Η Dramasport θυμάται… Αφιέρωμα στην Α.Ε. Κυργίων
Η Α.Ε. Κυργίων ιδρύθηκε το 1946 και μέχρι σήμερα συμμετάσχει κάθε χρόνο στα τοπικά μας πρωταθλήματα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/06/Α.Ε.-Κυργίων-παλια.jpg)
Την σεζόν 1985-86 τα Κύργια πέτυχαν για πρώτη φορά την άνοδο τους στην Α’ ΕΠΣ Δράμας ως τρίτη πίσω από Ανακάλυψη και Καλλίφυτο. Την επόμενη χρονιά η ομάδα τερμάτισε στην 7η θέση με 34 βαθμούς, έχοντας την 5η καλύτερη επίθεση και 4η καλύτερη άμυνα. Το 1988 η ομάδα υποβιβάστηκε όμως μαζί με Κ.Βρύση, Χωριστή, Δοξάτο, Φωτολίβος και Μεγαλόκαμπο, καθώς εκείνη την χρόνια από την Α’ «έπεσαν» 6 ομάδες.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/06/Α.ε.-Κυργίων-α.jpg)
Την επόμενη χρονιά η ΑΕΚ κατάφερε να τερματίσει στην 2 θέση της Β’ κατηγορία και να καταφέρει να ανέβει ξανά στην Α’ ΕΠΣ Δράμας, μετά από έναν χρόνο απουσίας . Την επόμενη χρονιά κατάφερε να τερματίσει στην 10η θέση και να σώσει την κατηγορία, ενώ έναν αργότερα η ομάδα δεν τα κατάφερε και υποβιβάστηκε στην Β’ κατηγορία.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/06/Α.Ε.-Κυργίων-2008.jpg)
Μετά από δύο χρόνια στην Β’ κατηγορία η Α.Ε. Κυργίων το 1993 κατάφερε να κατακτήσει το πρωτάθλημα στον Α’ όμιλο με 62 βαθμούς κερδίζοντας ταυτόχρονα και την άνοδο ξανά στην Α’ ΕΠΣ.
Το 1996 η ομάδα θα ξανά υποβιβαστεί από την Α’ ΕΠΣ μετά από δύο συνεχόμενες χρονιές στην πρώτη κατηγορία του νομού μας. Την επόμενη χρονιά όμως η Α.Ε. Κυργίων κατάφερε να κατακτήσει για μια ακόμη φορά το πρωτάθλημα στην Β’ κατηγορία με 59 βαθμούς.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/06/Τα-αδέλφια-Ζεκερίδη-ζωντανή-ιστορία-της-ομάδας-απο-αριστερα-Μάκης-Ζεκερίδης-Χαράλαμπρος-Ζεκερίδης-Χρήστος-Ζεκερίδης.jpg)
Το 1998 υποβιβάστηκε ξανά και την επόμενη χρονιά κατέκτησε ξανά το πρωτάθλημα στην Β’ ΕΠΣ. Η ομάδα κατάφερε να μείνει στην Α’ ΕΠΣ για 3 χρόνια και στην συνέχεια υποβιβάστηκε. Την επόμενη χρονιά μετά από μπαράζ ανόδου η ομάδα παίρνει το τρίτο εισιτήριο και ξανά πήρε την άνοδο στην Α’ ΕΠΣ.
Η Α.Ε. Κυργίων θα μείνει για δύο χρόνια στην Α’ ΕΠΣ αλλα την σεζόν 2003-04 θα ξανα υποβιβαστεί. Την σεζόν 2006-2007 η ομάδα κατακτά το πρωτάθλημα στην Β’ ΕΠΣ και επανέρχεται στην Α’ ΕΠΣ.
Ο σύλλογος θα μείνει για 4 χρόνια στην Α’ ΕΠΣ και την σεζόν 2010-11 θα υποβιβαστεί ξανά στην Α2 της ΕΠΣ Δράμας. Την σεζόν 2013-14 η ομάδα κατέκτησε το πρωτάθλημα στην Β ΕΠΣ και επέστρεψε στην Α’ κατηγορία.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2021/06/Α.Ε.-Κυργίων-2018.jpg)
Την σεζόν 2016-17 η ομάδα υποβιβάζεται και την επόμενη χρονιά θα κατακτήσει για μια ακόμη χρονιά το πρωτάθλημα της Β’ ΕΠΣ. Από την σεζόν 2018-19 μέχρι και σήμερα η ομάδα βρίσκεται στην Α’ ΕΠΣ Δράμας και τα τελευταία χρόνια με πρόεδρο τον Δαμιανό Καγγελίδη ο Σύλλογος είναι πολύ ανταγωνιστικός και δείχνει ότι μπορεί με σωστό πρόγραμμα να φτάσει και ψηλότερα και γιατί όχι να κατακτήσει αργά η γρήγορα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ.
Η Α.Ε. Κυργίων έχει 6 πρωταθλήματα της Β’ ΕΠΣ, τα περισσότερα από κάθε ομάδα και 3 ανόδους από την Β’ στην Α’ ΕΠΣ, ενώ δεν έχει αγωνίστει ποτέ στην Γ’ κατηγορία.