Δοξάτο – Ν. Αμισός 1-2: Φτωχό σε φάσεις… Πλούσιο σε σφυρίγματα!

Με νίκη πέρασε ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού από το γήπεδο της Φτελιάς έναντι στους τυπικά γηπεδούχους Φιλίππους Δοξάτου.

Το ματς ξεκίνησε χωρίς κάποια ευκαιρία, με τους φιλοξενούμενους να εξαργυρώνουν την πρώτη τους τελική με γκολ, όταν στο 8ο λεπτό ο Σίλλος εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Στη συνέχεια η Νέα Αμισός πίεσε και κατάφερε να βρει κι άλλο τέρμα, αυτή τη φορά με τον νεαρό Τσιμισκίδη, στο 12ο λεπτό.
Το Δοξάτο προσπάθησε να βρει απάντηση πρεσσάροντας περισσότερο, δίχως όμως να δημιουργεί κάποια κλασική ευκαιρία στο παιχνίδι του. Στο 41ο λεπτό όμως κέρδισε ένα πέναλτι το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Καραντζόγλου, στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με άλλο αέρα.

Παρόλα αυτά, ο ΠΑΟΠ μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο δημιουργώντας δύο τρεις καλές ευκαιρίες με τον Τσιμισκίδη και τον Πούλα να είναι πρωταγωνιστές. Από το Δοξάτο ξεχώρισε για μια ακόμη φορά ο Παντίκογλου, ο οποίος με τις διεισδύσεις του προσπάθησε να σπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων. Όσο περνούσε η ώρα, τα νεύρα και η κούραση αυξάνονταν με αποτέλεσμα να υπάρχουν συνεχόμενα σφυρίγματα από τον διαιτητή, αρκετές κίτρινες και μια κόκκινη σε παίκτη της Νέας Αμισού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο κ. Αχθοφορίδης ήταν έτοιμος να διακόψει την αναμέτρηση σε ένα σημείο του β’ ημιχρόνου, καλώντας τους βοηθούς του στο κέντρο του γηπέδου, όμως ένα λεπτό αργότερα συνεχίστηκε η αναμέτρηση.
Οι αλλαγές του Γιώργου Πολυχρονίδη έδωσαν ανάσες στην ομάδα του και με σωστή διαχείριση κράτησε το τελικό 1-2, το οποίο στα τελευταία λεπτά θα μπορούσε να γίνει και 1-3.

Φίλιπποι Δοξάτου (Κονταξής): Καραγιαννίδης, Μωϋσιάδης, Καράνταης, Καραγιαννίδης Κ., Μόσχος, Καρατζόγλου, Θωμαϊδης, Ζάχαρης, Κυριαζάκης, Γρηγοριάδης, Παντίκογλου

ΠΑΟΠ Ν. Αμισού:(Πολυχρονίδης): Λαμπρινουδάκης, Κανταρτζής, Σουμπάκης, Χρυσοχοϊδης, Φερσιζίδης, Σιλλός, Παπακωνσταντίνου, Μπιαζάκης, Τσιμισκίδης, Βασιλειάδης, Πουλάς