Απόλλων Λάρισας – Δόξα Δράμας 1-2: Νίκη στην επιστροφή του Κ. Βασιλακάκη στους Μαυραετούς

Με το δεξί το ντεμπούτο του Κώστα Βασιλακάκη στην επιστροφή του στον πάγκο των Μαυραετών.
Η Δόξα Δράμας πέτυχε σημαντική νίκη με 1-2 στη Λάρισα με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλων.
Η δραμινή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας και απείλησε κυρίως με στημένα.
Στο 8′ πρώτη καλή ευκαιρία για τους μαυραετούς με κεφαλιά του Μπελεβώνη η οποία πέρασε άουτ.
Μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης ο Απόλλων ανέβασε απόδοση και απείλησε με τον Αθανασιάδη και τον Χατζή χωρίς να καταφέρουν να νικήσουν τον Στεφανάκο
Στο 22′ η ομάδα της Λάρισας κέρδισε Κόρνερ η μπάλα έφτασε στον Γιάκο ο οποίος σούταρε και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Με υπογραφή Μαυρια…
Στη συνέχεια η ομάδα του Κώστα βασιλακάκη ανέβασε απόδοση και στο 28′ ωραία κάθετη του Παρασκευά που έβγαλε τετ-α-τετ τον Μαυρία ο οποίος έκανε το 1-1 για τη Δόξα
Στο 33′ νέα επίθεση για την Δόξα με τον Σαμπάνιδη να βγάζει τη σέντρα η μπάλα έφτασε στον Μαυρία που με ωραίο τεχνικό σουτ έκανε το 1-2 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Απόλλων μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων χωρίς όμως να είναι απειλητικός
Πρώτη καλή ευκαιρία στο β’ μέρος ήταν από πλευράς Δόξας με σουτ του Μενσα το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ
Μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα στο 73′ με τον Χαμοντ να κάνει τη σέντρα κεφάλια του Μπαρανκο με τον Αstra να αποκρούει σωτήρια.
Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Δόξα τρία λεπτά αργότερα, έχοντας δοκάρι με τον Μαυρία με τους μαυραετούς να ψάχνουν το γκολ για να κλειδώσουν τη νίκη.
Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης και προσπάθησαν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης.
Στο 90′ μεγάλη ευκαιρία για τους Λαρισαίους με τον Κουτρουμπή να βγαίνει τετ-α-τετ με τον Θεοδοσιάδη, με τον νεαρό δραμινό τερματοφύλακα να λέει όχι και να κρατάει το τρίποντο για τους Μαυραετούς, με το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Απόλλων Λάρισας: Αστρας,Μπαλλος, Καμπελης, Μόρας, Σκουπρα, Ντα Κάμπο,Λουκάς, Γιαλός, Χατζής, Αθανασιάδης, Σέχου

Δόξα Δράμας: Στεφανάκος (28′ Θεοδοσιάδης), Παρασκευάς,Μαυρίας, Φυτοπουλος, Μπελεβώνης,Κουκολης, Σαμπάνιδης, Άντερσον,Μένσα, Χάμοντ, Πινδώνης.