Πρωταθλήτρια χειμώνα η ομάδα του Ορφέα Χωριστής στον πρώτο όμιλο | Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Αμπελόκηποι – Καλαμπάκι(picks)

Με την 9η αγωνιστική ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στον πρώτο όμιλο της ΕΠΣ Δράμας στην Α’ κατηγορία.

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα στον Ορφέα Χωριστής με την νίκη του 0-3 στην Καλλίφυτο επί του τοπικού Εθνικού Αστέρα με τα γκολ του Φανέλη στο 35’ και στο β’ μέρος δύο γκολ του Γαλάζιου στο τελευταίο 15λεπτό του ματς.

Η Χωριστή στους 22 βαθμούς, πλέον 5 περισσότερους από την ομάδα των Αμπελοκήπων που την ίδια ώρα έμεινε στο 1-1 στο ντέρμπι της αγωνιστικής με αντίπαλο το πολύ καλό Καλαμπάκι.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με γκολ του Σίμου Μελίδη στο 52’, στο 84’ όμως με εκτέλεση φάουλ του Παναγιώτογλου ο Θανάσης Κυσσίδης στην προσπάθεια του να διώξει την μπάλα με αυτογκόλ έκανε το 1-1.

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη για τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου με 1-2 μέσα στον αξιόμαχο Κεραυνό Αρκαδικού που έφτασε πολύ κοντά στον πρώτο του φετινό βαθμό.

Ο Παρασκευαϊδης στο 7’ έκανε το 0-1, ο Παπαδόπουλος στο 75’ ισοφάρισε, στις καθυστερήσεις όμως ο Τανούσι διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Τέλος ντεμπούτο με νίκη στον πάγκο του Καστρινού για τον Στάθη Μελικίδη με τον Καστρινό να κερδίζει 4-0 με καλή εμφάνιση το Δοξάτο.

Δύο γκολ από τον Γιώργο Μουρατίδη και από ένα για Μουζακίτη και Βέις στο τελευταίο 20 λεπτό του ματς.

Ρεπό στην τελευταία αγωνιστική του πρώτου γύρου είχε ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίου Αθανασίου. Δημ. Αδάκτυλος