Α’ ΕΠΣ Δράμας: Αγωνιστική των εκπλήξεων | Μεγάλες νίκες για Καλαμώνα, Καλαμπάκι και Φωτολίβος

Με την 3η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 16 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 63 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Αυτή την αγωνιστική είχαμε 3 νίκες γηπεδούχων, 3 νίκες φιλοξενούμενων και μια ισοπαλία.

Στα σημερινά παιχνίδια, σημαντικό τρίποντο για την Ν. Αμισό που επιστρέφει στις νίκες αφού κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο του Ορφέα Χωριστής με το εύθραυστο 1-0. Το χρυσό γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχε ο Ιωσηφίδης στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου για το τελικό 1-0.

Σημαντικό διπλό και για τους Αμπελόκηπους αφού κατάφερε και πήρε δύσκολη νίκη στην δυνατή έδρα της Προσοτσάνης. Οι Αμπελόκηποι κατάφεραν να πάρουν την νίκη με το γκολ του Τέλο στο 88’ για το τελικό 1-0.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Άρη Καλαμώνα που κατάφερε και κέρδισε εντός έδρας το αξιόλογο Μικροχώρι.

Ο Καλαμώνας άνοιξε το σκορ στο 29’ με τον Γεωργιάδη για το 1-0 το οποίο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη το Μικροχώρι έψαξε το γκολ της ισοφάρισης όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο τέρμα με τον Γεωργιάδη.

Το Μικροχώρι μετά έψαξε το γκολ για να μπει στο παιχνίδι και το βρήκε με τον Μπραζιώτη στο 83’ με ένα πανέμορφο τέρμα.

Το Μικροχώρι στο τελευταίο 7λεπτό έψαξε το γκολ της ισοφάρισης, όμως ο Καλαμώνας στην αντεπίθεση βρήκε το 3ο τέρμα όταν ο Κοτζαμάνης πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του κέρδισε και τον τερματοφύλακα για το τελικό 3-1.

Συνεχίζει στα θετικά αποτελέσματα ο φορμαρισμένος Βώλακας, αφού κατάφερε και κέρδισε με 4-0 την ομάδα της Καλλιφύτου χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση.

Τα τέρματα για τους Μαυραετούς πέτυχαν οι: Τσαμπάζης, Καρπιτσάρης, Δράμπαλης και Μουζενίτοβ.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι στο Δημοτικό στάδιο Δράμας ανάμεσα στον Πανδραμαϊκό και τον Μ.Α. Αγ. Αθανασίου. Οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν και να πάρουν την νίκη όμως έπεσαν πάνω σε δύο άριστους τερματοφύλακες. Ο Άγιο Αθανάσιος διαμαρτύρεται καθώς στο 78’ πέτυχε τέρμα με τον Παναγιώτου με κεφαλιά με τον κ. Ραβίκαλη να καταλογίζει επιθετικό φάουλ με το γκολ να ακυρώνεται, με το 0-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Νέο μεγάλο διπλό για την Α.Ε. Καλαμπακίου αφού κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας με το εκκωφαντικό 0-3 στην δύσκολη έδρα της Πετρούσας. Για την ομάδα του Λάζαρου Μουρατίδη τα γκολ πέτυχαν οι: Πέτρο, Τζιβανάκης και ο Αγγελόπουλος.

Τέλος, μεγάλο διπλό για το Φωτολίβους αφού κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας τον Ξηροπόταμο με 1-2. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γεωργιάδη στο 26’ το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι βρήκαν την ισοφάριση με τον Καλαϊδόπουλο στο 61’, για να έρθει στο 80’ ο Ευσταθιάδης να διαμορφώσει το τελικό 1-2.