Δόξα Πετρούσας – Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου 4-1: Εκμεταλλεύτηκαν το καλό τους ξεκίνημα στο ματς οι γηπεδούχοι

Τον αγώνα παρακολούθησε και σχολιάζει ο ΔΗΜ. ΑΔΑΚΤΥΛΟΣ

Την 5η νίκη της στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας ΕΠΣ Δράμας σημείωσε πριν από λίγο η Δόξα Πετρούσας κερδίζοντας στο γήπεδο της με σκορ 4-1 τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου.

Το παιχνίδι διεξήχθη στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής και δεν έγινε το Σάββατο λόγω των εορταστικών εκδηλώσεων στα δύο χωριά.

Οι γηπεδούχοι με αυτή την νίκη έπιασαν τον Ξηροπόταμο στους 16 βαθμούς και πήραν μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Το φιλμ του αγώνα

Το ματς είχε δύο όψεις.

Είχε μια εξαιρετική για 25 λεπτά Πετρούσα που μπήκε αποφασισμένη στο ματς, δημιούργησε ευκαιρίες από το πρώτο λεπτό και κατάφερε να βρει δύο γκολ και να προηγηθεί 2-0.

Στη συνέχεια όμως ο Ξηροπόταμος έβγαλε αντίδραση, είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Πάνο στο 46’ αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει και να ξαναμπεί στο ματς.

Όλα κρίθηκαν μεταξύ 55’ και 60’ με τον Ξηροπόταμο να διαμαρτύρεται για ένα πέναλτι σε διώξιμο του Ξενίδη(έκανε αναφορά και ο Αντώνης Παπάζης στη συνέντευξη τύπου για την συγκεκριμένη φάση) και να έχει μια καλή ευκαιρία σε σουτ του Τανούσι.

Η Πετρούσα ένα λεπτό μετά χτύπησε στην κόντρα και πέτυχε το πιο ωραίο γκολ του με συνεργασία τεσσάρων παικτών και τον Δροσίδη να κάνει το 3-0.

Τυπική διαδικασία το τελευταίο μισάωρο στο ματς με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν από ένα γκολ.

Εν κατακλείδι η Πετρούσα ήταν πολύ καλή για 25’ λεπτά, η νίκη της δίκαιη, η έκταση του σκορ όμως αδικεί τον Μέγα Αλέξανδρο που έκανε πολύ καλό παιχνίδι στη συνέχεια του ματς και ας έχασε με το βαρύ όπως φαίνεται 4-1.

Φάσεις αγώνα

Στο 6’ ωραία σέντρα του Αντωνιάδη στην καρδιά της άμυνας ο Τζάρτζαλος ωραία κεφαλιά δοκάρι και μέσα 1-0 για την Πετρούσα.

Στο 20’ πολύ καλή προσπάθεια του Φόρη Παναγιώτου και γύρισμα στην περιοχή με ιδανικό πλασέ ο Αντωνιάδης θα κάνει το 2-0.

Στο 24’ σε προσπάθεια του Τανούσι η μπάλα βρίσκει στον Καλλέργη με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για πέναλτι.

Στο 36’ ξαφνικό σουτ του Πάνου έξω από την περιοχή δύσκολη επέμβαση του Χαρπαντίδη σε κόρνερ.

Στο 55’ σε προσπάθεια του Τανούσι η μπάλα βρίσκει στον Ξενίδη με τους φιλοξενούμενους και πάλι να ζητούν πέναλτι.

Στο 57’ Καταπληκτική κάθετη πάσα του Κυριακίδη και άψογη συνεργασία Παναγιώτου και Αντωνιάδη για να φτάσει η μπάλα στον Δροσίδη που με δυνατό σουτ θα κάνει το 3-0.

Στο 72’ πτώση του Άρμεν μέσα στην περιοχή παίζεται λέει ο κ. Χορόζογλου.

Στο 78’ από γύρισμα του Δροσίδη ο Παναγιώτου με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 4-0.

Στο 91’ εκτελεί φάουλ ο Ηλίας Καρασαββίδης διώχνει με γροθιές ο Χαρπαντίδης και σε κενή εστία ο Πάνος θα κάνει το 4-1.

Διαιτητής του αγώνα: Χορόζογλου με βοηθούς Παυλίδη και Ρηγούλη.

Δόξα Πετρούσας(Δημήτρης Κυριακίδης): Χαρπαντίδης, Ξενίδης, Ντόμπρος, Τζάρτζαλος, Κοκοτσάκης, Αυγητίδης, Παναγιώτου, Κυριακίδης, Δροσίδης, Καλλέργης, Αντωνιάδης.

Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου(Αντώνης Παπάζης): Ζιάκας, Πάππος, Μήτρου, Δημίου, Καρασαββίδης Ηλίας, Καλαϊδόπουλος, Κιοσσές(54’ Άρμεν), Καρασαββίδης Χάρης, Τανούσι, Πάνος, Εξουζίδης.