Φωτιά στην κορυφή με τους Αμπελόκηπους να κερδίζουν 3-0 τον Βώλακα: Μεγάλη νίκη με ανατροπή 2-1 για τον ΠΑΟΠ Νέας Αμισού μέσα στην Προσοτσάνη: Ματσάρα στο Καλαμπάκι και ισοπαλία 3-3 με το εφτάψυχο Φωτολίβος

Με την 4ηαγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας του νομού μας και φάνηκε ξεκάθαρα και αυτή την αγωνιστική ότι οι ισορροπίες είναι λεπτές και πολύ δύσκολα μπορούν να γίνουν προγνωστικά για οποιοδήποτε παιχνίδι.

Δεν είναι τυχαίο άλλωστε ότι μετά από 4 αγώνες καμία ομάδα δεν έχει το απόλυτο των νικών και ήδη στην κορυφή σε ισοβαθμία έχουμε 3 ομάδες!!!

Στο πιο εντυπωσιακό ματς της αγωνιστικής στο γήπεδο Καλαμπακίου η τοπική Α.Ε. έμεινε στο 3-3 με το καταπληκτικό Φωτολίβος που αν και έχανε 2-0 και είχε χαμένο πέναλτι, γύρισε το ματς σε 2-3 για να έρθει στην εκπνοή η ισοφάριση για τους γηπεδούχους και το τελικό 3-3.

Σπουδαίο ματς έγινε στη Προσοτσάνη με αρκετή ένταση στο τέλος με τους γηπεδούχους να ανοίγουν νωρίς το σκορ με τον Ρούσσο, αλλά τους φιλοξενούμενους του ΠΑΟΠ Νέας Αμισού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μασκαλίδη που μπήκε αλλαγή και πέτυχε δύο γκολ στις καθυστερήσεις
να χαρίζει την μεγάλη νίκη στην ομάδα του.

Στην κορυφή μαζί με τη Νέα Αμισό και η Α.Ε. Αμπελοκήπων που κέρδισε την μέχρι σήμερα αήττητη και χωρίς απώλειες ομάδα του Βώλακα με σκορ 3-0 με τον Θανάση Κυσσίδη να σκοράρει δύο φορές, ενώ ενδιάμεσα σκόραρε για ένα ακόμη ματς ο Σταύρος Μίτρε.

Ο τρίτος της κορυφής είναι ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου που κέρδισε τον συνωνόματο του Ξηροπόταμου με σκορ 2-0 πετυχαίνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο με Παπαζώτο και Κοντρόπουλο.

Σφικτό παιχνίδι είχαμε και στο Μικροχώρι με τον τοπικό Άρη πάντα δυνατό στο γήπεδο του να μένει στο 0-0 με τον αήττητο με 3 ισοπαλίες και 1 νίκη Πανδραμαϊκό.

Οι γηπεδούχοι μάλιστα αγωνίστηκαν για ένα ημίχρονο με παίκτη λίγοτερο λόγω αποβολής του Τόπι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Ντεμπούτο με νίκη για τον Θωμά Ματρακούκα στον πάγκο του Ορφέα με την Χωριστή να κερδίζει 4-0 τον νεανικό Άρη Καλαμώνα, ενώ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Καλλέργη που πέτυχε 3 τέρματα η Καλλίφυτος πέρασε με 1-4 από την έδρα της Καλλίφυτου που παρέμεινε
χωρίς βαθμό μετά από 4 αγώνες.

Πιο αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής και οι σκόρερ των αναμετρήσεων:

Σκόρερ: 3′ – 72′ Θανάσης Κυσσίδης, 30′ Μίτρε,

ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο.: 0 –0 45′ κόκκινη κάρτα Τόπι για το Μικροχώρι

Σκόρερ:

ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ:  1–4

Σκόρερ: 52′ Παρουτσής / 36′ , 44′, 58′ Καλλέργης, 65′ Κατσαβουνίδης

30′ Χαμένο πέναλτι Ντόμπρος

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ: 2-0

Σκόρερ: 30′ Παπαζώτος, 77′ Κοντρόπουλος

Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ:  3-3

Σκόρερ: 29′ Καγιάογλου, 39′ Τζιβανάκης 90′ Μαυροβασίλης /48′ 80′ Δεληγιώρογλου,60′ Ευσταθιάδη,

38′ χαμένο πέναλτι για το Φωτολίβος με τον Γεωργιάδη