Με πέναλτι στο φινάλε πέρασε το Δοξάτο με σκορ 3-2 από την Αλιστράτη

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της πρεμιέρας της Α’ κατηγορίας έγινε στο γήπεδο της Αλιστράτης όπου ο νεοφώτιστος αλλά αρκετά ενισχυμένος Μακεδονικός υποδέχθηκε την ομάδα του Δοξάτου.

Συναρπαστικό παιχνίδι με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα στο ματς και να προηγούνται 0-2 στο πρώτο μισάωρο και να έχουν και το αριθμητικό πλεονέκτημα με την αποβολή του Πολυζώνη στο φινάλε του ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά η Αλιστράτη μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο 20λεπτό του β’ μέρους, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 και να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Παναγιώτου για να πάρει και προβάδισμα στο σκορ.

Το Δοξάτο με την είσοδο Αποστολίδη και Βασιλακάκη ισορρόπησε και το ματς άνοιξε πολύ στο τελευταίο 10 λεπτό.

Μια προσωπική ενέργεια του Παντίκογλου στις καθυστερήσεις και το πέναλτι που κέρδισε και αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι ότι έγινε φάουλ εκτός περιοχής, έφερε το τελικό 2-3.

Τα γκολ του αγώνα

Στο 24’ ωραίο σκάψιμο της μπάλας του Κυριαζάκη μπαίνει στην περιοχή και με πλασέ θα κάνει το 0-1.

Στο 27’ καλή προσπάθεια του Παντίκογλου και σέντρα ο Θωμάς Κυσσίδης θα κάνει με πλασέ το 0-2.

Στο 46’ ο Χρήστος Γιάντσιος με μακρινό σουτ δοκάρι και μέσα θα κάνει το 1-2.

Στο 59’ σουτ του Γιώργου Γιάντσιου στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ντόβας από κοντά θα κάνει το 2-2.

Στο 94’ προσπάθεια του Παντίκογλου πέφτει στην περιοχή από μαρκάρισμα του Αντωνιάδη Θεόφιλου, πέναλτι που εκτελεί ο Δημητριάδης και γράφει το 2-3.

Διαιτητής του αγώνα Νίκος Παρασκευούδης με βοηθούς Θαμνίδη Χαράλαμπο και Ανδρέογλου Στέργιο.