ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ 3-0 : Αξιοπρεπή ήττα για τον Ακρίτα

Για 50’ λεπτά άντεξε ο ιστορικός Ακρίτας στην δύσκολη έδρα του Βώλακα, αφού στο ντεμπούτο του Θανάση Μάρτζιου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και κράτησαν αμυντικά και όσο είχαν στην ουσία δυνάμεις.

Στο αγωνιστικό κομμάτι το πρώτο μέρος ήταν επιθετικός μονόλογος του Βώλακα έχοντας καλές ευκαιρίες με Παναγιώτου Τάσο, Παναγιώτου Φόρη, Σίγγο Ηλ., Μίρκου, με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Βώλακας έψαξε κάποιο τέρμα που θα τον έδινε το προβάδισμα για την νίκη και το βρήκε στο 51’ όταν κέρδισε πέναλτι με τον Μίρκου Γιάννη να ανοίγει το σκορ, σε ένα αμφισβητούμενο και αυστηρό πέναλτι.

Στην συνέχεια ο Βώλακας έψαξε και άλλα γκολ ώστε να κλειδώσει την νίκη με τον Μίρκου Γιάννη να πετυχαίνει  δεύτερο προσωπικό τέρμα και τον Αϊδη στο 90’ να βάζει το κερασάκι στην τούρτα και να κάνει το τελικό 3-0.

Από τον Βώλακα ξεχώρισαν οι: Αϊδης, Σταμπουλής Ηλ., Σίγκος Ι., Σεβδίδης Ι., και Παναγιώτου, ενώ για τον Ακρίτα ξεχώρισαν οι: Ταντσίδης, Βουλόδημος, Καλαϊδόπουλος.

Φάσεις αγώνα

Στο 7’ Κεφαλιά του Τάσου Παναγιώτου η μπάλα άουτ

Στο 11’ Πλασέ του Φόρη Παναγιώτου προ κενής εστίας η μπάλα άουτ

Στο 12’ Πλασέ του Σίγγου η μπάλα άουτ

Στο 15’ Σουτ του Παναγιώτου Τάσου η μπάλα άουτ

Στο 19’ Ευκαιρία για τον Βώλακα και πάλι με τον Τάσο Παναγιώτου η Κουρτίδης σε ετοιμότητα

Στο 21’ Κεφαλιά του Παναγιώτου Τάσου η μπάλα άουτ

Στο 24’ Σουτ του Γιάννη Σίγους απέκρουσε ο Κουρτίδης

Στο 30’ νέα ευκαιρία για τον Βώλακα με τον Αϊδη η μπάλα στην αγκαλιά του Κουρτίδη

Στο 39’ Σουτ του Παναγιώτου η μπάλα άουτ

Στο 45’ Ευκαιρία για να πάει με προβάδισμα στο ημίχρονο ο Βώλακας με τον Σταμπουλή η μπάλα άουτ.