Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για Καλαμπάκι, Νευροκόπι και Χωριστή | Καταιγιστική η Προσοτσάνη | Πεντάρα ο Καστρινός

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που είχαμε συνολικά 36 γκολ και συνολικά φτάσαμε τα 89 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Σήμερα είχαμε 4 νίκες γηπεδούχων και 5 νίκες φιλοξενούμενων δεν είχαμε καμία ισοπαλία.

Στα αποτελέσματα της ημέρας, πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για το Καλαμπάκι που κέρδισε τον Ακρίτα με 2-0.

Η ομάδα του Σάκη Μάρτζιου έπαιξε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι σφιχτή  άμυνα απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Το Καλαμπάκι και τα δύο τέρματα τα πέτυχε στο δεύτερο μέρος με τους Λεονταρίδη και Κωνσταντινίδη ενώ είχε και δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και για την Κ. Βρύση που κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της Δόξας Πετρούσας.

Η Κ. Βρύση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Λάμπρου στο 15’ με την Πετρούσα να ισοφαρίζει το παιχνίδι με πέναλτι του Γεωργιάδη 3 λεπτά αργότερα.

Λίγο πρίν λήξη το πρώτο μέρος ο Λάμπρου με δεύτερο τέρμα έκανε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Δοξάτο ο Βώλακας πήρε μια δύσκολή νίκη απέναντι σε έναν μαχητικό αντίπαλο όπως είναι οι Φίλιπποι Δοξάτο.

Στο πρώτο μέρος ο Βώλακας είχε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ με τον Καραγιαννίδη να είναι σε καλή μέρα.

Στην επανάληψη ο Βώλακας πήρε την νίκη με πέναλτι του Μίρκου Ι. στο 65’.

Σημαντική νίκη και για την Α.Ε. Κυργίων μέσα στο Φωτολίβος.

Στο 12’ ο Δημητριάδης θα πιάσει κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα δοκάρι.

Στο 17’ οι γηπεδούχοι θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον Κουντσούλια κάνοντας το 1-0.

Η απάντηση των Κυργίων ήταν άμεση και στο 25’ ο Μαντάς θα κάνει το 1-1 για την ομάδα του, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη τα Κύργια ανέβασαν ρυθμούς και στο 65’ με ένα πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή ο Προκοπίου έκανε το 1-2.

Στο 82’ ο Πουλάς έκανε το 1-3 και στο 87’ ο Θεοδωρίδης έκανε το τελικό 1-4 για την ομάδα του Γιώργου Λάλα.

Σημαντική νίκη πέτυχε και το Νευροκόπι και ταυτόχρονα την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα, μετά τα δύο ατυχή αποτελέσματα με Προσοτσάνη και Καστρινό.

Η ομάδα του Στράτου Κονταξή έκανε ένα καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο με το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 3-0 υπέρ του Ακρίτα με γκολ των : Μαυρόπουλου (2 τέρματα), Τσακίρη. Στην επανάληψη ο Σωτηρόπουλος έκανε το 4-0 το οποίο ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη νίκη πέτυχε η Χωριστή στην έδρα της Ν. Αμισού και μάλιστα με ανατροπή.

Στο 11 ‘ ο Αλαγκιοζίδης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στην συνέχεια η Χωριστή ανέβασε ρυθμούς και ισοφάρισε με αυτογκόλ του Καρακασίδη.

Στην επανάληψη η Χωριστή κατάφερε και πέτυχε 3 τέρματα για το τελικό 1-4, με πέναλτι του Τζιρίτη στο 60′, ένα πανέμορφο γκολ του Ζάχαρη στο 69′ και γκολ του Κωνσταντινίδη στο 84′.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη πέτυχε ο Καστρινός στην έδρα του Αστέρα Κουδουνιων με 0-5.

Τα Κουδούνια μπήκαν καλύτερα στην αναμέτρηση με τον Καστρινό όσο περνούσε ώρα ανέβαζε ρυθμούς και στο 20’ ο Βασιλειάδης Φ. έκανε το 0-1 για τον Κατρινό πληγώνοντας την πρώην ομάδα του.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος με δύο προσωπικά του τέρματα ο Κυριαζής έκανε το 0-2 και το 0-3 αντίστοιχα το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η ομάδα του Στάθη Μελικίδη πέτυχε άλλα δύο τέρματα με τον Μουρατίδη Γ., με το 0-5 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Ντέρμπι στον Ξηροπόταμο ανάμεσα στους δύο Μεγάλους Αλεξάνδρους με τις δύο ομάδες να παίζουν με πάθος και ανταγωνιστικό ποδόσφαιρο.

Στο 14’ ο Δεμίσης με πλασέ θα κάνει το 1-0.

Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος ο Νίκος Παπαδόπουλος με πανέμορφή εκτέλεση φάουλ θα κάνει το 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ξηροπόταμος έψαξε το δεύτερο γκολ και το βρήκε με τον Τανούσι στο 65’.

Στο 70’ ο Ξηροπόταμος θα πετύχει και δεύτερο τέρμα όμως ο διαιτητής θα το ακυρώσει καθώς βρήκε στο χέρι του επιθετικού των μπλε, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολο απόγευμα είχε η Προσοτσάνη απέναντι στην Καλλίφυτο που ψάχνει ακόμα τα κομμάτια της.

Η ομάδα του Φώτη Χατζηκυριάκου πήρε μια καθαρή νίκη με 0-8.

Τα γκολ για τους Αετούς πέτυχαν οι: Γουνατίδης , Ρούσος, Τσακμακίδης, Παυλίδης, Παναγιώτου.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα :

ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ         ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ   2              –              0 (0-0)

(60’ Λεονταρίδης, 76’ Κωνσταντινίδης)

ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ      ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ           2              –              1 (2-1)

(15’-45’ Λάμπρου/ 18’ (π)Γεωργιάδης)

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ      ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ  0   –  1 (0-0)

(65’ (Π)Μίρκου Γ.)

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ       ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ        1   –  4 (1-1)

17’ Κουντσούλια / 25’ Μαντάς, 65’ Προκοπίου,  82’ Πουλάς, 90’ Θεοδωρίδης)

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ           ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ                4              –              0 (3-0)

(16’ -42’ Μαυρόπουλο, 30’ Τσακίρης, 67’ Σωτηρόπουλος)

ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ            ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ         1-4 (1-1)

(11’ Αλαγκιοζίδης / 40’ Αυτ. Καρακασίδης, 75’ (Π) Τσιρίτης, 89’ Ζάχαρης, 90’ Κωνσταντινίδης)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ                ΔΟΞΑ ΑΝΤ.ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ  0              –              5 (0-3)

(20’ Βασιλειάδης, 40’-45 Κυριαζής,79’-89’ Μουρατίδης Γ.)

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ           Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ                2-1 (1-1)

(14’ Δεμίσης, 65’Τανούσι / 45’ Παπαδόπουλος)

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ             ΓΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ           0              –              8 (0-3)

5’ Γουνατίδης, 19’ -57’ Ρούσος, 29’-59 Τσακμακίδης, 54’ Παυλίδης, 81’-85’ Παναγιώτου)