Εδραιώθηκε στη 2η θέση ο Νέστος Χρυσούπολης κερδίζοντας 4-0 τον Θερμαϊκό: Σημαντικές νίκες για Δόξα, Ορέστη Ορεστιάδας και ΠΑΟΚ Κρηστώνης

Με την 14η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον πρώτο όμιλο με το Νέστο Χρυσούπολης να εδραιώνεται στη 2η θέση της βαθμολογίας κερδίζοντας άνετα και δίκαια με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και σκορ 4-0 τον Θερμαϊκό.

Πολύ σημαντικές νίκες σημείωσαν η Δόξα Δράμας με 2-0 επί του Άρη Αβάτου και εκτός έδρας ο Ορέστης Ορεστιάδας με 2-1 στον Πετεινό και ο ΠΑΟΚ Κρηστώνης με 2-0 στον Αετό Βαρβάρας.

Νίκες για Καβάλα, Πανθρακικό και Νίκη Ευκαρπίας

Τα φαβορί επικράτησαν στα υπόλοιπα παιχνίδια με την Καβάλα παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από την Βέροια κέρδισε εύκολα με 6-1, ο Πανθρακικός κέρδισε 2-0 στο γήπεδο του την Αναγέννηση Επανομής και η Νίκη Ευκαρπίας έστω και δύσκολα νίκησε 1-0 στο γήπεδο της τον Μέγα Αλέξανδρο Αγίας Μαρίνας.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Απόλλων Παραλιμνίου προηγήθηκε με γκολ του Τσιμίκα στο 33’ με 1-0 του Χανιώτη, οι φιλοξενούμενοι όμως πήραν τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ του Κόμνου 5 λεπτά πριν το φινάλε.

Από το πρωτάθλημα όπως είναι γνωστό έχει αποχωρήσει ο Κεραυνός Αγγελοχωρίου οπότε αυτή την αγωνιστική ξεκούραστα 3 βαθμούς πήρε ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας.

Πιο αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα και οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής:

Νίκη Ευκαρπίας – Μ.Αλεξ.Αγ.Μαρίνας [] 1-0 (76′ Βουτυράς)

Καβάλα – Βέροια [] 6-1 (24′ πεν-49′ Τζελίδης, 50′-52′-68′ Γκέκας, 72′ Παπαδόπουλος / 17′ Χατζηπάντος)

Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Χανιώτης 1-1 (33′ Τσιμίκας / 85′ Κόμνος)

Νέστος Χρυσούπολης – Θερμαϊκός Θέρμης 4-0 (7′ Σέα, 11′ Ορφανίδης πεν, 85′ Μπαρέττας, 90+3′ Ράνος)

Άρης Πετεινού – Ορέστης Ορεστιάδας 1-2 (90+3′ Μελισσόπουλος / 22′ Σταματόπουλος, 90+5′ Σταματόπουλος πεν)

Δόξα Δράμας – Άρης Αβάτου 2-0 (3′ Περσίδης, 28′ Κυριακίδης, 74’ κόκκινη κάρτα Ευθυμιάδης)

Αετός Βαρβάρας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 0-2 (58′ Χατζηασλανίδης, 90′ Κυρανάς)

ΤΕΛΙΚΟ Πανθρακικός – Αναγέννηση Επανομής 2-0 (9′ Χαλκιαδάκης, 71′ Παχούμης)

Ποσειδών Μηχανιώνας – Κεραυνός Αγγελοχωρίου 3-0 α.α.