Ανώτερη η Προσοτσάνη πέρασε 0-2 από τον Βώλακα| Άνετες νίκες για Κ.Βρύση, Νέα Αμισό και Πετρούσα

Πρεμιέρα είχαμε και στον 2ο όμιλο της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που είχαμε 15 τέρματα και αρκετό θέαμα.

Στα παιχνίδια της ημέρα, άνετη νίκη με 0-8 πέτυχε η Νέα Αμισό στα Κουδουνία κάνοντας επίδειξη δύναμης απέναντι σε έναν πιο αδύναμο και ανέτοιμο αντίπαλο. Τα γκολ της Νέα Αμισού πέτυχαν οι: Ζαγιάκου, Βραμέντζαλης, Αλαγκιοζίδης, Αθανασιάδης, Φερσιζίδης, Παυλίδης ενώ δύο τέρματα πέτυχε ο Μπαντής.

Παιχνίδι για γερά νεύρα έγινε στην Κ.Βρύση εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε το Νευροκόπι σε ένα παιχνίδι που είχε δύο κόκκινες, μια για κάθε ομάδα. Στο αγωνιστικό κομμάτι η Κ.Βρύση άνοιξε το σκορ νωρίς με κεφαλιά του Σεμπελίδη για το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν άλλα δύο τέρματα με τους Λάμπρου και Δάφτσιο Θανάση για το 3-0. Στην συνέχεια υπήρξε ένας διαπληκτισμός των παικτών των δύο ομάδων με τους Μπούτιο και Τολμαϊδη να αποβάλλονται, με το 3-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλο ντέρμπι στον Βώλακα εκεί που η τοπική Δόξα φιλοξένησε την Προσοτσάνη, σε έναν παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν επιρεασμένη από την φυγή δύο βασικών γραναζιών τους : Σταϊκου και Φόρη Παναγιώτου που αποχώρησαν για την Δόξα, κάθως βρήκαν απέναντι τους μια πιο έτοιμη Προσοτσάνη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Προσοτσάνη ήταν καλύτερη και πέτυχε στο 36’ τέρμα με τον Τσακμακίδη και πριν βγει το ημίχρονό πέτυχε και δεύτερο τέρμα με τον Τόπι για το 2-0. Στην επανάληψη ο Βώλακας πίεσε για να ξανα μπει στο παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα με το 0-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Τέλος εύκολη νίκη και για την Πετρούσα που πέρασε από την έδρα του Ακρίτα Ν. Κρώμνης με 0-2. Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλή μέρα τον νεαρό Παπαλαζάρου που έβγαλε και πέναλτι και είχε και αρκετές αποκρούσεις. Τα γκολ για την Πετρούσα τα πέτυχε ο νεαρός Κυριακίδης, ένα σε κάθε ημίχρονο.