Γ’ Εθνική – 6ος όμιλος Playoffs/Playouts: Νίκη η Κομοτηνή κόντρα στον ΚΑΟΔ | Ο τελικός των τελικών την ερχόμενη Κυριακή

Νίκη ισοφάρισης για την Κομοτηνή! Ο ΓΑΣ Κομοτηνής ήταν τρομερός στο δεύτερο ημίχρονο και κερδίζοντας με 60-44 τον ΚΑΟΔ έστειλε τη σειρά και στο 5ο τελικό στη Δράμα αυτήν τη φορά, όπου και θα κριθεί ο φετινός πρωταθλητής στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής αλλά και αυτός που θα ανέλθει στη Β Εθνική της νέας σεζόν!

Αν και εκκίνησε πολύ δυναμικά το ντέρμπι προηγούμενη τόσο με 6-1 στο 3′ και με 12-5 στο 5′ όσο και με 19-12 στο 10′, η Κομοτηνή από ένα σημείο και μετά άρχισε να τα βρίσκει σκούρα κόντρα στην αμυντική γραμμή των φιλοξενούμενων, οι οποίοι επιτρέποντας μόλις 4 πόντους παθητικό μέχρι και το 18′ στην 2η περίοδο αλλά και 7 συνολικά καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου κατόρθωσαν να μειώσουν αρχικά σε 23-18 στο 16′ και εν συνεχεία σε 23-21 στο 18′ δίνοντας ένα διαφορετικό χαρακτήρα στο ντέρμπι.

Οι γηπεδούχοι όμως, πήραν φόρα με την επανάληψη και τρέχοντας ένα απίθανο σερί της τάξης του 16-3 μέχρι το 28ο λεπτό ευτύχησε να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ τόσο με 28-23 στο 23′ και 36-23 στο 25′ όσο και με 42-24 στο 28′ τελειώνοντας από νωρίς το ντέρμπι του Game 2 των Τελικών!

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 26-21, 60-44

Έσωσε τη σεζόν η Ασπίδα! Η Ασπίδα Ξάνθης μετά τη Θεσσαλονίκη κέρδισε και στην Ξάνθη το Ανατόλια στον πόντο με 68-67 και έσωσε τη χρονιά και επίσημα στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής ρίχνοντας στα τοπικά της ΕΚΑΣΘ το Ανατόλια μετά από συνεχόμενες παρουσίες στις εθνικές κατηγορίες.

Έχοντας φόρα φυσικά από το πολύ μεγάλο και μισή παραμονή διπλό πριν από ακριβώς μια βδομάδα στη Θεσσαλονίκη, ο οργανισμός της Ξάνθης μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στο σημερινό ματς με αποτέλεσμα να ξεφύγει από νωρίς με διψήφιες αποστάσεις (24-12 στο 10′, 41-30 στο 20′) όντας φυσικά πλέον το απόλυτο φαβορί για το ροζ φύλλο και την σωτηρία.

Αυτή η κυριαρχία των γηπεδούχων μάλιστα συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος για ένα εύλογο χρονικό διάστημα, με το Ανατόλια ωστόσο που δεν είχε άλλες ευκαιρίες ήττας να μειώνει ακόμα και στους 7 πόντους (56-49 στο 30′) με μια ακόμα περίοδο να παραμένει μέχρι και την εκπνοή του αγώνα. Μέχρι τέλους, ακόμα και αν το Ανατόλια πλησίασε ακόμα και στον πόντο για αρκετή ώρα στο φινάλε, η Ασπίδα άντεξε στην αντίπαλη πίεση και σώθηκε και οριστικά!

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 41-30, 56-49, 68-67

Πήρε ξανά το ντέρμπι και έσωσε τη σεζόν ο ΚΑΟΧ! Στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής χωρούσε μόνο ένας και αυτός ήταν ο ΚΑΟΧ, ο οποίος λύγισε με 70-63 τον ΑΟ Γαλάτιστα στο ντέρμπι της Χαλκιδικής, έκανε το 3-1 στη μεταξύ τους σειρά για τα Playouts και καθάρισε τη χρονιά για φέτος ρίχνοντας στα τοπικά τον γείτονά της!

Μετά από ένα ημίχρονο αρκετά μέτριο ποιοτικό με μόλις 16 κοινούς πόντους στην 1η περίοδο αλλά και ούτε 60 μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους, ο ΚΑΟΧ σκοράροντας μόνο στην 3η περίοδο σχεδόν όσους πόντους πέτυχε στο πρώτο ημίχρονο (25 έναντι 27) πήρε μια πρωτοκαθεδρία στον πίνακα του σκορ περνώντας με έξι πόντους μπροστά (52-46) μέχρι και το 30′

Μέχρι τέλους, δεν άλλαξε τίποτα δραματικά με το Πευκοχώρι να σφραγίζει με τον… νόμο τη σωτηρία του σε μια ιστορική 4η περίοδο για το ίδιο!

Τα δεκάλεπτα: 9-7, 27-29, 52-46, 77-63