Super League 2: Επεισοδιακή νίκη του Ιωνικού στο 90 +9′, δεύτερη θέση τα Τρίκαλα(Video)

Ο Ιωνικός νίκησε 1-0 την Παναχαϊκή στην Πάτρα με… buzzer beater του Αμπούντ Ομάρ στο 90 +9′, ο Απόλλων Λάρισας “ξέσπασε”, επικρατώντας 3-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, ενώ τα Τρίκαλα ανέβηκαν στη δεύτερη θέση μετά το 2-1 στα Χανιά.

Σπουδαίο διπλό για τον Ιωνικό επί της Παναχαϊκής στην Πάτρα για την 6η αγωνιστική της Super League 2, με σκόρερ τον Αμπούντ Ομάρ στο ένατο(!) λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο άντεξαν στην πίεση των παικτών του Νίκου Παπαδόπουλου, με αποκορύφωμα της ευκαιρίες των Αραβίδη (54′) και Αναγνωστόπουλου, αλλά έφυγαν με μία σημαντική νίκη.

Βέβαια, η αναμέτρηση στιγματίστηκε από την εισβολή μερίδας οπαδών της Παναχαϊκής, η οποία είχε ως αποτέλεσμα να διακοπεί για 3-4 λεπτά. Μετά την επανέναρξη του αγώνα, ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία και “χτύπησε” στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο, με τον Ομάρ να παίρνει το ριμπάουντ και να σκοράρει προ κενής εστίας.

Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Κολοβούρης, Αποστολόπουλος, Πλιάτσικας, Πατάπης, Σταμόπουλος, Μουστακόπουλος (85′ Μπρους), Ανάκογλου, Αραβίδης, Μπάτροβιτς (58′ Τσερούτι), Γιούσης (85′ Κόκας), Κουσκουνάς.

Ιωνικός (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Μουστάκης (46′ Παπαγεωργίου), Αμπούντ-Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας, Κόρμπος (61′ Νιάσε), Ρόλε (89′ Μάναλης), Ματσούκας (46′ Μπρίτο), Πλατέλλας, Κάστρο.

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο Απόλλων Λάρισας και μάλιστα με εμφατικό τρόπο. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-0 της ΑΕ Καραϊσκάκης, με τον Κλάους Αθανασιάδη να επιστρέφει στα γκολ ύστερα από δύο χρόνια, ανοίγοντας το δρόμο προς τη νίκη για την ομάδα του, στο 41ο λεπτό. Ο Πάρης Μπάμπης με υπέροχο σουτ στο 46′ έκανε το 2-0 για τους Λαρισινούς, ενώ το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπαστιάνος στο 78′.

Απόλλων Λάρισας (Τσακμακίδης-Στουρνάρας): Αστράς, Λίταινας (86′ Καμπέρης), Αθανασιάδης (84′ Νύκταρης), Γιάκος, Σκούπρας, Μόρας (84′ Γκόλιας), Μπαλογιάννης (62′ Μπαστιάνος), Καρρίκι, Μπούσης, Μπάλλας (86′ Χατζητερζόγλου), Μπάμπης.

ΑΕ Καραϊσκάκης (Αργυρίου): Σοϊλεμέζογλου, Φαν Ίπερεν (77′ Ρούνει), Τάμπας, Ρουμπανγκούκα (61′ Κλιγγόπουλος), Μπεκατώρος (27′ λ.τ Γαλεάδης), Δούμτσιος, Μαραθωνίτης (46′ Γυφτοκώστας), Θεολόγου, Παπανίκου, Δερμιτζάκης (61′ Κορέλας), Λόβριτς.

Τα Τρίκαλα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Παναχαϊκής από τον Ιωνικό και “σκαρφάλωσαν” στη δεύτερη θέση και στο -1 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό. Η αναμέτρηση, βέβαια, δεν άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τους παίκτες του Χαραλαμπίδη, αφού οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 41′ με εύστοχο πέναλτι του Διαμαντόπουλου.

Ωστόσο, με δύο γκολ σε διάστημα τριών λεπτών (82′ Σουλιώτης – 84′ Αλμπάνης), πραγματοποίησαν μία σπουδαία ανατροπή και απέδρασαν με το διπλό από την έδρα των Χανίων.

Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ανδρέου, Ζιούλης, Σωτηράκος, Πλέγας, Παναγιωτούδης, Κάρλος (65′ Μασένα), Σουντουρά (55′ Μπραμπίγια), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος.

ΑΟ Τρίκαλα (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Ριζογιάννης, Σουλιώτης, Πιαστόπουλος, Σταματής, Νιάρος, Κεχαγιάς (72′ Ελευθεριάδης), Παπαγεωργίου, Σκόνδρας (65′ Αλμπάνης), Πέλκας (80′ Ντιαλόσι), Φασίδης (46′ Ευθυμίου).

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 6ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου

Εργοτέλης – Ξάνθη 2-1 (19′ Κόνραντ, 88′ Μπουρσέλης / 50′ Τάτος)

Λεβαδειακός – Διαγόρας 0-0

ΟΦ Ιεράπετρας – Δόξα Δράμας 2-3 (32′ Λεμονής, 66′ Γκίνι / 3′ Μαυρίας, 21′ Βάντερσον, 62′ Αγγελόπουλος)

Κυριακή 7 Φεβρουαρίου

Απόλλων Λάρισας – Καραϊσκάκης 3-0 (41′ Αθανασιάδης, 46′ Μπάμπης, 78′ Μπαστιάνος)

Χανιά – Τρίκαλα 1-2 (41′ πεν. Διαμαντόπουλος / 82′ Σουλιώτης, 84′ Αλμπάνης)

Παναχαϊκή – Ιωνικός 0-1 (90+9′ Αμπούντ-Ομάρ)