Στην κορυφή του πρώτου ομίλου με εκτός έδρας νίκες για Χωριστή και Καστρινό

Εύκολη νίκη για τον Άγιο Αθανάσιο και διπλό των Αμπελοκήπων στο Αρκαδικό

Με την 5η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας στον πρώτο όμιλο.

Αναμφίβολα τη νίκη της αγωνιστικής σημείωσε ο Καστρινός που εντυπωσιάζει και πέρασε με το επιβλητικό 1-4 μέσα από το Καλαμπάκι και μάλιστα με ανατροπή στο τελευταίο 15 λεπτό του ματς!!!

Το Καλαμπάκι προηγήθηκε με τον Λευτέρη Τζιβανάκη στο 14′, οι φιλοξενούμενοι όμως στο τελευταίο 20λεπτό του ματς ισοφάρισαν με τον Πετρίδη και έκαναν την ολική ανατροπή με δύο γκολ του Γιώργου Μουρατίδη και ένα του αρχηγού Μελικίδη.

Στην κορυφή της βαθμολογίας και ο Ορφέας Χωριστής που κέρδισε 0-4 στο Δοξάτο με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για την αποβολή του Ηλία Κωνσταντινίδη στο 35′.

Δύο γκολ από τον Αλέξη Κουπρόγλου στο ματς και από ένα για Ιωσηφίδη και Αραμαπτζή.

Σε ανοδική πορεία με δεύτερη συνεχόμενη νίκη και οι Αμπελόκηποι που πέρασαν με 1-2 από το Αρκαδικό.

Όλα τα γκολ μπήκαν στο β μέρος με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με Θανάση Κυσσίδη και Μπεσίκα και τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στο 90′ με τον Μελίδη.

Τέλος εύκολο έργο είχε ο Άγιος Αθανάσιος με αντίπαλο την Καλλίφυτο με το τελικό 6-0 να τα λέει όλα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν λίγο πριν το ημίχρονο με γκολ του Χιντζίδη και ακολούθησε το χατ τρικ του Νίκου Παπαδόπουλου και άλλα δύο γκολ από Κούρτογλου και Ευθυμιάδη.

Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε ο Ξηροπόταμος.

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ  –  ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ              6-0

( 43’Χιντζίδης,57’,61’,81’ Παπαδόπουλος Ν.,69’ Κούρτογλου, 89’Ευθυμιάδη)

ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ      ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ         0-4