Απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής η Προσοτσάνη κερδίζοντας 2-1 με γκολ στις καθυστερήσεις τους δυνατούς Αμπελόκηπους

Με την 4η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας του νομού μας.

Την μοναξιά της κορυφής συνεχίζει να απολαμβάνει η Προσοτσάνη έχοντας 4 νίκες σε 4 αγώνες.

Αυτή την φορά όμως δυσκολεύτηκε περισσότερο από κάθε άλλη φορά κερδίζοντας τους αξιόμαχους Αμπελόκηπους με αυτογκόλ του Βασίλη Παπαδόπουλου στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων!!

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Κώστα Τσακμακίδη στο 10’, οι Αμπελόκηποι όμως με τις αλλαγές που έγιναν στο β’ μέρος ανέβασαν απόδοση και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με τον Χριστοφορίδη στο 76’ πριν φτάσουμε στην συναρπαστική εξέλιξη των τελευταίων λεπτών.

Εξαιρετική Πετρούσα κέρδισε 4-0 την Καλλίφυτο

Το 3 στα 3 έκανε η Δόξα Πετρούσας που έχει κάνει το ρεπό της την πρώτη αγωνιστική.

Παίζοντας καλό ποδόσφαιρο κέρδισε 4-0 την υπολογίσιμη φέτος ομάδα του Εθνικού Αστέρα Καλλιφύτου με δύο γκολ του Καλλέργη στο 19’ και το 32’ και άλλα δύο τέρματα στο β’ μέρος με τον Αντωνιάδη στο 60’ και τον Γαϊδατζή στο 77’.

Ασταμάτητος ο Ξηροπόταμος πέρασε από τον Βώλακα

Την εξαιρετική του πορεία συνέχισε ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου με δεύτερο συνεχόμενο διπλό και αυτή την φορά μάλιστα στη πολύ δύσκολη έδρα του Βώλακα.

Με αυτογκόλ του Πέτρου Μποσκοψίου στο 12’ έγινε το 0-1 για να ακολουθήσει και δεύτερο γκολ με τον Λυκίδη στο 27’.

Ο Βώλακας πίεσε στο β’ μέρος και απλά κατάφερε να μειώσει το σκορ με πέναλτι του Στάικου στο 77’.

Τρίτο διπλό για τον ΠΑΟΠ Νέας Αμισού

Ξέφρενη πορεία και για τον ΠΑΟΠ Νέας Αμισού του Γιώργου Πολυχρονίδη και μάλιστα το περίεργο;;;

Τρεις νίκες εκτός έδρας, όλες με το αγαπημένο σκορ της Νέας Αμισού το 1-2.

Αυτή την φορά η νίκη έγινε στο γήπεδο Φτελιάς επί του Δοξάτου με δύο γρήγορα γκολ του Σιλού στο 6’ και του Τσιμισκίδη στο 15’.

Το Δοξάτο απάντησε με εύστοχο εκτελεσμένο πέναλτι του Καρατζόγλου, αλλά παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες, κράτησαν το νικηφόρο αποτέλεσμα και παρέμειναν ψηλά στη βαθμολογία.

Εκτός έδρας νίκες για Άγιο Αθανάσιο και Νευροκόπι και ισοπαλία στο ντέρμπι Καλαμπάκι – Καλαμώνας

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη στο εξάποντο παραμονής πέτυχε ο Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου με σκορ 1-0 μέσα στο Μακεδονικό Αλιστράτης και παρά το γεγονός ότι από το 30’ έπαιζε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τριανταφυλλίδη.

Το χρυσό γκολ της νίκης με πέναλτι σημείωσε στο 70’ ο Χατζηλαζαρίδης.

Σημαντικό διπλό και για τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίου Αθανασίου με σκορ 0-5 στη Καλή Βρύση που προβληματίζει στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

Ο Ζαπουνίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ στο 35’, ενώ όλα τα υπόλοιπα τέρματα για τους φιλοξενούμενους ήρθαν στο β’ μέρος με τους Τουματζίδη Δημήτρη στο 68’, δύο γκολ του Μπαμπασαλί στο 80’ και στο 89’ και ένα τελευταίο τέρμα από τον Ανέστη Τουματζίδη στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Τέλος πολύ καλό ματς έγινε στον Άγιο Αθανάσιο μεταξύ Καλαμπακίου και Καλαμώνα με τελικό σκορ 2-2.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα των Δεμενελούδη στο 42’ και ένα καταπληκτικό γκολ του Παναγιώτογλου στο ξεκίνημα του β’ μέρους, ο ενισχυμένος Καλαμώνας όμως έβγαλε αντίδραση και αρχικά μείωσε με τον Περπερίδη στο 80’ και δύο λεπτά μετά ισοφάρισε με τον Σαββίδη Σ., ενώ το Καλαμπάκι έπαιζε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Δεμενελούδη.

Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε ο Ορφέας Χωριστής.

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ ΑΛΙΣΤΡΑΤΗΣ – ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 0-1 ΤΕΛΙΚΟ

Σκόρερ: 70′ (πεν) Χατζηλαζαρίδης
ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ 1-2 ΤΕΛΙΚΟ
Σκόρερ: 77′ (πεν) Σταικος /8′ Τανουσι , 25′ Λυκίδης

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ 4-0 ΤΕΛΙΚΟ

Σκόρερ:19′-32′ Καλέργης,60′ Αντωνιάδης, 77′ Γαιδατζής
ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΚΑΛΑΜΩΝΑ 2-2 ΤΕΛΙΚΟ

Σκόρερ: 43′ Δεμενελούδης, 46′ Παναγιώτογλου/ (πεν) 76′ Μπερμπερίδης, 79′ Σαββίδης