Άρης Καλαμώνα – Άρης Μικροχωρίου 1-5 : Με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μπουμπέκη

Στην πρεμιέρα του «Τουρνουά» της Β’ κατηγορίας ο Καλαμώνας που την φετινή χρονιά έχει αρκετές φιλοδοξίες, φιλοξένησε τον Άρη Μικροχωρίου.

Το Μικροχώρι κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστεί τον ανανεωμένο Μπουμπέκη που πέτυχε 3 τέρματα, να πάρει μια μεγάλη νίκη σε μια δύσκολη έδρα με 1-5.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι δύο ομάδες στην αρχή της αναμέτρησης είχαν έντονο το άγχος της πρεμιέρας, όμως όσο περνούσε η ώρα το Μικροχώρι ανέβασε απόδοση και στο 15’ θα πετύχει τέρμα με τον διαιτητή να το ακυρώνει ως οφσαιτ.

Το Μικροχώρι συνέχισε να πατάει καλύτερο στο γήπεδο και στο 20’ ο Σάββας Παπαδόπουλος θα βγάλει την σέντρα με τον αμυντικό να πηγαίνει στην πορεία της μπάλας και να γίνεται το 0-1 υπέρ του Μικροχωρίου.

Η απάντηση του Καλαμώνα ήταν άμεση και στο 22’ ο Σκαρτζούνης θα κάνει το 1-1, σε μια φάση με τον επόπτη να σηκώνει την σημαία του με τον διαιτητή να το παίρνει πάνω του και δείχνει σέντρα, παρά τις έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Στην συνέχεια το παιχνίδι πήγε στην δύναμη, παιχνίδι κέντρου, που είχε ως αποτελέσμα να βγούν 5 κίτρινες κάρτες για το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Μικροχώρι έψαχνε επιθετική λύση και την βρήκε στο πρόσωπο του Βασίλη Μπουμπέκη που πέρασε ως αλλαγη στο ημίχρονο.

Με το καλημέρα στο δεύτερο μέρος ο Κακουλίδης θα κάνει το βολέ ο Ελευθεριάδης ο Κώστας θα πάρει την κεφαλιά από τον αμυντικό η μπάλα θα φτάσει στον Μπουμπέκη και στην πρώτη του επαφή με την μπάλα θα κάνει το 1-2, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στο Μικροχώρι.

Στο 55’ ο Κοπαράνης θα απομακρύνει από την άμυνα του Μικροχωρίου η μπάλα θα φτάσει στον Μπουμπέκη και από τα 40 μέτρα θα πιάσει ένα πανέμορφο σουτ στέλνονταν την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Τσενεκίδη, 1-3.

Στο 65 ο Τάσος Αλεξιαδης με ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή σε μια αντεπίθεση έκανε το 1-4

Στο 70 ο Μπουμπέκης από πλάγια θέση αρκετά έξω από την περιοχή κρέμασε τον τερματοφύλακα για το τελικό 1-5

Οι δύο ομάδες τελειώσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες, για τους φιλοξενούμενους αποβλήθηκε ο Δημήτρης Κυριακίδης.

Καλαμώνας (Ζεκερίδης Μπάμπης):Τσενεκίδης, Ταγκαλιδης, Μεταξάς Καρατσάς Δελικπαστηδης Αρμεν Σκαρτζουνης Πατσουκης Χοροζογλου Μπερμεριδης, Χατζηπαρα

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Χαρτζηπαρας Κοπαρανης Μέταξας Αμανατιδης Πατσουκης Λαφτιδης

Μικροχώρι (Αμβρικίδης): Κακουλίδης, Κανετίδης Κυριακίδης, Παπαδόπουλος Βασιλειάδης, Μπαϊρακτάρης, Φερσιζίδης, Αλεξιάδης, Ποιμενίδης, Σωτηριάδης, Ελευθεριάδης.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Μπουμπέκης, Μίλο, Δαφνάκης, Κριθινίδης, Πράσατζης