Καλύτερη 11αδα της 16ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2023/08/IMG_20200806_0002-1024x584.jpg)
Κάθε εβδομάδα τέτοια ώρα και έχοντας πλήρη εικόνα της 16ης αγωνιστικής από το μοντάζ των αγώνων, πάμε να δούμε την καλύτερη 11αδα της 16ης αγωνιστικής με την υπενθύμιση ότι η επιλογή μας γιατί το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό σπορ γίνεται από τις ομάδες που κέρδισαν ή πήραν θετικό αποτέλεσμα αυτή την αγωνιστική.
1: ΖΙΑΚΑΣ(Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου):
Βοήθησε τα μέγιστα την ομάδα του να πάρει έστω τον βαθμό της ισοπαλίας στο 1-1 μέσα στο Φωτολίβος.
Καταπληκτική απόκρουση στο 0-0 σε σουτ του Ρουμελιώτη στο πρώτο μέρος, αλλά όλα τα λεφτά είναι στο 85’ με το σκορ 1-0 εις βάρος της ομάδας του η απόκρουση στο τέτατετ με τον Ευσταθιάδη και λίγο αργότερα έφτασε η ομάδα του στην ισοφάριση.
2: ΔΕΡΜΕΝΤΖΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ(Δόξα Βώλακα):
Από τα καλύτερα φετινά ματς του 17χρονου δεξιού μπακ των πρωταθλητών, εξαιρετικός στο 1-0 της ομάδας του μέσα στην Καλλίφυτο, παραλίγο να πετύχει και ένα υπέροχο γκολ σε μακρινό σουτ με το εξωτερικό φάλτσο υποχρεώνοντας τον Τσαγγαλίδη σε εντυπωσιακή επέμβαση σε κόρνερ.
3: ΜΠΑΜΠΑΛΗΣ(Πανδραμαϊκός Α.Ο.):
Η αποκάλυψη του φετινού Πανδραμαϊκού, αναντικατάστατος στο αριστερό άκρο της άμυνας, ένα ακόμη πολύ ώριμο παιχνίδι στη σπουδαία εμφάνιση και νίκη της ομάδας του με 2-1 στην δύσκολη έδρα του Αγίου Αθανασίου.
4: ΒΡΑΜΕΝΤΖΑΛΗΣ(ΠΑΟΠ Νέας Αμισού):
Απροσπέλαστος ο αρχηγός του ΠΑΟΠ, πραγματικός ογκόλιθος στην άμυνα δεν έχασε σχεδόν ούτε μια προσωπική μονομαχία στο νικηφόρο 4-0 της ομάδας του απέναντι στον Ορφέα Χωριστής.
5: ΤΣΕΡΚΕΖΟΣ(Α.Ε. Αμπελοκήπων):
Ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι από τον πολύπειρο κεντρικό αμυντικό στο 0-0 της ομάδας του με την Προσοτσάνη σε ματς που είχε ελάχιστες φάσεις και σε ένα τέτοιο παιχνίδι λογικό ήταν να ξεχωρίσουν ποδοσφαιριστές από την άμυνα.
6: ΠΕΤΡΙΔΗΣ(Προσοτσάνη Γ.Σ.):
Αναγεννημένος από την στιγμή της επιστροφής του στην Προσοτσάνη, ένα ακόμη πολύ καλό παιχνίδι από τον αμυντικό μέσο στο ισόπαλο 0-0 της ομάδας του με τους Αμπελόκηπους.
7: ΔΑΦΝΑΚΗΣ Κ.(Άρης Μικροχωρίου):
Από τα καλύτερα φετινά του παιχνίδια για τον ταλαντούχο εξτρέμ, συνέβαλε τα μέγιστα στο 3-2 της ομάδας του επί του Άρη Καλαμώνα.
Καταπληκτικό κοντρόλ στον αέρα και πριν σκάσει η μπάλα στο έδαφος με σουτ το 1-0 μόλις στο 1’ και στο 79’ με ξαφνικό μακρινό σουτ για το 3-1.
8: ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ(Άρης Φωτολίβους):
Πολύ καλό ματς από τον ανασταλτικό μέσο του Φωτολίβους στο 1-1 της ομάδας του με τον Ξηροπόταμο με πολλά τρεξίματα βοήθησε τα μέγιστα.
9: ΤΣΙΜΙΣΚΙΔΗΣ ΠΑΥΛΟΣ(ΠΑΟΠ Νέας Αμισού):
Ένα ακόμη εξαιρετικό ματς από τον ταχύτατο φορ στο 4-0 της ομάδας του μέσα στη Χωριστή.
Από τα δικά του πόδια με καταπληκτική κάθετη πάσα στον Βακιρτζή ξεκινάει το 0-1, ψύχραιμος σκοράρει το 0-2 με εύστοχα εκτελεσμένο πέναλτι και όλα τα λεφτά η προσποίηση που αφήνει την μπάλα κάτω από τα πόδια του για να κάνει την σέντρα ο Μπιαζάκης Αχιλλέας και με τακουνάκι ο Βακιρτζής να γράψει το 0-3.
10: ΚΑΠΤΕΛΙ(Α.Ε. Καλαμπακίου):
Συνεχίζει το Καλαμπάκι την ανοδική του πορεία με το 3-0 απέναντι στην Πετρούσα με τον κεντρικό μέσο της ομάδας Μάρκο Καπτέλι να είναι και πάλι εξαιρετικός και να βοηθάει τα μέγιστα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της ομάδας του.
11: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ(Πανδραμαϊκός Α.Ο.):
Φοβερή χρονιά για τον πρώτο σκόρερ του Πανδραμαϊκού φέτος, μέσα σε όλες τις φάσεις στο νικηφόρο 2-1 μέσα στον Άγιο Αθανάσιο και το αποκορύφωμα φυσικά η προβολή και το γκολ που πέτυχε στο 72’ για το 1-2.
Δ. ΑΔΑΚΤΥΛΟΣ