Πανδραμαϊκος -Α.Ε. Αμπελοκήπων 1-0: Δύσκολη νίκη για τους γηπεδούχους και ανοιχτοί λογαριασμοί για την ρεβάνς
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/03/IMG_20230315_163239.jpg)
Ανοιχτούς λογαριασμούς για την ρεβάνς στις 20/5 άφησαν Πανδραμαϊκος και Αμπελόκηποι χθες στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου Δράμας.
Για την εποχή που διεξήχθη το παιχνίδι, η εμφάνιση και των δύο ομάδων ήταν πολύ καλή με γρήγορο ρυθμό και αρκετές τελικές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τους δύο τερματοφύλακες πρωταγωνιστές με σημαντικές επεμβάσεις.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/05/BTZ_0033.jpg)
Η καλύτερη φάση του Πανδραμαϊκου στο πρώτο μέρος ένα κοντινό πλασέ του Αχαλινόπουλου που έσωσε σωτήρια ο Μπόσκος και για τους φιλοξενούμενους ένα μακρινό σουτ του Καραγκιοζίδη που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται ότι η μπάλα έσκασε εντός γραμμής με τον βοηθό να έχει αντίθετη άποψη και να δίνει εντολή να συνεχιστεί το παιχνίδι.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/05/BTZ_0041-1.jpg)
Το Β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ με τους γηπεδούχους να κερδίζουν πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Αχαλινόπουλος.
Λιγότερες ευκαιρίες στο Β’ μέρος σε σχέση με το πρώτο το ματς και πλέον τις αγωνιστικές τους διαφορές οι δύο ομάδες θα τις λύσουν στην ρεβάνς στο γήπεδο Κραχτίδη.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/05/BTZ_0027.jpg)
Τα στοιχεία του αγώνα
Διαιτητής του αγώνα: Γκαϊτατζής Δημήτρης με βοηθούς Χατζηνάκο – Παστιάδη.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
Πανδραμαϊκός(Λουκάς Αποστολίδης):
Μιχαηλίδης, Μεντής, Ντόσης(61′ Μητρούσης), Ρεβυθόπουλος(83′ Στυλιανίδης), Κουκόλης, Ντόσης, Χατζηκυριάκου(85′ Ζηλιαχόβαλης), Μπάμπουρας, Αχαλινόπουλος, Γιαννόπουλος, Παυλίδης Γιώργος(85′ Μπαμπαλής).
Αμπελόκηποι(Ντίνος Τενξίζογλου):
Μπόσκος, Τσάννης, Άλλα, Κυσσίδης Κώστας, Τσερκέζος, Μίτρε, Τέλλο(88′ Χριστοφορίδης), Παπαδόπουλος Ν., Μουρατίδης Π.(75′ Δαφνάκης), Καραγκιοζίδης, Κυσσίδης Θανάσης(88′ Βασιλειάδης).
Δ. ΑΔ.