Καλύτερη 11αδα της 26ης αγωνιστικής της Α’ ΕΠΣ Δράμας
![](https://dramasport.gr/wp-content/uploads/2022/11/IMG_20200806_0002-1024x584.jpg)
Την εμβόλιμη 26η αγωνιστική είχαμε χθες Τετάρτη και όπως κάθε αγωνιστική πάμε να δούμε με τα δικά μας μάτια και των συνεργατών μας τους καλύτερους 11 θυμίζοντας απλά ότι η επιλογή μας πάντα γίνεται από τις ομάδες που κέρδισαν ή τουλάχιστον έφεραν θετικό αποτέλεσμα έτσι ώστε η εμφάνιση των καλύτερων στην 11αδα να συμβαδίζει και με θετικό αποτέλεσμα για την ομάδα τους.
Είχαμε λοιπόν πιο αναλυτικά:
1: ΖΙΑΚΚΑΣ(Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου): Απέδειξε για ένα ακόμη παιχνίδι ότι είναι από τους καλύτερους τερματοφύλακες της κατηγορίας.
Η ομάδα του έπαιζε με 10 παίκτες από το φινάλε του πρώτου μέρους και για μισή ώρα με 9 με αντίπαλο την Πετρούσα, παρόλα αυτά κατέβασε τα ρολά με καταπληκτικές και πολύ δύσκολες επεμβάσεις συμβάλλοντας για το τελικό 1-1.
2: ΧΑΛΚΙΔΗΣ(ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ): Εξαιρετική εμφάνιση στο 3-0 της ομάδας του μέσα στην Αλιστράτη με πολλά τρεξίματα και ανεβάσματα από την δεξιά πλευρά.
3: ΚΑΛΑΙΤΖΗΣ(Γ.Σ. Προσοτσάνη): Τι να πει κανείς για τον 28χρονο αριστερό μπακ της Προσοτσάνης. Αλάνθαστος αμυντικά, μόνιμη πηγή κινδύνων στις προωθήσεις του όπου σε μια από αυτές πέτυχε και το εξαιρετικό τέρμα για το 1-1 με τη Νέα Αμισό.
4: ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ(Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου): Πολύτιμο εργαλείο για κάθε προπονητή, μπορεί να παίξει με την ίδια ευκολία σέντερ φορ αλλά και στόπερ.
Κεντρικός αμυντικός στο νικηφόρο 1-3 της ομάδας του στο Κραχτίδη επί των Αμπελοκήπων απέναντι σε ποιοτικούς επιθετικούς τα πήγε περίφημα.
5: ΦΕΡΣΙΖΙΔΗΣ ΠΕΡΙΚΛΗΣ(ΠΑΟΠ Νέας Αμισού): Φαίνεται ότι έπαιξε και για τον τραυματία παρτενέρ του Βραμέντζαλη και ήταν πραγματικά εξαιρετικός στα ανασταλτικά του καθήκοντα απέναντι στην καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και στο τελικό 1-1 με αντίπαλο την Προσοτσάνη.
6: ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ(Φίλιπποι Δοξάτου): Πήρε φανέλα βασικού μετά από αρκετά παιχνίδια και έκανε πολύ ώριμο ματς στο νικηφόρο 1-2 μέσα στον Άγιο Αθανάσιο ανοίγοντας μάλιστα και το σκορ της αναμέτρησης.
7: ΓΑΙΔΑΣ(Δόξα Πετρούσας): Μέσα σε όλες τις φάσεις ο κεντρικός μέσος της Πετρούσας είχε συμμετοχή ακόμη και στο γκολ της ισοφάρισης μια και προηγήθηκε δική του κεφαλιά και δίκαια παίρνει τον τίτλο του κορυφαίου για την ομάδα του.
8: ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΣ(Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου): Καταπληκτική εμφάνιση μαζί με τον Μπάτζιο στον χώρο του κέντρου για τον αμυντικό μέσο του Ακρίτα στο νικηφόρο 1-3 επί των Αμπελοκήπων, ένα κλικ παραπάνω στον Σωτηρόπουλο που πέτυχε και το κρίσιμο γκολ για το 1-2 της ομάδας του.
9: ΔΟΥΜΠΛΑΤΖΗΣ(Ορφέας Χωριστής): Άνετη νίκη για τον Ορφέα με 5-0 επί της Καλή Βρύσης με τον πρώτο σκόρερ της ομάδας και βασικό της φορ να σκοράρει δύο φορές στο ματς.
10: ΜΟΥΖΕΝΙΤΟΒ(Δόξα Βώλακα): Όλο και καλύτερος κάθε αγωνιστική βρίσκει τον εαυτό του μετά τον τραυματισμό του. Σκόραρε το 0-1 και κέρδισε το πέναλτι για το 0-2 σε καθοριστικό σημείο στο 0-3 μέσα στην Αλιστράτη και μπαίνει στην καλύτερη 11αδα της αγωνιστικής.
11: ΠΡΟΚΟΠΙΟΥ(Α.Ε. Καλαμπακίου): Ένα ακόμη πολύ καλό ματς από τον φορ της ομάδας στο 3-5 μέσα στο Καλαμπα΄κι. Είναι ο παίκτης που με δικό του κλέψιμο έκανε το 1-3 στο 29′ και την στιγμή που πίεζε η Καλλίφυτος για το 4-4 στην κόντρα επίθεση έγραψε και το τελικό 3-5.
Δ. ΑΔ.