Παίρνει φωτιά η μάχη των πλέιαουτ στην Α’ κατηγορία: Σημαντικές νίκες για Καλλίφυτο, Καλή Βρύση και Δοξάτο: Ξέφυγε στην κορυφή ο Άγιος Αθανάσιος με νίκη 4-0 στο Φωτολίβος

Με την 6η αγωνιστική συνεχίστηκε η διαδικασία των πλέιαουτ στην Α’ κατηγορία του νομού μας με την μάχη για την παραμονή στην κατηγορία πραγματικά να παίρνει φωτιά.

Η ομάδα που έχει ξεκάθαρα πετύχει την άνετη παραμονή είναι ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου που πέτυχε την 5η σερί νίκη του σε αυτή την διαδικασία κερδίζοντας με 0-4 στο Φωτολίβος τον τοπικό Άρη που καίγονταν για βαθμούς.

Δύο γκολ στο πρώτο μέρος για τους φιλοξενούμενους με τους δύο ακραίους του Κούρτογλου στο 20’ και Μπαμπασαλί στο 32’ και άλλα δύο τέρματα στο τελευταίο δεκάλεπτο από τον Νίκο Παπαδόπουλο που επανήλθε ορεξάτος από τον τραυματισμό του.

Σημαντική νίκη πέτυχε και το Δοξάτο με σκορ 1-3 στα Κουδούνια που έμειναν πολύ χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μαργαριτίδη στο 28’ και παρά την ισοφάριση με τον Μασκαλίδη πήραν τη νίκη με ένα τέρμα του έμπειρου φορ Ηλία Κωνσταντινίδη  και ένα αυτογκόλ προς το φινάλε της αναμέτρησης.

Ένα ημίχρονο αντιστάθηκε ο Κεραυνός Αρκαδικού στην Καλή Βρύση με την τοπική ομάδα να ανεβάζει απόδοση στο β’ μέρος και να βρίσκει δύο τέρματα με τον Σεμπελίδη στο 55’ και τον Λάμπρου στο 62’ για το τελικό 2-0.

Επιστροφή στις νίκες και για την Καλλίφυτο με το επιβλητικό 1-5 στη Νέα Κρώμνη  επί του Ακρίτα.

Από δύο γκολ σημείωσαν ο Στράτος Παρουτσής και ο Μιχάλης Ασλανίδη και ένα γκολ ο Καραλίδης, με τους γηπεδούχους μακριά από τον καλό εαυτό τους να σκοράρει το γκολ της τιμής ο Μωϋσιάδης.

Αμφίρροπο παιχνίδι είχαμε στο Νευροκόπι και την μοναδική ισοπαλία της 6ης αγωνιστικής, με τον τοπικό Ακρίτα να μένει στο 1-1 με αντίπαλο τον Καστρινό.

Ο Ζάντζας στο 30’ άνοιξε το σκορ και τρία λεπτά μετά ο Φλέγκας ισοφάρισε σε 1-1.

Επόμενο ραντεβού των ομάδων την Τετάρτη 4/5/22 με την 7η αγωνιστική.

Α’ ΕΠΣ Δράμας

ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ      –              ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ 2-0

55’ Σεμπελίδης,62’  Λάμπρου

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ        –              Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 0-4

20’ Κούρτογλου, 32’ Μπαμπασαλί, 83’-88’ Παπαδόπουλος Ν.

ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ   –              ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 1-5

82’ Μωϋσιάδης /58’, 61’Ασλανίδης,40’,70’  Παρουτσής,84’ Καραλίδης

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ            –              ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ   1-1

30’ Ζάντζας / 33’ Φλέγγας

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ –              ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ   1-3

/28’Μαργαριτίδης, 67’ Κωνσταντινίδης, 88’ (αυτ)