ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 3 –1: Σημαντική νίκη για Καλλίφυτο | Άτυχο το Νευροκόπι
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/Κιουκτσόγλου-Express-market-Καλλίφυτος-Αντιγραφή-1024x562.jpg)
Ένα πολύ ωραίο παιχνίδι διεξήχθη το Σάββατο στο Δημήτριος Σιόβας της Καλλιφύτου εκεί που ο τοπικός Εθνικός Αστέρας φιλοξένησε τον Ακρίτα Κ. Νευροκόπιου κερδίζοντας τον με σκορ 3-1.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Νευροκόπι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στα πρώτα λεπτά χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με Σωτηρόπουλο, Γαλόπουλο.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0220-1024x683.jpg)
Στην συνέχεια η Καλλίφυτος ισορρόπησε το παιχνίδι και έχασε σπουδαίες ευκαιρίες με Παρουτσή, Φουρουτζή με το 0-0 να παραμένει.
Στο 19’ μεγάλη ευκαιρία να ανοίξουν οι φιλοξενούμενοι το σκορ όταν ο Σέγγος εκτέλεσε το φάουλ και από πλεονεκτική θέση ο Τολμαϊδης θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0292-1024x683.jpg)
Στο 28’ Καλλίφυτος διαμαρτύρεται για ένα χέρι στην άμυνα του Νευροκοπίου με τον διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι. Στο 30’ η Καλλίφυτος θα κερδίσει το φάουλ ο Χαραλαμπίδης θα εκτελέσει στην πορεία της μπάλας θα βρεθεί ο Φερσιζίδης κάνοντας το 1-0 για την Καλλίφυτο.
Στο 38’ ωραίο φάουλ του Μπάτζιου για την ομάδα του Τάκη Στάμογλου η μπάλα θα περάσει ελάχιστα, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0448-1-1024x683.jpg)
Στην επανάληψη το Νευροκόπι μπήκε καλύτερα και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, αρχικά στο 47’ ο Τολμαϊδης θα σουτάρει εντός περιοχής η μπάλα θα βρει στα σώματα. Στο 53’ ωραίο φάουλ του Σέγκου η μπάλα θα περάσει ελάχιστα εξω.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0238-1024x683.jpg)
Στο 54’ νέα ευκαιρία για το Νευροκόπι όταν μετά από κόρνερ του Σωτηρόπουλου ο Κεσόπουλος θα πιάσει την κεφαλιά με την μπάλα να περνάει άουτ.
Όσο περνούσε η ώρα η Καλίφυτος ισορρόπησε και στο 57’ ο Παρουτσής θα κάνει ένα σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα θα περάσει άουτ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0524-1024x683.jpg)
Στο 63’ ωραία κούρσα από δεξιά του Ηλιόπουλου θα βγάλει την σέντρα και ο Παρουτσής μέσα από την περιοχή θα κάνει το 2-0 για την ομάδα του.
Στο 84’ ωραίος συνδυασμός των παικτών της Καλλιφύτου η μπάλα θα φτάσει στον Παρουτσή που θα σπάσει την μπάλα στον Ασλανίδη κάνοντας το 3-0 για την Καλλίφυτο.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0664-1024x683.jpg)
Στο 90’+3’ το Νευροκόπι θα μειώσει το σκορ με τον Αμπατζίδη όταν έπιασε ένα ωραίο σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το τελικό 3-1.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0597-1024x683.jpg)
Από την Καλλίφυτο ξεχώρισαν οι: Φουρουτζής, Ηλιόπουλος και Ταχτσόγλου, ενώ για το Νευροκόπι ξεχώρισαν οι: Σέγγος Α., Σωτηρόπουλος και Τολμαϊδης.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/BTZ0423-1024x683.jpg)
Καλλίφυτος (Θωμάς Ματρακούκας): Τσαγγαλίδης, Τσάκαλος, Σαχανίδης, Παρουτσής, Χαραλαμπίδης, Ταχτσόγλου, Ηλιόπουλος, Φερσιζίδης, Ουρσούζης, Μαντάς, Φουρουτζής .
Αγωνίστηκαν και οι: Ασλανίδης, Κεσίδης.
Νευροκόπι(Στάμογλου): Αλεξίου, Τολμαϊδης, Σεγκος Κ, Ζυρινίδης, Τσενεκλίδης, Σωτηρόπουλος, Σέγκος Α., Χατζηλαζαρίδης, Κεσόπουλος, Μπάτζιος, Γαλόπουλος.
Αγωνίστηκαν και οι: Αμπατζίδης