Σούπερ Αδριανή κέρδισε 5-0 τον λαβωμένο Άρη Φωτολίβους: Ξεκίνημα με σημαντικές νίκες για Απόλλων Νεροφράκτη και Κεραυνό Αρκαδικού: Λευκή ισοπαλία Μικροχώρι – Γραμμένη

Ξεκίνημα στα πλέιοφ ανόδου της Β’ ερασιτεχνικής κατηγορίας με την 1η από τις 8 αγωνιστικές που θα κρίνουν τα δύο εισιτήρια ανόδου στη μεγάλη κατηγορία.

Αναμφίβολα τη νίκη της αγωνιστικής πέτυχε ο πρωταθλητής του πρώτου ομίλου Ηρακλής Αδριανής που συνέτριψε στο κατάμεστο γήπεδο του με σκορ 5-0 τον λαβωμένο πρωταθλητή του δεύτερου ομίλου της Β’ κατηγορίας Άρη Φωτολίβους.

Το σκορ άνοιξε στο 29’ με εύστοχο εκτελεσμένο πέναλτι ο Δήμος Δημητριάδης στο 29’, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Λέκοβιτς με 2η κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα στον Καλογριά.

Στο 51’ και πάλι ο Δήμος Δημητριάδης με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0, στη φάση αυτή όμως για χειρονομία του στους φιλάθλους του Φωτολίβους αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα.

Παρά την αριθμητική ισορροπία και πάλι οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο και κατάφεραν να φτάσουν στο εντυπωσιακό 5-0 με τα γκολ των Σκριτζόβαλη στο 74’ και δύο γκολ του Καλογριά στο 80’ και το 82’.

Να σημειώσουμε ότι οι φιλοξενούμενοι ούτε λίγο ούτε πολύ είχαν 9 βασικές απουσίες στο παιχνίδι!!

Σημαντικές νίκες για Νεροφράκτη και Αρκαδικό

Στα υπόλοιπα ματς με το δεξί στην πρεμιέρα των πλέιοφ μπήκαν ο Απόλλων Νεροφράκτη και ο Κεραυνός Αρκαδικού.

Ο Νεροφράκτης άκρως αποτελεσματικός κέρδισε 3-0 τον Ηρακλή Μυλοποτάμου με τρία γκολ στα τελευταία 30 λεπτά.

Στο 62’ ο Αραμπατζής έκανε το 1-0, για να ακολουθήσουν τα γκολ του Πολυτίδη στο 78’ και του Λουμίτζε στις καθυστερήσεις του ματς.

Νίκη και για τον Κεραυνό Αρκαδικού με σκορ 2-1 στο γήπεδο του απέναντι στον Κεραυνό Αρκαδικού.

Οι γηπεδούχοι που είχαν και τον αέρα με το μέρος τους προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος με τα γκολ του  Βιζυηνού στο 15’ και του Μητρούση στο 32’.

Οι Σιταγροί ανέβασαν απόδοση στο β’ μέρος και κατάφεραν με πέναλτι του Τσαρτσιταλίδη απλά να μειώσουν το σκορ σε 2-1.

Τέλος λευκή ισοπαλία είχαμε στο Μικροχώρι ανάμεσα στον τοπικό Άρη και τον Μέγα Αλέξανδρο Γραμμένης με την φάση του αγώνα να γίνεται στις καθυστερήσεις με το Μικροχώρι να έχει δοκάρι και στην κόντρα επίθεση έχοντας ανέβει και ο Πλάτων Αθανασιάδης στο κόρνερ οι φιλοξενούμενοι να χάνουν τεράστια ευκαιρία για τη νίκη!!!

Πιο αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΡΑΜΜΕΝΗΣ 0-0

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΔΡΙΑΝΗΣ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 5-0(29’ Δημητριάδης πεν., 51’ Δημητριάδης,74’ Σκριτζόβαλης, 80’ και 82’ Καλογριάς)

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ – ΔΟΞΑ ΣΙΤΑΓΡΩΝ 2-1(15’ Βιζυηνός, 35’ Μητρούσης, 90’ Τσαρτσιταλίδης πεν.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΝΕΡΟΦΡΑΚΤΗΣ – ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ 3-0(62’ Αραμπατζής, 78’ Πολυτίδης, 92’ Λομίτζε).