Λεύκιππος Ξάνθης-ΚΑΟ Δράμας 74-48: Ήττα από έναν ανώτερο αντίπαλο

Την ήττα με 74-48 γνώρισε η ο Κ.Α.Ο.Δ. στην Ξάνθη απέναντι στον τοπικό Λεύκιππο σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα είχε αισθητά κομμάτια κοπώσεις καθώς εδώ και 1 μήνα πλέον περίπου στερείτε τις υπηρεσίες  των Γρίψιο και Γεωργίου με το ροτέισον τον κ. Γρηγοριάδη να περιορίζεται στους 6-7 παίκτες με την ήττα να έρχεται μοιραία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο δεκάλεπτο κατάφεραν να πετύχουν εύκολα καλάθια με τον ΚΑΟΔ να είναι μέτριος στο επιθετικό και στο αμυντικό κομμάτι, με το ημίχρονο να κλείνει 48-26 υπερ του Λεύκιππου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Λεύκιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να κάνει το 66-34 με την διαφορά να είναι στους 32 πόντους.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. έκλεισε κάπως την διαφορά με το 74-48 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Σίγουρα αυτή την ήττα θέλει η ομάδα του ΚΑΟΔ να την ξεχάσει γρήγορα και στο παιχνίδι του Σαββάτου θέλει την νίκη απέναντι στον Μακεδονικό με μοναδικό στόχο ένα καλύτερο πλασάρισμα στο χιαστί.

Λεύκιππος Ξάνθης-ΚΑΟ Δράμας 74-48

Διαιτητές: Λόρτος-Παπαθανασίου-Αναστασιάδης Γ.

Δεκάλεπτα: 24-13, 48-26, 66-34, 74-48

Λεύκιππος Ξάνθης (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 6 (1), Κατσαμούρης 18 (4), Παλλάκης 5 (1), Μητρόπουλος 16 (2), Χριστοφορίδης 2, Μακαρατζής 6 (2), Γιάκουλας 7 (1), Μπουτσακτσή 9, Κουρτίδης 3 (1), Βασαλάκης, Διαμαντής, Ζαβούρας 2.

ΚΑΟ Δράμας (Γρηγοριάδης): Αγγελόπουλος 13 (3), Μπόζης, Βουτσίτσεβιτς 5 (1), Μαραβέγιας 4 (1), Παπαδόπουλος 7, Μπέσσας 8 (2), Γρηγοριάδης, Παπαπασχάλης 11 (1), Ορφανίδης, Ανδρέογλου, Στεφανίδης.