Συνεχίζουν χέρι-χέρι στην κορυφή Προσοτσάνη και Πετρούσα | Ισόπαλο το ντέρμπι στο λεκανοπέδιο
Με την 15η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα στον δεύτερο όμιλο της πρώτης κατηγορίας της Ε.Π.Σ. Δράμας, εκεί που σημειώθηκαν σε 4 αναμετρήσεις 13 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 230 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/03/274728270_671896274061076_7603833944123440521_n.jpg)
Στην Νέα Αμισό έγινε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι εκεί που ο τοπικός ΠΑΟΠ φιλοξένησε τον Άρη Φωτολίβους σε ένα παιχνίδι που είχε 2 ανατροπές. Στο 16’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Θέμη Αθανασιάδη για το 1-0.
Δύο λεπτά αργότερα ο Φίλιππος Βασιλειάδης έφερε το ματς στα ίσια για το 1-1, το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/03/274968534_407650964500188_8285880090689673672_n.jpg)
Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι του Βασίλη Σαρακασίδη έκαναν το 1-2 με τον Ρουμελιώτη στο 63’, ενώ λίγο αργότερο ο ίδιο παίκτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινα κάρτα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/03/275046513_4959171554166318_3482601504850778661_n.jpg)
Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Ν. Αμισός και στο 70’ ο Αχιλλέας Μπλιαζάκης έκανε το 2-2 και στο 75’ ο Πουλάς έκανε το 3-2 το οποίο και ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι του λεκανοπεδίου ανάμεσα στο Νευροκόπι και τον Βώλακα με σκορ 1-1. Όλα τα γκολ μπήκανε στο β’ μέρος. Αρχικά στο 80’ Μουζενίτοβ έκανε το 0-1 και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Ζάντζας έκανε το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/02/274303750_10209557614014690_3533023056278442128_n-1024x772.jpg)
Εύκολο απόγευμα για την Προσοτσάνη απέναντι στον Ακρίτα Ν. Κρώμνης που επικράτησε με 4-0. Στο 20’ ο Ματζιάρης έκανε το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με την Προσοτσάνη να έχει την πρωτοβολία των κινήσεων και τον Ακρίτα να κρατά καλά στην άμυνα.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/02/BTZ0754-1024x683.jpg)
Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά και σε ένα καταπληκτικό πεντάλεπτο πέτυχαν 3 τέρματα με Τόπι (δύο τέρματα) και Τσακμακλιδη ένα για το τελικό 4-0.
Εκτός έδρας νίκη και για την Πετρούσα που παραμένει στην κορυφή μαζί με την Πετρούσα, αφού πέρασε πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό 0-2 από τα Κουδούνια. Στο 29’ ο Γάϊδας έχασε πέναλτι για τους φιλοξενούμενους με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/01/263752891_5119968668035380_1672038572820546299_n.jpg)
Στην επανάληψη η Πετρούσα βρήκε 2 τέρματα με Γάϊδα και Κωνσταντινίδη για το τελικό 0-2
Αναλυτικά τα αποτέλεσματα:
ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 3 – 2
(17’ Αθανασιάδης, 70’ Μπλιαζάκης, 75’ Πουλάς / 20’ Βασιλειάδης, 63΄Ρουμελιώτης)
ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 1 – 1
90’+4’Ζάντζας /80’ Μουζενίτοβ
Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ 4 – 0
(20’ Ματζιάρης, 51’ 56’ Τόπι, 54’ Κ. Τσακμακίδης)
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 0 – 2
54’ Γαϊδας, 73’ Κωνσταντινίδης Κ., χαμένο πέναλτι στο 29’ Γαϊδας
ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ
(16η αγωνιστική)
ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ | – | ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ |
ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ | – | ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ |
ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ | – | Γ.Σ. ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ |
ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ | – | ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ |