ΑΕΚ – BiancoMonte Δράμα ’86 34-22 : Έκλεισε την αυλαία με ήττα η Δραμινή ομάδα

Την ήττα δέχτηκε εχθές η BiancoMonte Δράμα 1986 απο την πρωταθλήτρια Ευρώπης ΑΕΚ, που φορτσάρει για τον τρίτο τίτλο της την φετινή χρονιά. Η ΑΕΚ ήτα ανώτερη με την Δραμινή ομάδα να έχει σχετικά έναν παθητικό ρόλο.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα υπήρξε η επιστροφή του Cristian Ugalde στα γήπεδα, καθώς εκτέλεσε πέναλτι στο τέλος της αναμέτρησης, αστόχησε, αλλά πήρε το ριμπάουντ και σκόραρε για πρώτη φορά μετά από 9 μήνες περίπου, αλλά και του Ignacio Plaza Jimenez που μπήκε στο παιχνίδι στα πρώτα λεπτά.

Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του προέδρου της Βέροιας 2017, Γιάννης Χασιώτη.

ΑΕΚ – BiancoMonte Δράμα 34-22

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-2, 9-3, 12-5, 15-8, 15-8 (ημ.), 18-10, 20-13, 22-17, 25-17, 28-19, 33-22.

ΑΕΚ (Δημητρούλιας): Bauer, Αραμπατζής 4, Τζηράς 3, Δομπρής 7, Αθανασάκος 2, Νικολαΐδης 1, Kosanovic, Στάθης, Jimenez, Παπαδιονυσίου 2, Ugalde 1, Nuic 1, Καλόμοιρος 4, Buneta 4, Κεδέρης 4.

ΒΙΑΝCOMONTE ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Τόσκας 6, Καβάζης, Αλμπάντης, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου Λ., Ξανθόπουλος, Θωμίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Στρατηγέλης, Καλαϊτζίδης.

Διαιτητές: Παπαματθαίου – Χρηστίδη. Δίλεπτα: 3-1. Πέναλτι: 2/3-1/1.