Μ.Α. Αγ. Αθανασίου – Α.Ε. Καλαμπακίου 2-2: Στον τελικό η ομάδα του Λ. Μουρατίδη | Άτυχος ο Άγ. Αθανάσιος που πάλεψε αλλά έμεινε εκτός τελικού
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/04/2022-04-07-192134.jpg)
Πρόκριση για την Α.Ε. Καλαμπακίου στον τελικό κυπέλλου ΕΠΣ Δράμας αφού κατάφερε με 2 τέρματα να πάρει την πρόκριση, προσπερνώντας το εμπόδιο του Αγ. Αθανασίου με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/01/BTZ_0232-1024x683.jpg)
Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα ο Αγ. Αθανάσιος και στο 10’ ο Δημήτρης Τουματζίδης με κεφαλιά έκανε το 1-0 βάζοντας μπροστά στο σκορ την ομάδα του. Με το Καλαμπάκι να έχει τις αμφιβολίες καθώς πιστεύει ότι ο Τουματζίδης ήταν ακάλυπτος όταν έγινε η σέντρα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/10/BTZ_0810-1024x683.jpg)
Το Καλαμπάκι όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε απόδοση και στο 15 απείλησε με σουτ του Μαυροβασίλη μέσα από την περιοχή με την μπάλα να περνάει άουτ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/05/εικόνα_Viber_2022-05-19_01-06-28-867-1024x599.jpg)
Νέα καλή ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 20 όταν ο Μαυροβασίλης εκτέλεσε το φάουλ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Η ομάδα του κ. Μουρατίδη συνέχιζε να απειλεί με στημένα και σε μια αντεπίθεση στο 30’ ο Κούρτογλου θα μπει από αριστέρα θα κάνει το σουτ με την μπάλα να περνάει ελάχιστα έξω από την εστία του Ταφα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/01/BTZ_0373-1024x683.jpg)
Συνέχισε να πιέζει το Καλαμπάκι για την ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη το Καλαμπάκι μπηκε καλύτερα και στο 47’ μετά από εκτέλεση του Μαυροβασίλη ο Γκλόγκερι έπιασε την κεφαλιά κάνοντας το 1-1 για το Καλαμπάκι. Στο 49’ ο Αγ. Αθανάσιος θα κερδίσει πέναλτι με τον Νίκο Παπαδόπουλο να αναλαμβάνει την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα άουτ με το 1-1 να παραμένει.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/02/BTZ0206-1024x683.jpg)
Στην συνέχεια οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν το γκολ που θα πήγαιναν στον τελικό με το Καλαμπάκι να χάνει 3 καλές στιγμές με Γκλόγκερι, Μαυροβασίλη και Καπτέλο, ενώ ο Άγιος Αθανάσιος με Παπαδόπουλο, Κούρτογλου και Τουματτζίδη με το 1-1 να παραμένει.
Στο 75’ πέσιμο του Κούρτογλου μέσα στην περιοχή διαμαρτυρίες για πέναλτι του Αγ. Αθανασίου ο κ. Πουλικίδης έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι. Με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας, με τις δύο ομάδες να αδηγούντε στην παράταση.
Στην παράταση το Καλαμπάκι μπήκε καλύτερα και στο 96’ ο Αγγελόπουλος έκανε το 1-2 με κεφαλιά μετά από φάουλ του Μαυροβασίλη. Στο 98΄οι γηπεδούχοι θα κερδίσουν φάουλ με τον Παπαδόπουλο να εκτελεί με την μπάλα να σταματήσει στο οριζόντιο δοκάρι του Τάφα.
Νέα μεγάλη ευκαιρία στο 100’ όταν ο Τουματζίδης ο Δημήτρης βγήκε τετ α τετ με τον τερματοφύκα, έκανε το πλασέ με τον Τάφα να μπλοκάρει.
Στο 106’ ωραίο σουτ του Παπαζώτου έξω από την περιοχή θα αποκρούσει ο Τάφα
Στο 107’ μετά από κόρνερ η μπάλα θα σκάσει στο έδαφος θα βρει στο χέρι του Δημητρίου με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
Στο 119’ σουτ του Τουματζίδη Δημήτρη η μπάλ θα βρει στα σώματα θα φτάσει στον Ανέστη Τουματζίδη και αυτός από κοντά θα κάνει το 2-2 για την ομάδα του.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/02/BTZ0195-1024x683.jpg)
Γκαν γκινιόλ στο παιχνίδι στο 120’ + όταν ο Ζαπουνίδης θα βγει τετ α τετ με τον Τάφα θα προσπαθήσει να τον περάσει θα πέσει θα ζητήσουν πέναλτι οι γηπεδούχοι με τον κ. Πουλικίδη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι και το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Απο τον Αγ. Αθανάσιος ξεχώρισαν οι: Ζεκερίδης, Καραγιαννίδης, Τουματζίδης Α., ενώ απο το Καλαμπάκι οι: Μαυροβασίλης, Δημητρίου, Διαμάντι και Λεονταρίδης, ενώ για όσο αγωνίσθηκαν άρεσαν Τζιβανάκης και Αγγελόπουλος.
Αγ. Αθανάσιος (Πελικπασίδης): Πριονίδης, Δημητριάδης, Σκάρογλου, Ζεκερίδης, Καραγιαννίδης, Άλλα, Παπαζώτος, Κούρτογλου, Μπαμπασαλί, Παπαδόπουλος, Τουματζίδης.
Επίσης αγωνίστηκαν οι: Ιωαννίδης, Μουρζίδης, Ζαπουνίδης,Τουματζίδης Α., Βασιλειάδης
Καλαμπάκι (Μουρατίδης): Τάφα, Πέτρο, Διαμάντι, Δεμενελούδης, Γκλόγκερι, Παναγιώτογλου, Λεονταρίδης, Μαυροβασίλης, Δημητρίου, Καπτέλι, Σαλωνίδης.
Επίσης αγωνίστηκαν οι: Κωνσταντινίδης, Τζιβανάκης, Κυριαζάκης, Μίλο, Αγγελόπουλος,