Μεγάλες νίκες για Άγιο Αθανάσιο, Προσοτσάνη και Πανδραμαϊκό | Σημαντικές νίκες για Φωτολίβος και Ξηροπόταμο στην μάχη της σωτηρίας

Με την 18η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 27 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 417 απο την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Στα σημερινά αποτελέσματα είχαμε 2 νίκες γηπεδούχων 3 νίκες φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες.

Στην πιο κρίσιμη αγωνιστική της σεζόν σημαντικό προβάδισμα για την συνέχεια πήραν Ν. Αμισό, Άγιος Αθανάσιο και Προσοτσάνη, ενώ στην μάχη της παραμονής μεγάλο προβάδισμα πήραν Φωτολίβος και Ξηροπόταμος.

Στα αποτελέσματα της ημέρας, εύκολο απόγευμα για την Ν. Αμισό αφού κατάφερε και κέρδισε με 1-7 τον Καλαμώνα εκτός έδρας, με τον Βακιρτζή να βρίσκεται σε καλή μέρα και να πετυχαίνει 4 τέρματα για το τελικό 1-7.

Μεγάλη νίκη για την Προσοτσάνη αφού κατάφερε να κερδίσει σε ΄ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι στο φινάλε της αναμέτρησης τον Βώλακα με σκορ 2-0. Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε 0-0 με την ομάδα του Βώλακα να είναι καλύτερη ομάδα στις λεπτομέρειες.

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη ανέβασε απόδοση μετά το 75′ και στο 84′ ο Τσακμακίδης με πλασέ θα κάνει το 1-0 και στις καθυστερήσεις ο Προκοπίου θα κάνει το 2-0 το οποίο θα είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Άνετη νίκη για τον Πανδραμαϊκό στην δύσκολη έδρα της Χωριστής αφού κατάφεραν και κέρδισαν με σκορ 2-4, στο 8′ ο Μπαμπαλής θα ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Στην συνέχεια ο Αθανασίου θα κάνει το 1-1 στο 14′ φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Πριν βγει το ημίχρονο ο Πανδραμαϊκός βρήκε άλλα δύο τέρματα, αρχικά στο 30′ ο Καρασαββίδης θα κάνει το 1-2 και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Μουρατίδης θα κάνει το 1-3 στο 45’+2′ το οποίο ήταν το σκορ του 1ο ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός βρήκε και τέταρτο τέρμα με τον Μουρατίδης στο 55′, ενώ στο 62′ ο Αθανασίου μείωσε σε 2-4 τι οποίο έμελε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ισόπαλε έληξε το παιχνίδι στο Δ. Κραχτίδης αφού η Α.Ε. Αμπελοκήπων και η Πετρούσα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς μετά το 1-1. Στο 8′ ο Κατσαβουνίδης έκανε το 0-1 για την Πετρούσα το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Καραγκιοζίδη.

Στην επανάληψη οι Αμπελόκηποι θα κερδίσουν πέναλτι με τον Καραγκιοζίδη και τον Τσερκέζο να εκτελεί για το 1-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλο διπλό για τον Ξηροπόταμο εκτός έδρας, αφού κατάφερε και κέρδισε το παιχνίδι με 1-2, με τους γηπεδούχους να μένουν με 9 παίκτες μετά τις αποβολές των: Κωνσταντινίδη και Καρυπίδη.

Αρχικά στο 8′ ο Ιωαννίδης έκανε το 0-1 για τον Μέγα, ενώ στο 32′ ο Κιοσσές έκανε το 0-2 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Κωνσταντινίδης μείωσε σε 1-2 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Σημαντική νίκη για το Φωτολίβος στην έδρα της Καλλιφύτου με σκορ 2-3 φτάνοντας τους 19 βαθμούς, στο αγωνιστικό κομμάτι η Καλλίφυτος άνοιξε το σκορ με τον Παρουτσή. Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Γεωργιάδη στο 32′ για το 1-1 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Φωτολίβος πήρε κεφάλι το σκορ με το πέναλτι του Ευσταθιάδη στο 62′, στο 69′ ο Παρουτσής ισοφάρισε το παιχνίδι σε 2-2 πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ.

Στις καθυστερήσεις ο Γεωργιάδης έκανε το 2-3 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Επεισοδιακό παιχνίδι στον Άγιο Αθανάσιο που κατάφερε και κέρδισε με δύο τέρματα του Μπαμπασαλί με σκορ 2-0. Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άγιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και είχε δύο καλές ευκαιρίες. Μετά το πρώτο δεκάλεπτο το Καλαμπάκι ανέβασε απόδοση και έχασε σπουδαία ευκαιρία όταν ο Γκλογκερι έπιασε την κεφαλιά με τον Τουματζίδη να διώχνει πάνω απο την γραμμή με το 0-0 να παραμένει.

Στην συνέχεια το Καλαμπάκι είχε την κυριαρχία με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Άγιος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 53′ θα βγει στην αντεπίθεση ο Παπαζώτος θα παίξει τον Μπαμπασαλί στον χώρο με τον επιθετικό των γηπεδούχων με ένα ωραίο πλασέ να στέλνει την μπάλα στο Γ της εστίας του Κελετζή κάνοντας το 1-0.

Στην συνέχεια το Καλαμπάκι ανέβασε απόδοση και έψαξε το γκολ της ισοφάρισης χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τον Λαμπρινουδάκη να είναι σε ετοιμότητα.

Στο 88′ το Καλαμπάκι διαμαρτύρεται σε χέρι του Κοσμά του Παπαδόπουλου με τον κ. Ραβίκαλη να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.

Στο 90′ +2′ ο Μπαμπασαλί θα εκμεταλλευτεί το λάθος του Κελετζή κάνοντας το τελικό 2-0.

18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ – ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ 1-7 (1-3) Τελικο
ΣΚΟΡΕΡ:
44′ Μουρατίδης / 2′,28΄ -56’Βακιρτζής,10′ Προβατίδης, 50′ Αμανατίδης, 51′(πεν) Τσιμισκίδης

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ Γ.Σ. – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 2-0 (0-0) Τελικο
ΣΚΟΡΕΡ:
 84′ Τσακμακίδης Κ.,93′ Προκοπ΄ιου

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ – ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο. 2-4 (1-3) Τελικο
ΣΚΟΡΕΡ:
14′-62′ Αθανασίου /8′ Μπαμπσλης, 30′ Καρασαββίδης Χ, 45′ +2′ -55’Μουρατίδης

Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ – Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 1-1 (0-1) Τελικο
ΣΚΟΡΕΡ:
62′ Τσερκέζος /8′ Κατσαβουνίδης

ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 1-2 (0-2) Τελικό
ΣΚΟΡΕΡ:
 48′ Κωνσταντινίδης / 8′ Ιωαννίδης, 32′ Κιοσσές

Κοκκινη:Κωνσταντινίδης 70″, 86′ Καρυπίδης

ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 2-3 (1-1)
ΣΚΟΡΕΡ:
 18′-69′ Παρουτσής / 32′ Γεωργιάδης Ν, 62′(πεν) Ευσταθιάδης, 90′ Γεωργιάδης Δ

Κόκκινη: Νεβεσκιώτης

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 2-0 (0-0) τελικο