Νέα νίκη για Ν. Αμισό που συνεχίζει στην κορυφή | Άνετες νίκες για Αμπελόκηπους, Πανδραμαϊκό και Καλαμπάκι | Επαγγελματικές νίκες για Αγ. Αθανάσιο και Βώλακα

Με την 14η αγωνιστική (πρώτη του δεύτερου γύρου) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που είχαμε αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και σημειώθηκαν 19 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 330 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Αυτή την αγωνιστική είχαμε 3 νίκες γηπεδούχων και 4 νίκες φιλοξενούμενων, ενώ δεν είχαμε κάποιες ισοπαλίες.

Στα σημερινά παιχνίδια, μεγάλη νίκη για την Ν. Αμισό που κέρδισε εκτός του Άρη Μικροχωρίου με τον Βακιρτζή να κάνει ονειρεμένο ντεμπούτο σημειώνοντας 2  τέρματα στο 0-3 του ΠΑΟΠ Ν. Αμισού.

Το Μικροχώρι έχει παράπονα από την διαιτησία της αναμέτρησης, κάτι που έφερε και την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Γιάννη Ιωαννίδη.

Η Ν. Αμισός άνοιξε το σκορ στο 14’ με τον Βακιρτζή το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, στην επανάληψη  η ομάδα του Γιώργου Πολυχρονίδη βρήκε άλλα δύο τέρματα με τους Βακιρτζή στο 50’ και με Τσιμισκίδη στο 59’ κάνοντας το τελικό 0-3.

Άνετη νίκη για τους Αμπελόκηπους στην δύσκολη έδρα της Καλλιφύτου κερδίζοντας με 0-4.

Η Αμπελόκηποι ήταν κυρίαρχοι στο παιχνίδι και είχαν την ευκαιρία να πετύχουν περισσότερα τέρματα, ενώ οι γηπεδούχοι δεν παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί.

Στο 14’ ο Καραγκιοζίδης μετά από λάθος της άμυνας θα κάνει το 0-1 για την ομάδα του, στο 31’ ο Ηλιάδης θα διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του κ. Τεγξίζογλου με τον Λουκοβίτη να κάνει το 0-3 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Καλλίφυτος παρουσιάστηκε πιο βελτιωμένοι όμως από στημένη φάση ο Βασιλειάδης από την καρδιά της άμυνας της Καλλιφύτου θα κάνει το τελικό 0-4

Επαγγελματική νίκη για τον Άγ. Αθανάσιο που κατάφερε και πέρασε το εμπόδιο του Ορφέα Χωριστής, σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο και είχαν τις ευκαιρίες τους. Το χρυσό τέρμα για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Τουμαντζίδης στο 16’.

Σημαντική νίκη πέτυχε το Καλαμπάκι εντός έδρας αφού κατάφερε και κέρδισε με 1-0 και πλησίασε την κορυφή και βρίσκεται στο -5. Στο πρώτο μέρος οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο 30’ ο Αλμανίδης Σ. θα ανοίξει το σκορ για το Καλαμπάκι το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη έψαξε το γκολ της ισοφάρισης χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες. Στο 81’ ο Ρούσσος θα δεχθεί κόκκινη κάρτα με το Καλαμπάκι να έχει αριθμητικό πλεονέκτημα.

Η ομάδα του Λάζαρου Μουρατίδη το εκμεταλλεύτηκε αυτό το γεγονός και λίγο αφού πέρασε εντός αγωνιστικού χώρου ο Λευτέρης Τζιβανάκης έκανε το 2-0, για να έρθει στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Κωνσταντινίδης να κάνει το τελικό 3-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Αχθοφορίδης αναγκάστηκε να διακόψει το παιχνίδι 2 φορές.

Εξάποντο παραμονής για τον Άρη Φωτολίβους αφού κατάφερε και κέρδισε τον Καλαμώνα με 2-0. Το Φωτολίβος είχε σε καλή μέρα τον Χάρη Ευσταθιάδη που πέτυχε και τα δύο τέρματα της αναμέτρησης, ενώ ο Καλαμώνας παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός και είχε σημαντικές ευκαιρίες να πάρει κάτι από αυτό το παιχνίδι.

Μεγάλο διπλό και για την Δόξα Βώλακα σε μια δύσκολη έδρα αυτού του Ξηροπποτάμου αφού κατάφερε και κέρδισε με 0-1. Το χρυσό γκολ για την ομάδα του κ. Καζεπίδη πέτυχε ο Μίλτος Βασιλειάδης στο 16’.

Τέλος, επεισοδιακό παιχνίδι στην Πετρούσα εκεί που ο Πανδραμαϊκός κατάφερε και κέρδισε την τοπική Δόξα με 1-4. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για την Πετρούσα αφού στο 18’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Ουζούνη.

Μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της η Πετρούσα αφού στο 25’ ο Καλέργης θα εκτελέσει το πέναλτι με τον Χαραλαμπίδη να αποκρούει σωτήρια και το 1-0 να παραμένει.

Στο 31’ ο Πανδραμαϊκός ισοφαρίζει το παιχνίδι με τον Μουρατίδη για το 1-1, ενώ επτά λεπτά αργότερα ο Χατζηκυριάκου θα εκμεταλευτεί την ασταθής απόκρουση του Λαζόγλου και με προβολή θα κάνει το 1-2 για την ομάδα το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός βρήκε αρχικά γκολ με τον Μουρατίδη σημειώνοντας το 2ο προσωπικό του τέρματα, ενώ στο φινάλε της αναμέτρησης ο Αχαλινόπουλος θα βάλει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 1-4.

Σκόρερ: 32′ Αλμανίδης Στ. , 84′ Τζιβανάκης, 90+4′ Κωνσταντινίδης

Κόκκινη κάρτα : 81′ Ρούσσος (Προσοτσάνη)

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ – ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ 2-0

Σκόρερ: 43′-69′ Ευσταθιάδης

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0-1

Σκόρερ: 16′ Βασιλειάδης Μ.

Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο. 1-4

Σκόρερ: 18′ Ουζούνης / 31′ -57′ Μουρατίδης, 37′ Χατζηκυριάκου, 86′ Αχαλινόπουλος

Πέναλτι Χαμένο με τον Καλλέργη στο 25′ η Πετρούσα και τον Χαραλαμπίδη να αποκρούει