Μόνη πρώτη η Ν. Αμισός | Ήττα για Βώλακα | Ισοπαλία για Αγ. Αθανάσιο με 2 γκολ στο φινάλε της αναμέτρησης | Άνετες νίκες για Προσοτσάνη, Πετρούσα και Καλαμπάκι.

Με την 13η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 22 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 311 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Στα σημερινά παιχνίδια είχαμε 5 νίκες γηπεδούχων 1 νίκη φιλοξενούμενοι και μια ισοπαλία.

Ένα από τα ωραιότερα παιχνίδια είναι αυτό που έγινε στο Μικροχώρι εκεί που για 75’ λεπτά είχαμε ένα κλειστο παιχνίδι το οποίο πήγε στην τακτική και στην δύναμη. Στο 75’ ο Ζήσης θα πιάσει ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 80’ ο Κωνσταντινίδης θα βγει τετ  α τετ με τον Λαμπρινουδάκη θα προσπαθήσει να τον κρεμάσει με τον διαιτητή της αναμέτρησης κ. Παρασκευουδη Α. να αποβάλει τον πορτιέρο των φιλοξενούμενων καθώς σύμφωνα με την υπόδειξη του βρήκε την μπάλα με το χέρι εκτός περιοχής.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τόπι και με απευθείας φάουλ έκανε το 2-0 για τους γηπεδούχους.

Στο φινάλε της αναμέτρησης ο Άγιος Αθανάσιος με δύο πέναλτι που εκτέλεσε ο Παπαζώτος έκανε το τελικό 2-2.

Νίκη που του έδωσε το δικαίωμα να εδραιωθεί μόνος πρώτος κατάφερε  ο ΠΑΟΠ Ν. Αμισού αφού  κέρδισε με 2-0 τον Εθν. Αστ. Καλλιφύτου εντός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί, όμως η Ν. Αμισός ήταν καλύτερη και κατάφερε και πήρε μια σπουδαία νίκη.

Στο 42’ ο Τσιμισκίδης με προσωπική ενέργεια και σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για την ομάδα του το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε για να φτάσουμε στο 88΄ όταν ο προωθημένος Βραμέντζαλης με κεφαλιά έκανε το 2-0 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλο διπλό για την Α.Ε. Καλαμπακίου αφού κατάφερε και κέρδισε με 0-2 εκτός έδρας την Α.Ε. Αμπελοκήπων.

Το Καλαμπάκι μπήκε καλά στο παιχνίδι και με γκολ από τα αποδυτήρια του Κωνσταντινίδη έκανε το 1-0. Στην συνέχεια το Καλαμπάκι συνέχισε να έχει την υπεροχή με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές, όμως στο 72’ ο Μαυροβασίλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 2-0 το όποιο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Νίκη και για την Χωριστή που μετά τον ερχομό του κ. Ματρακούκα έχει μεταμορφωθεί και είναι μόλις 4 βαθμούς από την κορυφή. Η Χωριστή παρουσιάστηκε ανταγωνιστικοί στο παιχνίδι με το Φωτολίβος κερδίζοντας δίκαια με σκορ 2-0, ενώ είχε ένα ακυρωθέν γκολ.

Άνετη νίκη για την Πετρούσα με πρωταγωνιστή τον Καλέργη που πέτυχε 3 τέρματα κερδίζοντας τον Καλαμώνα με σκορ 4-1.

Στο 30’ ο Γιαγκούλας άνοιξε το σκορ για την Πετρούσα, για να διπλασιάσει τα τέρμα των γηπεδούχων ο Καλέργης στο 38’, με το 2-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η ομάδα του κ. Κονταξή συνέχισε να έχει την υπεροχή και στο 50’ ο Καλέργης έκανε το 3-0/

Στο 82’ ο Γεωργιάδης μείωσε για τον Καλαμώνα για το 3-1, για να έρθει στο 86’ ο Καλέργης να πετύχει 3ο προσωπικό τέρμα και να γράψει το τελικό Πετρούσα – Καλαμώνας 4-1.

Εύκολη νίκη και για την Προσοτσάνη αφού κατάφερε και κέρδισε με 5-0 τον Μ.Α. Ξηροποτάμου.

Τέλος, μεγάλη νίκη για τον Πανδραμαϊκού αφού κατάφερε και κέρδισε τον Βώλακα με σκορ 2-0 και να απομακρύνει 3 βαθμούς από την κορυφή την ομάδα του Μπάμπη Καζεπίδη.

Ο Βώλακας  στο πρώτο μέρος είχε την υπεροχή πάτησε αρκετές φορές περιοχή χωρίς αποτέλεσμα. Στο 11’ ο Αχαλινόπουλος έκανε το 1-0 για την ομάδα του, ενώ στο 28’ πάλι ο αρχηγός του Πανδραμαϊκού έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.