Δόξα Δράμας – Πανσεραϊκός 0-3: Δίκαιη νίκη για τους κόκκινους | Αισθητή η απουσία ενός επιθετικού
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/07/2022211-3-1024x321.jpg)
Στο γήπεδο της Δόξας οι Μαυραετοί φιλοξένησαν τον Πανσεραϊκό σε ένα παιχνίδι που πριν ξεκινήσει η διοίκηση της ομάδας τίμησε τον Κώστα Ευμοιρίδη, πρώην πρόεδρο της ομάδας.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/08/303410175_1080421546199900_47937502627894629_n-1024x768.jpg)
Στο αγωνιστικό κομμάτι παιχνίδι κέντρου έγινε στα πρώτα λεπτά με της αναμέτρησης με την Δόξα να έχει παθητικό ρόλο. Στο 12’ ωραία κάθετη μπαλιά του Σιοφανού και ο Λιούμης έκανε το 0-1 για την ομάδα των Σερρών.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8498-1024x768.jpg)
Στην συνέχεια η Δόξα έψαξε το γκολ της ισοφάρισης και στο 17’ ωραίο σουτ του Οικονομίδη ο Κατσικάς απόκρουσε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα ο Ανάκογλου θα βρεθει λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή θα σουτάρει με την μπάλα να φεύγει άουτ.
Στο 25’ ωραίο σουτ του Καραμπέρη μετά από κόρνερ των φιλοξενούμενων η μπάλα θα περάσει άουτ.
Στο 27’ ωραίο σουτ του Παπαδόπουλου με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Κατσικά αλλά ο ρέφερι σταμάτησε την φάση ως επιθετικό φάουλ.
Στο 29’ σε αντεπίθεση της Δόξας ο Βαντερσον θα βρεθεί σε καλή θέση σούταρε με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Στο 33’ κόρνερ για την Δόξα κεφαλιά αδύναμη του Μκτσριαν η μπάλα θα περάσει άουτ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8520-1024x768.jpg)
Η Δόξα μετά το 30’ είχε καλή κυκλοφορία και καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει το παιχνίδι με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Πανσεραϊκός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 48’ ο Λιούμης θα κάνει το 0-2 και στο 56’ ο Μασκανάκης έκανε το 0-3 μετά από λάθος στην άμυνα των Μαυραετών.
Από εκεί και πέρα η Δόξα είχε κάποιες καλές ευκαιρίες να μειώσει το σκορ όμως τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν δεν κατάφερε να τις μετατρέψει σε γκολ.
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/08/IMG_8516-1024x768.jpg)
Τα στοιχεία του αγώνα:
Διαιτητές: Γκαϊτατζής, Κοτανίδου, Σιαμανής
Δόξα Δράμας (Κετσιεμενίδης): Καράδαης, Καζαντζίδης, Ντόσης, Φραγκούλης, Μκρτσιαν, Οικονομίδης, Μπλιός, Τζελίδης, Βάντερσον, Κόντος, Παπαδόπουλος.
Στο β μέρος αγωνίστηκαν οι: Θεοδοσιάδης, Παπαϊωάννου, Περσίδης, Μπεζυρτζής, Ιορδανίδης, Ρούτσης, Χατζηδημητρίου, Σταϊκος, Γεωργιάδης
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ(Δ.Ελευθερόπουλος): (α΄ ημίχρονο): Κατσίκας, Πεταυράκης, Καρασαλίδης, Δημητρίου, Ζέρης, Καραμπέρης, Σιόντης, Μασκανάκης, Σοφιανός, Ανάκογλου, Λιούμης.
(β΄ ημίχρονο):Γιανναράκης, Δεληγιαννίδης, Οικονόμου, Σιόντης, Κανίς, Μούργος, Στίνα, Σαΐντ, Παντεκίδης.