Αγωνιστική των αναβολών στην Α’ κατηγορία λόγω της συνεχούς βροχόπτωσης!! Μόνο δύο από τα 7 παιχνίδια ολοκληρώθηκαν: Δόξα Πετρούσας – Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 2-2 και Άρης Καλαμώνα – Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου 2-3

Μόλις δύο παιχνίδια ολοκληρώθηκαν για την 15η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Δράμας, μια αγωνιστική που κάλλιστα μπορεί να χαρακτηριστεί και ως αγωνιστική των αναβολών λόγω των πολύ κακών καιρικών συνθηκών και της συνεχούς βροχόπτωσης κατά την διάρκεια όλης της ημέρας.

Καταρχήν αναβλήθηκαν τα παιχνίδια ΠΑΟΠ Νέας Αμισού – Α.Ε. Αμπελοκήπων, Ορφέας Χωριστής – Άρης Μικροχωρίου και Προσοτσάνη Γ.Σ. – Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου.

Το γήπεδο της Προσοτσάνης λίγο πριν την προγραμματισμένη ώρα διεξαγωγής του αγώνα(πηγή φώτο: oragiaspor – dramas.gr)

Ξεκίνησε αλλά παίχθηκε μόνο ένα ημίχρονο στο παιχνίδι Πανδραμαϊκός – Άρης Φωτολίβους με το σκορ στο 0-0, αλλά η επιδείνωση του καιρού οδήγησε τον ρέφερι της αναμέτρησης στην διακοπή του ματς.

Κάτι παρόμοιο συνέβη και στο Βώλακα μόνο που εκεί το παιχνίδι της τοπικής Δόξας με αντίπαλο την Α.Ε. Καλαμπακίου διεκόπη στο 50’ στο ξεκίνημα του β’ μέρους λόγω και της χιονόπτωσης κατά την διάρκεια του ματς.

Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν στο 1-1, με το Καλαμπάκι να προηγείται στο 11’ με εύστοχα εκτελεσμένο πέναλτι του Κώστα Κωνσταντινίδη και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 32’ με τον Γιάννη Τσαμπάζη.

Ματς για γερά νευρά και 2-2 Πετρούσα – Ξηροπόταμος

Σπουδαίο ματς, διαφήμιση για το ποδόσφαιρο έγινε στην Πετρούσα με την τοπική Δόξα να αναδεικνύεται ισόπαλη 2-2 με τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου.

Παιχνίδι που τα είχε όλα, 4 γκολ, 3 αποβολές, 3 πέναλτι, ένα ακυρωθέν γκολ στις καθυστερήσεις και σίγουρα αποζημίωσε τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο για να δουν τον αγώνα.

Μόλις στο 15’ η Πετρούσα κέρδισε πέναλτι με τον Τσιάρα που εκτέλεσε εύστοχα ο αρχηγός Αλέξανδρος Πάνος κάνοντας το 0-1.

Πέντε λεπτά μετά σε μαρκάρισμα του Τσιάρα στον Γάιδα η Πετρούσα κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Θόδωρος Καλλέργης και απέκρουσε ο Τσιάρας με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δίνει επανάληψη στην εκτέλεση γιατί ο Ζιάκας βγήκε εκτός γραμμής.  Πάλι ο Καλλέργης εκτελεί πάλι ο Τσιάρας αποκρούει, στην επαναφορά όμως ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος Καλλέργης κάνει το 1-1.

Στο 63’ ο Τάσος Λυκίδης με καταπληκτική ενέργεια περνάει όποιον βρίσκει μπροστά του, κάνει το σουτ σε κενή εστία αποκρούει ο Ξενίδης πάνω στη γραμμή, με το χέρι σύμφωνα με τον ρέφερι που δίνει το πέναλτι και αποβάλλει με κόκκινη κάρτα τον παίκτη της Πετρούσας.

Αυτή την φορά εκτελεί ο Λυκίδης εύστοχα και αυτός κάνοντας το 1-2.

Συναρπαστική εξέλιξη στο φινάλε με τον Καλλέργη μετά από διώξιμο της μπάλας του Τσιάρα με συρτό σουτ να γράφει το 2-2 και ένα λεπτό μετά να πετυχαίνει και τρίτο γκολ η Πετρούσα που ακύρωσε η βοηθός Μαρία Ζάχαρη ως οφσάιντ.

Το ματς ολοκληρώθηκε με δύο ακόμη αποβολές, στο 93’ Μουχτάρης Γιώργος και Καλλέργης Θόδωρος αποβλήθηκαν με απευθείας κόκκινη κάρτα για μεταξύ τους διαπληκτισμό.

Κέρδισε ο Άγιος Αθανάσιος 3-2 στον Καλαμώνα και πέρασε πρώτος με ματς περισσότερο

Στο άλλο ματς που ολοκληρώθηκε κανονικά ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου κέρδισε εκτός έδρας τον ουραγό αλλά για ένα ακόμη ματς ανταγωνιστικό Άρη Καλαμώνα με σκορ 3-2 και πέρασε μόνος πρώτος στην κορυφή αλλά με ένα παιχνίδι περισσότερο.

Ο Μέγας προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ του Στεργιανού στο 14’ και το 17’, οι γηπεδούχοι όμως που δεν εγκαταλείπουν κανένα παιχνίδι ισοφάρισαν με δύο γκολ του Χάρη Γεωργιάδη στο 46’ και το 55’ σε 2-2.

Την δύσκολη νίκη στο Μέγα έδωσε ο Φόρης Παναγιώτου με γκολ στο 68’.