Δόξα Πετρούσας – Γ.Σ. Προσοτσάνης 1-1: Από ένα ημίχρονο οι δύο ομάδες και δίκαιη ισοπαλία

Τον αγώνα παρακολούθησε και σχολιάζει ο ΔΗΜ. ΑΔΑΚΤΥΛΟΣ

Ισόπαλο 1-1 έληξε το μεγάλο γειτονικό ντέρμπι της 22ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Δράμας μεταξύ των ομάδων Δόξα Πετρούσας και Γ.Σ. Προσοτσάνης.

Ένα αποτέλεσμα που σίγουρα δεν αφήνει ικανοποιημένους τους φιλοξενούμενους που για πρώτη φορά από το ξεκίνημα της χρονιάς αποχωρίζονται την κορυφή, έχοντας όμως ένα παιχνίδι λιγότερο από τον Βώλακα που πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη μεριά η Πετρούσα σε ένα ακόμη ματς με αντίπαλο μια ομάδα από το πάνω ράφι όπως και με την Χωριστή πριν δύο εβδομάδες έβγαλε χαρακτήρα και έδειξε πόσο βαριά φανέλα έχει για τέτοια παιχνίδια, ακόμη και σε μια χρονιά που δεν της έχουν βγει τα πράγματα όπως τα υπολόγιζε.

Το φιλμ του αγώνα

Στο αγωνιστικό μέρος οι δύο ομάδες ουσιαστικά είχαν από ένα ημίχρονο.

Η Προσοτσάνη ήταν καλύτερη και πιο ουσιαστική στο πρώτο μέρος και κατάφερε στο 24’ με κεφαλιά του Θεόφιλου Γουνατίδη να ανοίξει το σκορ.

Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα στο φινάλε του πρώτου μέρους είχαν μεγάλη ευκαιρία με το σκόρερ τους σε τέτατετ να κάνουν και το 0-2 και να πάρουν μεγάλο προβάδισμα για την εξέλιξη του ματς.

Στο β’ μέρος είδαμε μια τελείως διαφορετική Πετρούσα με μεγαλύτερο πάθος να διεκδικεί το αποτέλεσμα, να έχει δοκάρι με τον Γάιδα στο 65’ και δύο λεπτά μετά να ισοφαρίζει με ιδανικό πλασέ του Καλλέργη σε 1-1 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Τρία ακυρωθέν γκολ στο παιχνίδι και διαμαρτυρίες εκατέρωθεν

Στο παιχνίδι είχαμε τρία ακυρωθέν γκολ και να περιμένουν πλέον όλοι με αγωνία το βίντεο του αγώνα για να βγάλουν τα συμπεράσματα τους.

Οι φιλοξενούμενοι δύο λεπτά μετά το 1-1 της Πετρούσας(όπου και εκεί ζήτησαν οφσάιντ για τον σκόρερ Καλλέργη στο ξεκίνημα της φάσης) σκόραραν με κεφαλιά του Αστερίου με τον βοηθό Σταύρο Παυλίδη να ακυρώνει το γκολ για οφσάιντ, ενώ η Πετρούσα στα τελευταία 5 λεπτά σημείωσε δύο τέρματα, ένα με τον Φόρη Παναγιώτου που δόθηκε οφσάιντ από την βοηθό Δήμητρα Κοτανίδου και ένα με τον Κατσαβουνίδη με την φάση όμως να έχει σταματήσει νωρίτερα από τον διαιτητή κ. Σιαμανή για επιθετικό φάουλ του Παναγιώτου.

Καταπληκτική ατμόσφαιρα από τους φιλάθλους και των δύο ομάδων

Από τις ωραίες στιγμές του ματς η όμορφη εικόνα στην κερκίδα όπου υπήρχε το αδιαχώρητο με συνθήματα και κόσμια συμπεριφορά από το μέρος των φανατικών φίλων και των δύο ομάδων.

Φάσεις αγώνα

Στο 19’ ωραία σέντρα του Γιαγκούλα στο 2ο δοκάρι κεφαλιά του Καλλέργη μπλοκάρει ο Καγγελίδης.

Στο 24’ εκτελεί φάουλ ο Καλαϊτζής και με ωραία κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι ο Γουνατίδης γράφει το 0-1.

Στο 45+ καταπληκτική παράλληλη πάσα του Κώστα Τσακμακίδη στον Γουνατίδη που κάνει το πλασέ στην έξοδο του Χαραλαμπίδη ελάχιστα άουτ.

Στο 65’ σε φάση διαρκείας στα καρέ της Προσοτσάνης κοντινή κεφαλιά του Γάιδα στο κάθετο δοκάρι.

Στο 67’ κάθετη πάσα του Γάιδα ο Καλλέργης τέτατετ με τον Καγγελίδη ιδανικό πλασέ και το 1-1 για την Πετρούσα.

Διαιτητής του αγώνα: Αντώνης Σιαμανής με βοηθούς Δήμητρα Κοτανίδου και Σταύρο Παυλίδη.