Δόξα Δράμας – Καβάλα 0-1: Κατέθεσαν ψυχή οι μαυραετοί αλλά δεν τα κατάφεραν κόντρα στον πρωτοπόρο

Τον αγώνα παρακολούθησε και σχολιάζει ο ΔΗΜ. ΑΔΑΚΤΥΛΟΣ

ΦΩΤΟ: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ

Παιχνίδι που θύμισε παλιές καλές εποχές με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται στην Α’ Εθνική κατηγορία ήταν αυτό που διεξήχθη στο γήπεδο της Δόξας μεταξύ της δραμινής ομάδας και του ΑΟ Καβάλας, με τους φιλάθλους και των δύο ομάδων να δίνουν βροντερό παρόν και να δημιουργούν μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που σε καμία περίπτωση δεν θύμιζε αγώνα Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Οι φιλοξενούμενοι που βρίσκονται στην 1η θέση αγκαλιά με τον τίτλο στο +9 από τον 2ο Νέστο Χρυσούπολης κέρδισαν 1-0 με γκολ του Γκέκα στο 18’, παρά το γεγονός ότι γνώρισαν σθεναρή αντίσταση από τους μαυραετούς που έκαναν κατάθεση ψυχής στο παιχνίδι αγωνιζόμενοι για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες λόγω αποβολής με 2η κίτρινη κάρτα του Παύλου Χατζηδημητρίου στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους.

Το φιλμ του αγώνα

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν στην πρώτη καλή τους ευκαιρία στο ματς να ανοίξουν το σκορ στο 18’.

Ο αριστερός μπακ Δημητριάδης κέρδισε φάουλ από τον Χατζηδημητρίου, το εκτέλεσε ο ίδιος και από κοντά με προβολή στο 2ο δοκάρι ο Γκέκας έκανε το 0-1.

Η δραμινή ομάδα νωρίς είχε και την πρώτη της απώλεια στο ματς με τον Γιάννη Περσίδη να αντικαθίσταται στο 22’ λόγω τραυματισμού από τον Αλέξανδρο Κόντο.

Η Δόξα άρχισε να ανεβάζει την απόδοση της και στο 30’ είχε την πρώτη της καλή ευκαιρία σε σουτ του Χατζηδημητρίου που κόντραρε σε αμυντικό και πέρασε κόρνερ.

Άλλαξαν οι ισορροπίες του ματς με την αποβολή του Χατζηδημητρίου

Η Δόξα ήταν καλύτερη στο τελευταίο 10λεπτο του πρώτου μέρους πιέζοντας την Καβάλα, χωρίς όμως να κάνει την μεγάλη ευκαιρία.

Η στιγμή που σημάδεψε το ματς όμως και άλλαξε τις ισορροπίες έγινε στο 45+3 με τον Παύλο Χατζηδημητρίου να ανοίγει το κοντρόλ και να κάνει φάουλ στον Περδίκη με τον ρέφερι κύριο Μαυρίδη να τον αποβάλλει με 2η κίτρινη κάρτα παρά τις έντονες διαμαρτυρίες της Δόξας.

Συγκινητική προσπάθεια για την Δόξα να πάρει τουλάχιστον τον βαθμό

Παρά το γεγονός ότι η Δόξα έπαιξε για ένα ημίχρονο με 10 παίκτες, έκανε κατάθεση ψυχής στο β’ μέρος και παρότι δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, εισέπραξε το χειροκρότημα και την αποθέωση των δραμινών φιλάθλων στο τέλος της αναμέτρησης.

Στο β’ μέρος η Δόξα είχε μια κεφαλιά του Παπαϊωάννου που πέρασε άουτ στο 50’, στο 74’ από καλή προσπάθεια από δεξιά του κορυφαίου σε απόδοση παίκτη Θεοδοσιάδη και σέντρα ο Κόντος έκανε κεφαλιά που πέρασε άουτ και στην καλύτερη της ευκαιρία στο ματς στο 85’ με καλό δυνατό σουτ του Θεοδοσιάδη που έδιωξε σε κόρνερ ο Αστράς.

Βέβαια η Καβάλα παίζοντας με παίκτη παραπάνω βρήκε αρκετούς διαδρόμους και με την είσοδο του Λάζαρου Τζελίδη έγινε και αυτή ιδιαίτερα απειλητική με κλασσικές ευκαιρίες για να τελειώσει το παιχνίδι.

Πιο χαρακτηριστικές και κλασσικές, το πλασέ του Τζελίδη στο 60’ μέσα από την περιοχή ελάχιστα άουτ, στο 73’ τέτατετ ο Τζελίδης σουτ σωτήρια επέμβαση του εξαιρετικού σε όλο το ματς Μπεζυρτζή και η μεγαλύτερη όλων στο 84’ από παράλληλο γύρισμα του Βασίλη Παπαδόπουλου ο Δαλιανόπουλος με εξουδετερωμένο τον Μπεζυρτζή από κοντά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι της Δόξας.

Διαιτητής του αγώνα: Μαυρίδης με βοηθούς Γκόγκο και Σαμαρά όλοι του συνδέσμου Ημαθίας.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ(Άκης Στολτίδης): Μπεζυρτζής, Μπλιός, Μαντζανάς, Παπαϊωάννου, Ρούτσης(63′ Οικονομίδης), Ντραμέ(86′ Καραγκεβρούδης), Θεοδοσιάδης, ,Ξανθόπουλος(63′ Ιορδανίδης),Περσίδης(22′ λ.τ. Κόντος), Χατζηδημητρίου, Κυριακίδης.