Πετρούσα – Νέα Αμισός 1-1 στο ντέρμπι του δεύτερου ομίλου | Μεγάλη νίκη με ανατροπή Κουδούνια – Νευροκόπι 3-2

Ανεβαίνει ο Βώλακας που κέρδισε 2-1 την Καλή Βρύση

Εύκολη νίκη για το Φωτολίβος 4-0 στον Ακρίτα Νέας Κρώμνης

Με την 9η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα στον β’ όμιλο της Α’ κατηγορίας του νομού μας.

Η πρωτοπόρος και αήττητη Προσοτσάνη είχε ρεπό παραμένοντας στην κορυφή με 21 βαθμούς και το απόλυτο 7 νίκες σε 7 αγώνες.Στο ντέρμπι της αγωνιστικής Πετρούσα και Νέα Αμισός έμειναν στο 1-1 στη πρώτη φετινή τους ισοπαλία στο πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν από αυτογκόλ και λάθος πιάσιμο της μπάλας από τον τερματοφύλακα Λαμπρινουδάκη, η Νέα Αμισός ισοφάρισε με ωραίο πλασέ της χρυσής αλλαγής του Κώστα Βιζυηνού στο 82′.

Το ματς της ημέρας όμως έγινε στα Κουδούνια με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν το εις βάρος τους 0-2 σε 3-2 με δύο γκολ μετά το 70′.Ο Ακρίτας προηγήθηκε στο 7′ με πέναλτι του Τσακίρη και διπλασίασε τα τέρματα του με γκολ του Κιοσέογλου.Ο Αστέρας μείωσε στο 40′ με τον Γιαριτζίδη και οι φιλοξενούμενοι πριν το ημίχρονο έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μπάτζιου.Τα Κουδούνια πίεσαν στο τελευταίο 20λεπτο, αρχικά ισοφάρισαν με τον Μασκαλίδη στο 70′ και πήραν την 2η νίκη τους στο πρωτάθλημα με γκολ του Γιαριτζίδη στο 84′.

Σημαντική νίκη που τον εδραιώνει στην τετράδα πέτυχε ο Βώλακας με 2-1 επί της Καλή Βρυσης με τέρματα του Μουζενίτοφ στο 8′ και του Τσαμπάζη στο 33′ με τους φιλοξενούμενους απλά μειώνουν στο 62′ με τον Σεμπελίδη.

Εύκολη νίκη για τον Άρη Φωτολίβους στο γήπεδο Νέας Κρώμνης με αντίπαλο τον Ακρίτα.Δύο γρήγορα γκολ για τους φιλοξενούμενους με τον Ρουμελιώτη στο 4’και στο 8’ με πέναλτι του Χατζίδη και άλλα δύο τέρματα στο β’ μέρος στο 62’ Ποληζώνης και στο 88’ Σαββίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ            3-2

38’ Γιαριτζίδης,70’ Μασκαλίδης, 84’ Νεβεσκιωτης/7’ Τσακίρης (π),31’ Κιοσέογλου (αποβλήθηκε ο Μπάτζιος 40’)

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ  ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ      2-1

Μουζενίτοβ 9,33’ Τσαμπάζης /62’ Σεμπελίδης

ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ   ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ        0-4

4’ Ρουμελιώτης, 8’ Χατζίδης (π),62’ Ποληζώνης,88’ Σαββίδης

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ            ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ             1-1

4’ Γεωργιάδης / 82 Βιζυηνός