Ξέφυγε ο Καμπανιακός στην κορυφή της Γ’ Εθνικής στο πρώτο όμιλο: Σημαντικές νίκες για Πανθρακικό, Άρη Αβάτου, Δόξα και Βύρωνα Καβάλας

Με την 6η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον πρώτο όμιλο.

Αναμφίβολα κερδισμένη ομάδα της αγωνιστικής ο Καμπανιακός που με καλή εμφάνιση πέρασε με 2-0 από την έδρα του Πανδραμαϊκού με δύο γκολ στο β’ μέρος από τον Νίκο Καθάριο στο 61’ και τον Ιγνατίδη στο 84’.

Σημαντικές νίκες αυτή την αγωνιστική σημείωσαν Πανθρακικός, Δόξα και Βύρων Καβάλας.

Ο Πανθρακικός αν και βρέθηκε να χάνει 0-1 από την Καβάλα από γκολ του Σαλπιγγίδη στο 7’, ανέτρεψε το ματς σε 3-1 με τα γκολ των Αντωνιάδη στο 39’ και δύο τέρματα του Βάσκου στο 54’ και 84’,ενώ μείωσε για το τελικό 3-2 και πάλι ο Σαλπιγγίδης.

Η Δόξα πέρασε 1-2 από το Αγίασμα με αντίπαλο τον Νέστο.

Ο Κόντος με πέναλτι στο 31’ έκανε το 0-1, ισοφάρισε ο Γιάνκοβιτς στο 59’, αλλά η Δόξα πήρε την πολύτιμη νίκη με γκολ την χρυσή αλλαγή τον σέντερ φορ Ιορδανίδη στο 72’.

Σημαντική νίκη και για τον Βύρων Καβάλας με 3-0 απέναντι στην Αλεξανδρούπολη με τα γκολ του Πτηνόπουλου στο 6’, στο 90’ και τις καθυστερήσεις του ματς.

Με καλή εμφάνιση και εύκολη νίκη πέρασε από το Οφρύνιο ο Άρης Αβάτου με το επιβλητικό 0-4 και σκόρερ τους Γκαρνέτα στο 7’, Ψεμματά στο 18’, Κοντογιαννίδη στο 57’ και Παναγιωτίδη στο 66’.

Τέλος δύο ισοπαλίες είχαμε στα πιο αμφίρροπα παιχνίδια της αγωνιστικής.

Με συνολικά 4 κόκκινες κάρτες δύο για κάθε ομάδα Ορφέας Ξάνθης και Αγροτικός Αστέρας έμειναν στο 1-1.

Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με τον Τοραμανίδη στο 87’ και να δέχονται την ισοφάριση στο 15’ λεπτό των καθυστερήσεων!!!

Τέλος ισόπαλο 1-1 έληξε το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης μεταξύ Ποσειδώνα Μηχανιώνας και Θερμαϊκού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7’ με τον Αθανασιάδη για να ισοφαρίσει στο 60’ ο Λαγόντζος.

ΤΕΛΙΚΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Βύρων Καβάλας – Αλεξανδρούπολη 3-0 (6′ Πτηνόπουλος, 90′, 90+1′ )

Νέστος Χρυσούπολης – Δόξα Δράμας 1-2 (59′ Γιάνκοβιτς / 31′ Κόντος πεν, 72′ Ιορδανίδης)

Ορφέας Ξάνθης – Αγροτικός Αστέρας 1-1 (87′ Τορομανίδης / 90+15′ πεν)

Μ.Αλεξ.Ορφανίου – Άρης Αβάτου 0-4 (7′ Γκαρνέτας, 18′ Ψεμματάς, 57′ Κοντογιαννίδης, 66′ Παναγιωτίδης)

Πανδραμαϊκός – Καμπανιακός 0-2 (59′ Καθάριος, 84′ Ιγνατίδης)

Πανθρακικός – Καβάλα 3-2 (39′ Αντωνιάδης, 54′-84′ Βάσκος / 7′-87′ Σαλπιγγίδης)

Ποσειδών Μηχανιώνας – Θερμαϊκός 1-1 (60′ Λαγόντζος / 6′ Αθανασιάδης)