Ξανά στην κορυφή ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού κέρδισε 2-1 εκτός έδρας τον Πανδραμαϊκό: Λευκή ισοπαλία Αμπελόκηποι – Άγιος Αθανάσιος και νίκη του Βώλακα 1-0 επί της Πετρούσας: Σημαντικές νίκες για Μικροχώρι και Ξηροπόταμο στη μάχη της επιβίωσης

Μια ακόμη αγωνιστική με έντονες συγκινήσεις ήταν η 20η όπου και πάλι όπως και την προηγούμενη είχαμε αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κυριάκο Βακιρτζή, που είχε ασίστ στο γκολ του Τσιμισκίδη στο 43’  και γκολ στο 68’,  κέρδισε 2-1 εκτός έδρας τον Πανδραμαϊκό που στο τελευταίο 15 λεπτό του ματς ανέκαμψε και κατάφερε να μειώσει με τον καλύτερο του παίκτη στο ματς Στέφανο Χατζηκυριάκου στο 84’, ενώ λίγο πριν το φινάλε είχε και δοκάρι σε σέντρα σουτ του Αχαλινόπουλου.

Το ματς είχε αρκετή ένταση και νεύρα, με τον Σιλλό να αποβάλλεται στο 77’ με 2η κίτρινη κάρτα, ενώ είχαμε συνολικά 12 λεπτά καθυστερήσεων από τις πολλές διακοπές του παιχνιδιού και από μια αποβολή σε κάθε πάγκο, με τον παράγοντα του Πανδραμαϊκού τον κ. Μπαμπαλή και τον προπονητή της Νέας Αμισού Γιώργο Πολυχρονίδη.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ στο 0-2 και οι φιλοξενούμενοι στο 75’ ζήτησαν 2η κίτρινη κάρτα σε χέρι του Μιχαηλίδη.

Λευκή ισοπαλία Αμπελόκηποι – Άγιος και νίκη για τον Βώλακα

Στα υπόλοιπα ματς της αγωνιστικής, στο γήπεδο Κραχτίδη Αμπελόκηποι και Άγιος Αθανάσιος έμειναν στη λευκή ισοπαλία ένα αποτέλεσμα που δεν ευνόησε τους φιλοξενούμενους που έπεσαν από την κορυφή, ενώ η Δόξα Βώλακα συνέχισε την ανοδική της πορεία κερδίζοντας με γκολ του Γιάννη Σίγγου 1-0 την αξιόμαχη ομάδα της Δόξας Πετρούσας.

Στη μάχη του τίτλου παραμένουν ζωντανοί το Καλαμπάκι που με 2 γκολ του Νίκου Καγιάογλου πέρασε με 2-0 από την Χωριστή και η Προσοτσάνη που επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και κέρδισε στο γήπεδο της με σκορ 3-1 τον Άρη Φωτολίβους με 2 γκολ του Κώστα Τσακμακίδη και τον Προκοπίου να είναι ο παίκτης που άνοιξε αρχικά το σκορ, για να μειώσει για τους φιλοξενούμενους λίγο πριν το φινάλε ο Δημήτρης Γεωργιάδης.

Σημαντικές νίκες για Μικροχώρι και Ξηροπόταμο

Σημαντική νίκη, 3η συνεχόμενη για τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου με σκορ 4-2 απέναντι στον ουραγό Καλαμώνα σε παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο της Νέας Κρώμνης.

Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με 2 γκολ του Ιωαννίδη Μίλτου και από ένα γκολ σκόραραν  Λυκίδης και Πάνος.

Οι πολύ καλοί για ένα ακόμη τυπικά γηπεδούχοι  προηγήθηκαν στο 9’ με τον Σάββα Μουρατίδη, είχαν χαμένο πέναλτι με τον Γιάννη Κυριακίδη που απέκρουσε ο Ζιάκας και μείωσαν σε 2-4 με τον Γεωργιάδη.

Τέλος στο Μικροχώρι οι γηπεδούχοι πέτυχαν πολύ σημαντική νίκη με σκορ 3-2 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μάριο Τόπι.

Η Καλλίφυτος προηγήθηκε με τον Στράτο Παρουτσή, οι γηπεδούχοι το γύρισαν το ματς με 2 γκολ του Τόπι και ένα του Αυγητίδη, για να κλείσει το σκορ στο 89’ ο Κονδυλίδης.

Να δούμε αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα και τους σκόρερ των αναμετρήσεων:

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο. – ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ 1-2 (0-1)
Σκορερ 44′ Τσιμισκίδης, 68′ Βακυρτζής, 77′ δεύτερη κίτρινη κάρτα αποβολή Σιλός , 83′ Χατζηκυριάκου

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 1-0 (1-0)

Σκορερ 26’Σίγγος Γιάννης

ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 2-4(1-2)

Σκορερ 9′ Μουρατίδης, 78′ Γεωργιάδης / 12′ , 72’ Ιωαννίδης, 36′ Λυκίδης, 60′ Πεν. Πάνος,

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ Γ.Σ. – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 3-1 (1-0)
Σκορερ: 27′ Προκοπίου, 62′ πεν., 82′ Τσακμακίδης Κώστας / 89′ Γεωργιάδης Δημήτρης

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ – Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 0-2(0-1)