Α’ ΕΠΣ 1ος Όμιλος: Άνετες νίκες για Δοξάτο, Καστρινό και Άγιο | Ισόπαλο το ντέρμπι στην Χωριστή – Αποτελέσματα- σκορερ- επόμενη αγωνιστική

Πρεμιέρα είχαμε σήμερα στον πρώτο όμιλο της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σε 4 αναμετρήσεις στον 1ο όμιλο μετρήσαμε 18 τέρματα με τις ομάδες να παρουσιάζουν πλούσιο θέαμα.

Μεγάλη εντός έδρας νίκη πέτυχε ο Άγιος Αθανάσιος απέναντι στον Ξηροπόταμο με 2-0 μπαίνοντας με το δεξί στις επίσημες υποχρεώσεις του. Στο 11’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν τον σκορ με τον Κούρτογλου για το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με πέναλτι του Νίκου Παπαδόπουλου με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Άνετη νίκη πέτυχε ο Καστρινός απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο τον Κεραυνό Αρκαδικού. Ο Καστρινός ήταν καλύτερος και πήρε νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων με τους Μουρατίδη και Σουβλέρη. Στο 36’ ο Αρκαδικός μείωσε το σκορ με τον Μελίδη το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Κατρινός συνέχισε να είναι ανώτερος και στο 52’ ο Μουρατίδης έκανε το 3-1. Στο 56’ ο Μελίδης μείωσε σε 3-2 για τον κεραυνό Αρκαδικού. Στην συνέχεια ο Καστρινός βρήκε άλλα δύο τέρματα με τον Κουτρουλάκη με το 5-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στην Χωριστή η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Χωριστή σε ένα παιχνίδι που ξεχώρισε από το πρόγραμμα της πρώτης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο, με το 2-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και τις δύο να προσφέρουν γκολ και θέαμα.

Στο 5’ ο Αγγελόπουλος άνοιξε το σκορ για το Καλαμπάκι, η απάντηση της Χωριστής ήταν άμεση και στο 8’ ο Κουμπρόγλου έκανε το 1-1, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Καλαμπάκι έκανε το 1-2 στο 60’ με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Αγγελόπουλο και στο 86’ ο Αθανασίου θα βρει το γκολ της ισοφάρισης για το τελικό 2-2.

Τέλος, εύκολη νίκη πέτυχε το Δοξάτο με αντίπαλο την Καλλίφυτο με 0-5, τα γκολ για την ομάδα του Δοξάτο πέτυχαν οι Βιράνης, Μαργαρίτης και Κωνσταντινίδης 3 τέρματα.

Αναλυτικά τα τελικά αποτέλεσμα:

1ος Όμιλος

Άγιος Αθανάσιος – Ξηροπόταμος 2-0

Σκόρερ: 11′ Κουρτόγλου,50′ Παπαδόπουλος Ν. (Ο)

Καστρινός – Αρκαδικός 5-2

Σκορερ: 1′ (πεν), 52′ Μουρατίδης, 4′ Σουβλέρης, 64′, 85′ Κουτρουλάκης / 36′, 56′ Μελίδης

Χωριστή – Καλαμπάκι 2-2

Σκόρερ: 8′ Κουμπρόγλου, 86′ Αθανασίου / 5′, 60′ Αγγελόπουλος

Καλλιφυτος – Δοξάτο 0-5

Σκόρερ: 18′, 42′, 61′ Κωνσταντινίδης,56′ Βιρανης, 64′ Μαργαριτίδης