Μεγάλη νίκη για την Ν. Αμισό που είναι ενενήντα λεπτά μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος | Οριστικά στο μπαράζ παραμονής ο Άρης Φωτολίβους

Με την 25 αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 19 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 565 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.
Στα σημερινά παιχνίδια είχαμε μια νίκη γηπεδούχου, 5 νίκες φιλοξενούμενων και μόλις μια ισοπαλία.

Στα παιχνίδια της ημέρας, ένα βήμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η Ν. Αμισός αφού κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο του Μ. Α. Αγ. Αθανασίου με σκορ 3-0, με τον Τσιμισκίδη να πετυχαίνει 2 τέρματα στο φινάλε του ημιχρόνου, ενώ νωρίτερα στο 8’ ο Αμανατίδης άνοιξε το σκορ.

Σε ένα αδιάφορο παιχνίδι το Καλαμπάκι κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας την ομάδα της Καλλιφύτου με σκορ 2-5.
Στο 31’ ο Μίλο άνοιξε το σκορ με το 0-1 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη το παιχνίδι άνοιξε και στο 57’ ο Τζιβανάκης έκανε το 0-2 για το Καλαμπάκι, στο 65’ ο Μπαϊρακτάρι μείωσε σε 1-2, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καγιάογλου ανέβασε τον δίκτυ του σκορ σε 1-3.

Στο 77’ ο έμπειρος Κονδυλίδης έκανε το 2-3 για την Καλλίφυτο για να έρθει στο 89’ και στις καθυστερήσεις ο Καπτέλι να διαμορφώσει το τελικό 2-5.
Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στο Μικροχώρι και το Φωτολίβος με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να φτάσουν στην νίκη με το 0-0 να είναι το τελικό σκορ, αποτέλεσμα που ευνόησε τελικά τους γηπεδούχους στην μάχη της παραμονής, με το Φωτολίβος οριστικά να πηγαίνει στο μπαράζ για την παραμονή του.
Μεγάλο διπλό για τον Ξηροπόταμο που θα βρίσκεται και νέα σεζόν στην Α’ ΕΠΣ Δράμας αφού κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας την ομάδα των Αμπελοκήπων με σκορ 1-2.

Στο 24’ με πέναλτι ο Μέγας θα ανοίξει το σκορ με τον Πάνο, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Στην επανάληψη ο Ξηροπόταμος βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Μίλτο Ιωαννίδη να κάνει το 0-2 για την ομάδα του.
Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν το σκορ στις καθυστερήσεις σε 1-2 με τον Βέις.
Διπλό χωρίς κανένα βαθμολογικό κέρδος κατάφερε και πήρε η Πετρούσα στην Χωριστή με σκορ 0-2. Στο 45’ ο Καλέργης άνοιξε το σκορ για το 0-1 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους, στην επανάληψη η Χωριστή πίεσε, με τον Ουζούνη στις καθυστερήσεις να κάνεις το 0-2 για την Πετρούσα και να χαρίζει την νίκη στην ομάδα του. Αξίζει να σημειώσουμε ότι η Χωριστή τελείωσε το παιχνίδι με 9 παίκτες αφού αποβλήθηκαν οι: Παρασχίδης και Αθανασιάδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Νίκη στα σημεία για τον Πανδραμαϊκο αφού κατάφερε και κέρδισε με σκορ 0-1 στην δύσκολη έδρα της Προσοτσάνης με χρυσό σκόρερ τον Μουρατίδη στο 65’.
Τέλος, νίκη για τον Βώλακα στον Καλαμώνα με σκορ 0-3 με τα τρία γκολ να μπαίνουν στο β’ μέρος και ελπίζει στο θαύμα την τελευταία αγωνιστική για να στεφθεί πρωταθλητής, κάτι που είναι αρκετά δύσκολο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 3-0

ΣΚΟΡΕΡ: 8′ Αμανατίδης, 40′,44′ Τσιμισκίδης

ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 2-5

ΣΚΟΡΕΡ: 65′ Μπαϊρακτάρης, 77′ Κονδυλίδης/ 31′ Μίλο, 57′ Τζιβανάκης, 68′ Καγιάογλου, 89’90+2′ Καπτέλι,

ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 0-0 τελικό