Νίκες για Καμπανιακό, Καβάλα και Παραλίμνιο και αναλλοίωτη η κατάσταση στην κορυφή: Σπουδαίες νίκες για Νέστο και Πανθρακικό

Με την 17η αγωνιστική και δεύτερη του β’ γύρου συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον πρώτο όμιλο.

Δεν άλλαξαν και πολλά πράγματα στην κορυφή με τους τρεις που μάχονται για τον τίτλο να παίρνουν τους τρεις βαθμούς.

Ο πρωτοπόρος και μεγάλο φαβορί για την πρώτη θέση Καμπανιακός δεν συνάντησε δυσκολίες με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα και κέρδισε στο γήπεδο του με σκορ 5-0 και γκολ των Ιγνατίδη στο 28’, Ταϊρη στο 58’, δύο γκολ του Ντόγου στο 75’ και 82’ και το σκορ έκλεισε με πέναλτι ο Ξανθόπουλος στο 88’.

Η 2η της βαθμολογίας Καβάλα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον γκολ του Σαμπανίδη στο 29’ για την Δόξα, κατάφερε να ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με γκολ του Μπιμπισίδη και να ολοκληρώσει την ανατροπή στο β’ μέρος με τα γκολ των Καρακώστα στο 53’ και Μπαρέττα στο 92’.

Εύκολη νίκη πέτυχε και ο 3ος της βαθμολογίας Απόλλων Παραλιμνίου με 0-3 μέσα στο Άβατο με δύο γκολ του Καρυοφύλλη στο 7’ και 42’ και ένα του Τζαμπέγια στο 34’, όλα τα γκολ στο πρώτο μέρος.

Σημαντικές νίκες για Νέστο και Πανθρακικό

Στα υπόλοιπα ματς σίγουρα ξεχώρισε το μεγάλο διπλό του Νέστου στο δημοτικό στάδιο Δράμας με αντίπαλο τον Πανδραμαϊκό με σκορ 1-2.

Στο 41’ ο Kutev έκανε το 0-1 με πλασέ μέσα από την περιοχή με τον Γκατσολάρι στο 55’ με υποδειγματικό δυνατό πλασέ να κάνει το 0-2.

Ο Πανδραμαϊκός μείωσε με τον Αχαλινόπουλο στο 70’, αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Σημαντική νίκη για τον Πανθρακικό με ανατροπή στα τελευταία λεπτά με αντίπαλο τον Βύρων Καβάλας που προηγήθηκε στο 29’ με τον Ναουμίδη, αλλά είδε στο 87’ να ισοφαρίζει ο Γιαννατσικίδης και ο Βάσκος στο 94’ ολοκλήρωσε την ανατροπή και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Με γκολ στο φινάλε ο Ορφέας Ξάνθης κέρδισε 2-1 τον αξιόμαχο Μέγα Αλέξανδρο Ορφανίου που παλεύει όλα τα ματς

Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Ορφέας Ξάνθης στο Οφρύνιο με αντίπαλο τον Μέγα Αλέξανδρο που την προηγούμενη εβδομάδα έκοψε βαθμούς από τον Βύρων Καβάλας και τώρα έφτασε το 90’ για να δεχθεί το 2-1 από τον Τοραμανίδη και να χάσει από τον Ορφέα Ξάνθης.

Στο 68’ ο Κατρανίτσας είχε κάνει το 0-1, ενώ για τον Μέγα Αλέξανδρο είχε ισοφαρίσει ο Μτεντεσβίλι στο 77’.

Τέλος σε δύσκολη βαθμολογική θέση παραμένει ο Θερμαϊκός που δεν μπόρεσε να κερδίσει την Αλεξανδρούπολη μένοντας στο 1-1.

Στο 47’ ο Κυριζάκης έκανε το 0-1 για να ισοφαρίσει στο 52’ ο Λάλκοβιτς.

Να θυμίσουμε ότι ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας.

Να δούμε όμως αναλυτικά τα αποτελέσματα και τους σκόρερ:

Γ Εθνική (15.00)

1ος όμιλος (17η αγωνιστική)

Άρης Αβάτου – Απόλλων Παραλιμνίου [] 0-3 (7′-42′ Καρυοφύλλης, 34′ Τζαμπέγια)

Καμπανιακός – Αγροτικός Αστέρας 5-0 (28′ Ιγνατίδης, 58′ Ταΐρης, 75′-82′ Ντόγος, 88′ Ξανθόπουλος πεν)

Καβάλα – Δόξα Δράμας [] 3-1 (45+1′ Μπιμπισίδης, 53′ Καρακώστας, 90+2′ Μπαρέττας / 29′ Σαμπανίδης)

Θερμαϊκός Θέρμης – Αλεξανδρούπολη 1-1 (51′ Λάλκοβιτς / 47′ Κυριζάκης)

Πανθρακικός – Βύρων Καβάλας 2-1 (87′ Γιαννακιτσίδης, 90+4′ Βάσκος / 29′ Ναουμίδης)

Πανδραμαϊκός – Νέστος Χρυσούπολης 1-2 (70′ Αχαλινόπουλος/ 42′ Κούτεφ, 54′ Γκατζολάρι)

Μ.Αλεξ.Ορφανίου – Ορφέας Ξάνθης 1-2 (66′ Μτσεντλισβίλι / 60′ Κατρανίτσας, 83′ Τορομανίδης πεν)