Προσοτσάνη Γ.Σ. – Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 5-0: Ασταμάτητοι οι γηπεδούχοι με την 7η σερί νίκη στο πρωτάθλημα!!(VIDEO)
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/08/Χορηγοι-4-1024x577.jpg)
Πραγματικά ασταμάτητη η ομάδα της Προσοτσάνης επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί στο εντός έδρας παιχνίδι της με τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου κερδίζοντας 5-0.
Αυτή ήταν η 7η συνεχόμενη νίκη για την ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου που ανέβηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας μαζί με το Καλαμπάκι έχοντας 24 βαθμούς με 8 νίκες και 5 ήττες και τέρματα 25-18.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/412262646_295619896316107_5914666543090061859_n-1024x657.jpg)
Από την άλλη μεριά ο Ξηροπόταμος που προφανώς στοχεύει σε άλλα παιχνίδια για τους πολυπόθητους βαθμούς για να αποφύγει τις περιπέτειες παρέμεινε στην 12η θέση με 7 βαθμούς έχοντας 2 νίκες, 1 ισοπαλία και 10 ήττες και τέρματα 14-32.
Το φιλμ του αγώνα
Το παιχνίδι αγωνιστικά δεν χωράει σε ιδιαίτερη κριτική με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το γρήγορο γκολ νωρίς και στη συνέχεια να γίνεται πιο εύκολο το έργο τους.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/412845406_396390166159637_5076056547917971318_n-1024x660.jpg)
Στο 19’ πολύ ωραία σέντρα του Χρήστου Παναγιώτου από αριστερά και στο 2ο δοκάρι με σουτ στην κίνηση πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος ο Κώστας Τσακμακίδης θα κάνει το 1-0.
Στο 40’ πάλι ο Παναγιώτου θα κάνει ασίστ και ο Λάμπρου με ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή και σουτ θα διαμορφώσει το 2-0.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/413305569_428900529483480_497238129987751374_n-1024x683.jpg)
Όλα ξεκαθάρισαν με το ξεκίνημα του β’ μέρους στο 47’ με ωραία κεφαλιά του Λάμπρου για το 3-0, για να ακολουθήσουν αλλά δύο τέρματα με κοντινά σουτ μέσα από την περιοχή με τον Δροσίδη στο 75’ και τον Ρούσσο στο 86’ για το τελικό 5-0.
Τα στοιχεία του αγώνα
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG20231230150019-1024x576.jpg)
Διαιτητής του αγώνα: Νίκος Παρασκευούδης με βοηθούς Βασίλη Σκριτζόβαλη και Μάριο Θεοφανίδη.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ Γ.Σ.(Φώτης Χατζηκυριάκου):
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG20231230150036-1024x576.jpg)
Αβραάμ(75’ Παράσχος), Καλαϊτζίδης, Παναγιωτίδης, Παπαμιχαήλ(46’ Πατένταλης), Αστερίου, Πετρίδης, Συμιρδάνης(46’ Μαντζιάρης), Ρούσσος, Λάμπρου(65’ Τσακμακίδης Άρης), Τσακμακίδης Κώστας, Παναγιώτου Χρήστος(65’ Δροσίδης).
ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ(Γιώργος Σαμαράς):
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/12/IMG20231230150056-1024x576.jpg)
Μιχαηλίδης Παρθένης(24’ Καρακούσης), Κελεσίδης, Κιόρογλου(72’ Ωραιόπουλος), Πάνος, Τσιάρας, Καλαϊδόπουλος, Μαλλόσι(58’ Σολάκης), Οικονομίδης, Μουχτάρης Γιώργος(58’ Δερμεντζής), Κιοσσές(72’ Κούνιος), Μελικίδης.