Δόξα Δράμας | Οι «αριθμοί» των Μαυραετών την φετινή σεζόν!

Με την φετινή σεζόν να έχει ολοκληρωθεί για την Δόξα Δράμας και πλέον σε πρώτο πλάνο να βρίσκεται το διοικητικό κομμάτι, κάνουμε μία αναδρομή στην σεζόν με στατιστικά, ομαδικά αλλά και ατομικά!

Περισσότερα Λεπτά

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΛ, Δημήτρης Μαυριάς, ήταν ο παίκτης με τα περισσότερα λεπτά την φετινή σεζόν έχοντας καταγράψει 2119 λεπτά. Ακολουθούν οι Στεφανάκος (1964 λεπτά) και Παρασκευάς (1685 λεπτά). Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Παπαργυρίου τελείωσε με 1682 λεπτά, τα οποία θα μπορούσαν να είναι και περισσότερα αν δεν τον εμπόδιζε ο τραυματισμός του.

Ιορδάνης Παπαργυρίου | Dramasport

Περισσότερες Συμμετοχές

Και πάλι την πρωτιά έχει ο Μαυριάς με 26 συμμετοχές, ενώ ακολουθούν οι Στεφανάκος, Παρασκευάς, Μενσά και Σαμπανίδης με 23.

Μανώλης Στεφανάκος | Dramasport

Περισσότερες Εμφανίσεις στην Αρχική Ενδεκάδα

3η συνεχόμενη πρωτιά για τον επιθετικό των Μαυραετών, Δημήτρη Μαυριά, ο οποίος σε 27 αγώνες φέτος ήταν βασικός στους 24! Την τριάδα συμπληρώνουν οι Στεφανάκος και Παρασκευάς με 23 συμμετοχές στην αρχική ενδεκάδα.

Στέργιος Παρασκευάς | Dramasport

Περισσότερες Συμμετοχές ως Αλλαγή

Πρώτη κατηγορία στην οποία ο Μαυριάς δεν “κερδίζει” την πρωτιά. Αυτήν την φορά την πρωτιά έχει ο Φυτόπουλος. Ο δανεικός από τον Παναιτωλικό μεσοεπιθετικός, συμμετείχε σε συνολικά 22 αγώνες με τον Μαυραετό στο στήθος, 15 εξ’ αυτών ως αλλαγή! Σαμπανίδης με 12 και Μπαράνκο με 11 ακολουθούν, φανερώνοντας την αστάθεια που υπήρχε φέτος στην επίθεση για την Δόξα.

Δημήτρης Φυτόπουλος | Dramasport

Περισσότερα Γκολ

Χαμηλά νούμερα, όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, για τους Μαυραετούς, με τους κεντρικούς επιθετικούς της ομάδος να αδυνατούν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα και τους μεσοεπιθετικούς να προσπαθούν να βγάλουν το φίδι απ’ την τρύπα. Συγκεκριμένα πρώτος σκόρερ της Δόξας ήταν για φέτος ο Μαυριάς με μονό αριθμό τερμάτων (9), ενώ οι αμέσως επόμενοι είναι οι Κόντος και Αγγελόπουλος με 3! Οι τρεις βασικοί επιθετικοί της δραμινής ομάδας είχαν όλοι μαζί 2 γκολ! Πρόκειται για τους Μπαράνκο (766 λεπτά, 0 γκόλ) και Σαμπανίδη (1112 λεπτά, 2 γκολ), ενώ ο Νιολάκης δεν είναι δίκαιο να μπει σε αυτήν την λίστα καθώς ήρθε από τον πάγκο 2 φορές για 12 λεπτά! Επίσης τα 2 γκολ του Σαμπανίδη ήρθαν την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου (ΑΕ Καραϊσκάκης – Δόξα Δράμας 1-1) και την 3η των Playouts (Δόξα Δράμας – ΑΕ Καραϊσκάκης 2-4).

Δημήτρης Μαυριάς | Dramasport

Περισσότερες Κάρτες

Καλή η συμπεριφορά των παικτών της Δόξας σχετικά με τις κάρτες μιας και οι παίκτες με τις περισσότερες ήταν ο Κουκόλης και ο Χάμοντ με 5, ενώ ακολουθούν οι Βάντερσον και Μαρινάκης με 4. Καμία κόκκινη κάρτα για τους Μαυραετούς την φετινή σεζόν!

Χρήστος Κουκόλης | Dramasport

Χρόνος Συμμετοχής Δραμινών Παικτών

Ένα θετικό μέσα στις τόσες δυσκολίες της Δόξας φέτος, ήταν η συχνή χρησιμοποίηση δραμινών παικτών είτε από την ακαδημία είτε μεγαλύτερων σε ηλικία. Συνολικά όλοι οι δραμινοί συμπλήρωσαν 4089 αγωνιστικά λεπτά! Αναλυτικά: