Σκόνταψαν Βώλακας και Χωριστή στην μάχη της κορυφής | Πάλι με ανατροπή οι Αμπελόκηποι σε ματσάρα στο Δ. Κραχτίδης κέρδισαν 4-3 το Καλαμπάκι | Στο κόλπο της παραμονής το Δοξάτο ξέσπασε στην Κ. Βρύση με σκορ 7-0

Με την 21η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 23 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 418 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Στα σημερινά παιχνίδια είχαμε 4 νίκες γηπεδούχων 3 ισοπαλίες και καμιά νίκη φιλοξενούμενου.

Ισόπαλο χωρίς τέρματα έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Αγ. Αθανάσιο και στον Βώλακα, στην προσπάθεια που κάνει η ομάδα του Λευτέρη Ροδίτη για την κατάληψη της πρώτης θέσης και στο κυνήγι της Προσοτσάνης που σήμερα είχε ρεπό.

Ισοπαλία και για τον άλλον διεκδικητή του τίτλου που  έφερε ισοπαλία εντός έδρας με τον πάντα μαχητικό Μακεδονικό Αλιστράτης με σκορ 0-0, φτάνοντας τους 42 βαθμούς.

Άνετη νίκη για το Δοξάτο που ξέσπασε στην Κ. Βρύση κερδίζοντας με σκορ 7-0, η ομάδα του κ. Ζεκερίδη εκμεταλλευτικέ με τον καλύτερο τρόπο το γεγονός ότι έμειναν με 10 παίκτες νωρίς οι φιλοξενούμενοι κερδίζοντας εύκολα, έχοντας σε καλή μέρα τους Γρηγοριάδη και Βασιλακάκη.

Νίκη με ανατροπή για τον Καλαμώνα που κέρδισε τον Ξηροπόταμο με σκορ 4-1. Η ομάδα του Χρήστου Κιοσσές έμεινε πίσω στο σκορ όταν οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Πάνο.

Στην συνέχεια ο Καλαμώνας ανέβασε απόδοση και πριν βγει το ημίχρονο έκανε το 2-1. Στην επανάληψη αν και δέχτηκε πίεση για την ισοφάριση στο φινάλε βρήκε δύο τέρματα για το τελικό 4-1.

Μεγάλη νίκη για την Ν. Αμισό που κατάφερε και κέρδισε την Πετρούσα με 2-0, μετά την υπερπροσπάθεια την Τετάρτη για το κύπελλο με τους  Αμπελόκηπους. Η ομάδα του Γιώργου Πολυχρονίδη βρήκε δύο τέρματα στο β μέρος παίρνοντας μια σημαντική νίκη.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στο Κ. Νευροκόπι και την Καλλίφυτο 1-1 σε ένα παιχνίδι που όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος. Στην επανάληψη η Καλλίφυτος έμεινε με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Φερσιζίδη.

« Γκολ και Θέαμα» στο Δ. Κραχτίδης εκεί που το Καλαμπάκι πήγε στο ημίχρονο με σκορ 0-2 και με ένα σημαντικό προβάδισμα. Στην επανάληψη και μέχρι το 60’ δεν θα μπορούσε κανείς να σκεφτεί αυτό που θα γινόταν.

Στο 60’ ο Ντίνος Τεξίζογλου θα περάσει τον Θανάση Κυσσίδη στο παιχνίδι και στο 61’ ο στράϊκερ των γηπεδούχων θα κάνε τι 1-2. Στο 64’ θα δώσει έτοιμο γκολ στον Μουρατίδη για την ισοφάριση.

Στο 81’ θα συνεργαστεί με τον Καραγκιοζίδης ο οποίο θα παίξει τον Τέλλο που θα κάναι το 3-2.

Στο 90’ πάλι ο Θανάσης Κυσσίδης θα κάνει το 4-2 και στο 90+1 ο Ισάκου θα κάνει το τελικό 4-3.