Σταθερά στην κορυφή ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού πέρασε με 3-2 από τον Ξηροπόταμο: Πανίσχυρος ο Βώλακας στην έδρα του κέρδισε 3-1 τον Άγιο Αθανάσιο: Οριακές ήττες στο φινάλε για Μικροχώρι και Φωτολίβος

Σταθερά στην κορυφή της βαθμολογίας της Α’ κατηγορίας παραμένει ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού 4 στροφές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στον Ξηροπόταμο που βρέθηκε να χάνει 1-0 στο ημίχρονο και να δέχεται την ισοφάριση 2-2 στο 77’, κατάφερε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο με 3-2 και να διατηρηθεί στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στο 33’ ένας πρώην παίκτης της Νέας Αμισού ο Λυκίδης έκανε το 1-0, για να έρθει η ανατροπή στο ξεκίνημα του β’ μέρους με τα γκολ του Τσιμισκίδη στο 47’ και του Βακιρτζή στο 50΄.

Οι γηπεδούχοι παρότι έπαιζαν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κελεσίδη με 2η κίτρινη κάρτα από το 58’, ισοφάρισαν στο 77’ με τον Καλαϊδόπουλο για να έρθει τρία λεπτά μετά ο Γιάννης Αμανατίδης να διαμορφώσει το τελικό 2-3.

Μεγάλη νίκη για την πρωταθλήτρια ομάδα του Βώλακα με 3-1 επί του Αγίου Αθανασίου στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής.

Αρχείο Δόξας βώλακα

Οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο γρήγορα γκολ στο ματς με σουτ του Ντίνου Δράμπαλη στο 6’ και το 14’, για να μειώσει λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους ο Ευκαρπίδης.

Το τελικό 3-1 για τον πανίσχυρο εντός έδρας Βώλακα σημείωσε ο Μαρκόπουλος στο 66’.

Τέλος στα όνειρα πρωταθλήματος για το Καλαμπάκι που έχασε 2-0 στο δημοτικό στάδιο «Αλέκος Φρούσιος» από τον πολύ δυνατό Πανδραμαϊκό με αυτογκόλ του Δεμενελούδη στο 40’ και γκολ του Γουνατίδη στο 89’.

Σε ανοδική πορεία η Α.Ε. Αμπελοκήπων κέρδισε με γκολ του Βασιλειάδη στο 50’ 1-0 τον Ορφέα Χωριστής, ενώ στο ντέρμπι των δύο υποβιβασμένων σε ματς με αρκετή ένταση και διακοπές στο γήπεδο Νέας Κρώμνης Καλαμώνας και Καλλίφυτος έμειναν στο 1-1, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με γκολ του Παλατσίδη στο 5’ και τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 5’ λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σίντος.

Ήττες στο φινάλε για Φωτολίβος και Μικροχώρι

Στη μάχη της παραμονής πολύ κοντά στο θετικό αποτέλεσμα έφτασε και ο Άρης Φωτολίβους και ο Άρης Μικροχώριου σε Πετρούσα και Προσοτσάνη αντίστοιχα.

Το Φωτολίβος έχασε με πέναλτι που αμφισβήτησε στο φινάλε 1-0 από την Πετρούσα με τον Καλλέργη να ευστοχεί και το Μικροχώρι παρότι προηγήθηκε με γκολ του Τόπι κόντρα στην πρώην ομάδα του, έχασε 2-1 με τα γκολ του Χρήστου Παναγιώτου στο 48’ και του Πατένταλη στο 87’ και παρότι η Προσοτσάνη έπαιζε με 10 παίκτες από το 55’ λόγω αποβολής του Καλαϊτζή.

Πιο αναλυτικά τα πλήρη αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ 2-3
Σκορερ: 31′ Λυκιδης, 79′ Καλαϊδόπουλος / 47′ Τσιμισκιδης, 49′ Βακιρτζης, 81′ Αμανατίδης

Κόκκινη: Κελεσίδης 54′

Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 1-0
Σκορερ: 90′ Καλλέργης

ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο. – Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 2-0
Σκορερ: 40′ Αυτογκόλ Δεμενελουδης, 89′ Γουνατίδης

Κόκκινη: 69′ Καγιαογλου

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 3-1
Σκορερ: 6′ -14′ Δραμπαλης, 66′ Μαρκόπουλος/ 44 ‘ Ευκαρπίδης