Εξάσφαιρος ο Άγ. Αθανάσιος | Μεγάλες νίκες για Καλαμπάκι, Χωριστή και Αμπελόκηπους

Με την 9η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 19 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 186 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Συνολικά είχαμε 3 νίκες γηπεδούχων 2 αποδράσεις φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες, σε μια αγωνιστική που είχε αρκετές αμφισβητούμενες φάσεις και πολλές αυξομειώσεις των σκορ.

Στα αποτελέσματα της ημέρας, μεγάλη νίκη για τον  Αγ. Αθανάσιο με 6-0 απέναντι στον Ακρίτα  Κ. Νευροκοπίου σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι έχουν αρκετά παράπονα από την διαιτησία της αναμετρήσεις με αποτέλεσμα να έχουμε και διακοπή του παιχνιδιού στο 70’.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Αγ. Αθανάσιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 6’ ο Στεργιανός έκανε το 0-1 για του φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια η ομάδα του κ. Ζεκερίδη βρήκε και δεύτερο τέρμα αυτή την φορά με τον Παπαδόπουλο να κάνει το 0-2.

Στο 23’ ο Παπαζώτος έκανε το 0-3 και πριν βγει το ημίχρονο ο Παπαδόπουλος θα σημειώσει και δεύτερο προσωπικό κάνοντας το 0-4 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη, ο Ακρίτας Κ. Νευροκοπίου παρουσιάστηκε  ανταγωνιστικός και προσπάθησε να διορθώσει την κατάσταση. Στο 70’ είχαμε διακοπή του αγώνα με τον διαιτητή να αναγκάζεται να αποβάλλει τους Σωτηρόπουλο και Χατζηλαζαρίδη και τον προπονητή των γηπεδούχων Τάκη Στάμογλου, ενώ για τον Άγιο Αθανάσιο αποβλήθηκε ο Τουματζίδης.

Μετά την επανέναρξη του αγώνα ο Αγ. Αθανάσιος βρήκε άλλα δύο τέρματα με τον Μπαμπασαλί για το τελικό 0-6.

Παιχνίδι για γερά νεύρα στην Ν. Αμισό με την Χωριστή να παίρνει επαγγελματική νίκη με χρυσό γκολ του Δούμπλατζη στο 13’. Από εκεί και πέρα η Ν. Αμισός πίεσε για την ισοφάριση ενώ στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ξέφυγε με τους παίκτες των δύο ομάδων να έχουν πολλές μονομαχίες σώμα με σώμα που είχε ως αποτέλεσμα να ανάψουν τα αίματα, με το 0-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Επαγγελματική νίκη για τους Αμπελόκηπους στο γήπεδο Δ. Κραχτίδης με σκορ 1-0 απέναντι στον Καλαμώνα με χρυσό σκόρερ τον Καραγκιοζίδη. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο πρώτο ημίχρονο η Α.Ε. Αμπελοκήπων έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ καθώς έχασε πέναλτι ο σκόρερ της αναμέτρησης Καραγκιοζίδη με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Ματζιώρη.

Εύκολη νίκη για την Προσοτσάνη με αντίπαλο την Καλλίφυτο με σκορ 4-1, τα τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν Ρούσσος στο 22’ Γουνατίδης στο 36’ και στο 45’, με το 3-0 να είναι το σκορ τους πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι δύο ομάδες βρήκαν από ένα τέρμα για το τελικό 4-1.

Ισόπαλη χωρίς τέρμα έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στο Δοξάτο και τον Ξηροπόταμο, οι ομάδες είχαν αρκετή όρεξη με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές ευκαιρίες στις δύο εστίες με μεγαλύτερη ευκαιρία αυτή στο 80’ όταν ο Βυράνης σούταρε εντός περιοχής  με την μπάλα να χτυπά στο δοκάρι. Ενώ ακυρώθηκαν και δύο τέρματα για τον Ξηροπόταμο λόγω οφ σαιντ.

Μεγάλη νίκη με ανατροπή για το Καλαμπάκη απέναντι στην Πετρούσα με σκορ 3-1.

Στο 3’ ο Γαϊδας έκανε το 0-1 για τους φιλοξενούμενους, το Καλαμπάκη βρήκε γκολ πριν βγει το ημίχρονο με τον Πέτρο για το 1-1 του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη με το Καλημέρα το Καλαμπάκι έκανε το 2-1 με τον Καπτέλι και στο 83’ ο ίδιος παίκτης έκανε το τελικό 3-1.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το ντέρμπι ουραγών ανάμεσα στην Κ. Βρύση και την Αλιστράτη με σκορ 1-1. Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους η Κ. Βρύση βρήκε γκολ όμως ακυρώθηκε με αποτέλεσμα ο Κωνσταντινίδης να διαμαρτυρηθεί και να δεχτεί την κόκκινη κάρτα.

Στην επανάληψη η Αλιστράτη άνοιξε το σκορ με τον Κοκοτσάκη και στις καθυστερήσεις ο Παλτσίδης έκανε το τελικό 1-1.