Α.Ε. Αμπελόκηπων – Μ.Α. Ξηροποτάμου 2-2: Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες | Δίκαιη Μοιρασιά
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/03/xorhgoi-1024x578-1.jpg)
Πραγματοποιήθηκε εχθές το απόγευμα στο γήπεδο Κραχτίδη ένα ωραίο και ανταγωνιστικό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο και να έχουν από ένα ημίχρονο.
Ο Ξηροπόταμος ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος και απείλησε πρώτη φορά στο 17’ όταν ο Γιώργος Μουχτάρης έπαιξε ωραία κάθετα τον Καλαϊδόπουλο με τον Κανάκη να αποκρούει σωτήρια.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 25’ όταν ο Εξουζίδης βγήκε τετ α τετ με τον Κανάκη με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων να αποκρούει και πάλι.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/04/BTZ_0358.jpg)
Στο 33’ οι φιλοξενούμενοι θα κερδίσουν φάουλ με τον Πάνο να εκτελεί και τον Τσιάρα να πιάνει την κεφαλιά για το 0-1 του Μέγα.
Στο 38’ ο Κώστας Κυσσίδης θα γλιστρήσει με τον Εξουζίδη να κλέβει την μπάλα και να τον ανατρέπει ο Κανάκης.
Την εκτέλεση ανέλαβε ο Πάνος κάνοντας το 0-2 για την ομάδα του Αντώνη Παπάζη. Στην συνέχεια η ΑΕΑ απείλησε με τους Μίτρε και Παπαδόπουλο με τον Σαββίδη να είναι σε ετοιμότητα και το 0-2 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/04/BTZ_0344.jpg)
Στην επανάληψη οι Αμπελόκηποι ανέβασαν απόδοση και για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι επέστρεψαν από το 0-2. Πάλι ο Θανάσης Κυσσίδης μπήκε αλλαγή στο 60‘ και στο 64’ έκανε το 1-2.
Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες με Καραγκιοζίδη, Μαυρίδη, Μουρατίδη και Κυσσίδης Αθ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/03/BTZ_0472.jpg)
Για να φτάσουμε στο 85’ όταν ο Τσερκέζος έπαιξε τον Καραγκιοζίδη αυτός θα σπάσει στο σημείο του πέναλτι και με σουτ ο Μουρατίδης θα κάνει το 2-2.
Μεγάλη ευκαιρία στις καθυστερήσεις για τους Αμπελόκηπους όταν ο Κυσσίδης Κ. σούταρε ο Σαββίδης απόκρουσε και στην επαναφορά ο Κυσσίδης Αθ. Έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.
Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι: Κυσσίδης Αθ. Που άλλαξε για ένα ακόμη παιχνίδι την εικόνα του ματς, και οι: Τσάνης, Παπαδόπουλος και Κασαπίδης. Ενώ για τους φιλοξενούμενους οι: Εξουζίδης, Τσιάρας και Καλαϊδόπουλος.
Οι διαιτητές της αναμέτρησης οι: Παυλίδης, Μαμσάκος και Λευκόπουλος χωρίς να υπάρχουν ιδιαίτερα παράπονα από τις δύο ομάδες.
Α.Ε. Αμπελόκηποι(Τεξίζογλου): Κανάκης, Τσάνης, Κασαπίδης, Κυσσίδης Κ.,Βασιλειάδης, Μίτρε, Χειλίδης(60’ Κυσσίδης Αθ.), Μουρατίδης(88’ Χασιλίδης), Παπαδόπουλος(72Μαυρίδης), Δαφνάκης(60’ Καραγκιοζίδης), Χριστοφορίδης(72’ Τσερκέζος).
Μ.Α. Ξηροποτάμου(Παπάζης): Σαββίδης, Πάππος(30’ Δημίου), Χακούσι(46’ Μουχτάρης Χ.), Κελεσίδης, Τσιάρας, Εξουζίδης, Κιοσσές(85’ Κούνιος), Καλαϊδόπουλος, Μουχτάρης Γ., Πάνος, Καρασαββίδης(29’ Μήτρου).