Άρης Αβάτου – Α.Ε. Αμπελοκήπων 4-0: Ήττα με κακή εμφάνιση στο β’ μέρος

Την ήττα γνώρισε πριν από λίγο η Α.Ε. Αμπελοκήπων στο γήπεδο του Α.Ο. Ξ. στην Ξάνθη, από τον Άρη Αβάτου με 4-0.

Η Δραμινή ομάδα με νέο τεχνικό τον κ. Θωμά Ματρακούκα δεν κατάφερε να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Άρης Αβάτου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι χωρίς όμως να μπορέσει να δημιουργήσει κάποια σπουδαία φάση. Στην συνέχεια η ομάδα του Θωμά Ματρακούκα πατούσε καλύτερα στο γήπεδο και είχε την κατοχή της μπάλας.

Πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι για τους γηπεδούχους στο 26’ όταν το σουτ του Σαρηγιαννίδη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στην συνέχεια οι Ξανθιώτες είχαν μια ακόμα ευκαιρία με σουτ του Χατζηπαππά το οποίο πέρασε άουτ.

Στο 32’ ο Σαρηγιαννίδης εκτέλεσε το φάουλ ο Μίλλερ έπιασε την κεφαλιά και έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Από εκεί και πέρα έβγαλε αντίδραση η Α.Ε. Αμπελοκήπων και είχε τρείς καλές ευκαιρίες από το 45’ και μετά.

Αρχικά στο 43’ ο Στάϊκος μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα πέρασε άουτ, ένα λεπτό αργότερα ο Κυσσίδης έβγαλε την σέντρα ο Τόπι μέσα από την περιοχή δεν μπόρεσε να βρει σωστά την μπάλα με την προβολή του να περνάει άουτ.

Στο 45’ ο Τουματσίδης μπήκε μέσα στην περιοχή, αφού πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του έκανε το σουτ με τον Κουτσούμπα να διώχνει πάνω από την γραμμή, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο κ. Ξανθόπουλος έκανε δύο αλλαγες περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τους : Ισμυρλίδη και Μολώνη.

Στο 51’ ο Τζελάρ έβγαλε την σέντρα με τον Ισμυρλίδη να πιάνει τρομερή κεφαλιά κάνοντας το 2-0.

Οι γηπεδούχοι είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης την κατοχή, με την Δραμινή ομάδα να μην πατάει καλά στο παιχνίδι.

Έτσι, στο 71’ ο  Βαφειάδης θα κάνει μια τρομερή κούρσα από δεξιά θα μπει στην περιοχή θα κάνει το σουτ, κάνοντας το 3-0 για την ομάδα του Αβάτου.

Στο 77’ ο Σαρηγιαννίδης έκανε το 4-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι: Βαφειάδης, Σαρηγιαννίδης ενώ στο β’ μέρος οι Ισμυρλίδης και Μολώνης, ενώ από την Α.Ε. Αμπελοκήπων διασώθηκαν οι Τσερκέζος και Τουματζίδης.

Άρης Αβάτου (Ξανθόπουλος): Νομικός, Χατζηπαππάς, Καρύπογλου, Μίλλερ, Κουτσούμπας, Χριστοφορίδης, Τζελάρ, Βαφειάδης, Κοτόπουλος, Σαρηγιαννίδης, Γκουτσίδης.

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Μολώνης, Ψωμματάς, Μπαντακίδης, Ισμυρλίδης και Τζαμπάρης.

Α.Ε. Αμπελοκήπων( Θωμάς Ματρακούκας): Βεζιρίδης, Τουματζίδης, Κυσσίδης Αθ., Τσερκέζος, Καραγιαννίδης, Στεργιανός, Τόπι, Χατζηδημητρίου, Στάϊκος, Περσίδης, Καραγκιοζίδης.

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Αμανατίδης, Νικολαϊδης, Σαϊνίδης, Τρελόπουλος, Ηλιόπουλος.

Καλή η διαιτησία του κ. Κωστούλα και των βοηθών του Καρακασίδη και Δόδογλου

Φάσης της αναμέτρησης:

26’ Φάουλ του Σαρηγιαννίδη άουτ

27’ Σουτ του Χατζηπαππά άουτ

30’ Φάουλ από αριστερά του Σαρηγιαννίδη κεφαλιά του Μίλλερ 1-0

40’ Σουτ του Κοτόπουλου ο Βεζυρίδης θα μπλοκάρει

41’ Σουτ του Γκουτσίδη άουτ

42’ Σουτ του Στάϊκου

44’ Σέντρα προβολή του Τόπι άουτ

45’ Τουματζίδης το πλασέ αφού πέρασε 2 παίκτες ο Κουτσούμπας θα διώξει πάνω από την γραμμή

51’ Σέντρα του Τζελάρ κεφαλιά του Ισμυρλίδη 2-0

53’ Σουτ του Ισμυρλίδη η μπάλα θα γλύψει το δοκάρι

55’ Σουτ του Στάϊκου άουτ

60’ Ισμυρλίδης σουτ άουτ

70’ Τρελόπουλος σουτ άουτ

71’ Σουτ ο Βαφειάδης 3-0

76’ Σουτ του Μολώνη άουτ

77’ Μετά από φάση διάρκειας η μπάλα θα φτάσει στο Σαρηγιαννίδη και 4-0

82’ Σουτ του Τσαμπάρη ο Βεζυρίδης θα αποκρούσει

83’ Σουτ του Ισμυρλίδη ο Βεζυρίδης θα μπλοκάρει