Α.Ο. Αρετσού – Κ.Α.Ο.Δ. 70-74: Επιστροφή στις νίκες για την Δραμινή ομάδα

Πρώτη φετινή εκτός έδρας νίκη για την ομάδα του Κ.Α.Ο.Δ. καθώς κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας του Α.Ο. Αρετσού με σκορ 70-74.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν καλύτερος στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης  και βρέθηκε να κερδίσει μέχρι και με 25 πόντους διαφορά.

Κάπου εκεί όμως τραυματίστηκε ο Χριστόδουλος Μπόζης με αποτέλεσμα να χάσει την αυτοσυγκέντρωση της η Δραμινή ομάδα που έφερε του γηπεδούχους να κερδίζουν με 66-64.

Κάπου εκεί μίλησαν οι προσωπικότητες με τους παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη να παίζουν αποτελεσματικά σε άμυνα και επίθεση με το 70-74 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Το φίλμ του αγώνα

Ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και με τους Βουτσιτσεβιτς, Μαραβέγια και Μπόζη σε καλή μέρα βοήθησαν με το να πάει ο Κ.Α.Ο.Δ. μπροστά στο σκορ με 16-25.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να έχει καλό έχει την υπεροχή και με εύστοχα τρίποντα των Μαραβέγια και Βουτσίτσεβιτς ο Κ.Α.Ο.Δ. πήρε διαφορά 25 πόντων για το 21-46, αλλα κάπου εκεί τραυματίστηκε ο Χριστόδουλος Μπόζης που έφερε αλλαγές στην ομάδα του Κ.Α.Ο.Δ. με 23-46 να είναι το σκορ του πρώτου ημίχρονου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Αρετσού ανέβασε απόδοση πέτυχε δύσκολα καλάθια και με τους Κυφωνίδη και Πλιούκα μείωσαν το παιχνίδι στους 9 πόντους για το 55-64 μετά το φινάλε της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ 66-64 4 λεπτά πριν το φινάλε με τις μνήμες των άτυχων αποτελεσμάτων να ξυπνούν καθώς φέτος ο ΚΑΟΔ έχει χάσει πολλά παιχνίδια με αυτόν τον τρόπο.

Κάπου εκεί όμως η Δραμινή ομάδα έπαιξε καλή άμυνα, πήρε πάλι τα ηνία του ματς και έφτασε στη νίκη με 70-74.