Super League 2: Νίκη του Εργοτέλη επί της Ξάνθης, παρέμεινε κορυφή ο Λεβαδειακός (Video απ’ όλα τα ματς)

Εργοτέλης – Ξάνθη 2-1

Τη νίκη με 2-1 επί της Ξάνθης πανηγύρισε ο Εργοτέλης. Ο Λεβαδειακός έμεινε ισόπαλος 0-0 με τον Διαγόρα Ρόδου και έτσι συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή της Super League 2.

Mία σημαντική νίκη πανηγύρισε ο Εργοτέλης  επί της Ξάνθη  επικρατώντας 2-1 στο Παγκρήτιο Στάδιο. Οι Κρητικοί έφτασαν τους εννέα πόντους και βρίσκονται στην 4η θέση, ενώ οι Ακρίτες παρέμειναν στους έξι και την έβδομη θέση.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με σουτ του Κόνραντ μέσα από την περιοχή. Οι Ακρίτες έφεραν το σκορ στα ίσα στο δεύτερο ημίχρονο. Συγκεκριμένα στο 50′ ο Τάτος εκτέλεσε πέναλτι, ο Κατσιμήτρος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο παίκτης της Ξάνθης πήρε το ριμπάουντ σημειώνοντας το 1-1.

Το τελικό 2-1 διαμορφώθηκε στο 88ο λεπτό μετά από φοβερό σουτ του Μπουρσέλη, με την μπάλα να καταλήγει στο δίχτυα, αφού βρήκε πρώρα στο δοκάρι.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ: Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Ποζατζίδης (56′ Σερβιλάκης), Νεράλ, Πέιος, Μπουτσάκης (55′ Τσέλιος), Αμπντουλαχί (76′ Κοκκίνης), Κωστανάσιος (65′ Πατρινός), Μανουσάκης, Κόνραντ (46′ Μπουρσέλης)

ΞΑΝΘΗ: Ίζο, Γκαρσία, Τζούρμαν, Στάθης, Τ. Παπάζογλου, Τάτος, Μπριλάντε, Σχρόιεν (46′ Σιατραβάνης), Τεσίγια (65′ Δημούτσος, 85′ Βόλτερς), Ντίνας (65′ Μυστακίδης), Καπνίδης (76′ Θ. Παπάζογλου)

Λεβαδειακός – Διαγόρας 0-0

Δεν είχε νικητή η αναμέτρηση ανάμεσα στον Λεβαδειακός και τον Διαγόρας . Το τελικό αποτέλεσμα παρέμεινε 0-0 μέχρι το φινάλε. Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα της Λιβαδειάς παρέμεινε στην κορυφή με 12 πόντους, ενώ ο Διαγόρας βρίσκεται δεύτερος με δύο βαθμούς λιγότερους.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να πατήσουν περιοχή, όμως δεν δημιούργησαν τη μεγάλη φάση με την ομάδα της Ρόδου να υπερασπίζεται την εστία της στο πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λεβαδειακός συνέχισε να έχει τις περισσότερες τελικές, χωρίς όμως να καταφέρνει να βρει το γκολ.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στογιάνοβιτς, Μύγας, Λιάγκας, Βήχος, Νίκας (46′ Ενομό), Καραχάλιος, Μεχία, Πολέτο, Συμελίδης, Νίλι (81′ Μαρίνος), Τζιώρας (68′ Μπιανκόνι)

ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Τσέλιος, Σανδραβέλης, Κοντοχρήστος (46′ Μανωλάκης), Σελινιωτάκης, Ρουγκάλας, Ντοριβάλ (70′ Αθανασίου), Μασούρας, Λινάρδος (70′ Αυγενικού), Αλάεθ (84′ Δημήτρουλας), Γεωργίου, Μπαστακός (79′ Σμυρλής)

ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας 2-3

Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στην Ιεράπετρα ανάμεσα στον ΟΦ Ιεράπετρας και τη Δόξα Δράμας . Οι Μαυραετοί επικράτησαν 2-3 και σημείωσαν το πρώτο τους τρίποντο. Πλέον οι δύο ομάδες συγκατοικούν στην 10η θέση με τρεις βαθμούς.

Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι στο 3′ με τον Μαυρία, ενώ στο 21′ ο Βάντερσον έκανε το 0-2. Πριν από το ημίχρονο οι Κρητικοί μείωσαν σε 1-2 με τον Λεμονή στο 32′.

Ωστόσο, στο 52ο λεπτό ο Αγγελόπουλος πέτυχε ακόμη ένα γκολ για τους Μαυραετούς, ώστε στο 66′ ο Γκίνη να διαμορφώσει το τελικό 2-3.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ: Ηλιάδης, Μπολάκης, Μαρινάκης, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Αγιώτης, Αγγελόπουλος, Μενσά, Βάντερσον, Μαυριάς, Βουγιάκλιγια

ΟΦΙ: Παπαδόπουλος, Καψάλης, Αρναούτογλου, Μασουέρο, Σμίλτος, Ζήσης, Βογιατζής, Γκίνη, Λεμονής, Μπαράτα, Ντάλα Κόστα

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Εργοτέλης – Ξάνθη 2-1 (19′ Κόνραντ, 88′ Μπουρσέλης / 50′ Τάτος)

ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας 2-3 (32′ Λεμονής, 66′ Γκίνι / 3′ Μαυρίας, 21′ Βάντερσον, 62′ Αγγελόπουλος)