Κέρδισε η Χωριστή 2-1 τον Καστρινό και παρέμεινε στην κορυφή | Εύκολες νίκες για Άγιο Αθανάσιο και Αμπελόκηπους

Με την 8η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 15 τέρματα και συνολικά φτάσαμε στα 129 από την αρχή της αγωνιστικής περιόδου.

Αμετάβλητη παραμένει η κατάσταση στην κορυφή αφού κέρδισαν οι 3 πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα του πρώτου ομίλου.

Στα παιχνίδια της ημέρας εύκολη νίκη πέτυχε ο Άγιος Αθανάσιος απέναντι στον Αρκαδικό με 6-3.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης παίρνοντας μάλιστα σημαντικό προβάδισμα πριν βγει το ημίχρονο με 4-0 με τον Παπαδόπουλο να σημειώνει 2 τέρματα και από ένα Άλλα και Τουματζίδης.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μείωσε αρχικά με τον Παπαδόπουλο σε 4-1,με τον Βασιλειάδη να κάνει όμως το 5-1 στο 70’.

Στην συνέχεια ο Αρκαδικός πάλεψε και μείωσε σε 5-3 για να έρθει ο Παπαδόπουλος στο 88’ να κάνει το τελικό 6-3.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Χωριστή με αντίπαλο τον Καστρινό, σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, χάνοντας μάλιστα και αρκετές ευκαιρίες, με τον Μπεζιρτζή να είναι σε καλή μέρα.

Με το καλημέρα η Χωριστή άνοιξε το σκορ με τον Ιωσηφίδη στο 7’ και στο 11 ο Μανωλεσάκης έκανε το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Χωριστή είχε τις ευκαιρίες να τελειώσει το παιχνίδι και ένα δοκάρι με τον Καλέργη, με τον Καστρινό να μειώνει το σκορ με αμφισβητούμενο πέναλτι που εκτέλεσε ο Γιώργος Μουρατίδης και εκτέλεσε ο ίδιος.

Νίκη που τον κρατά στην δεύτερη θέση για την Α.Ε. Αμπελοκήπων που κέρδισε με 0-2 την ανανεωμένη Καλλίφυτο με . Τα τέρματα της ομάδας του κ. Τσοκακτσίδη πέτυχαν οι Μήτρε και Καραγκιοζίδης.

Τέλος επαγγελματική νίκη πέτυχε και ο Ξηροπόταμος στην δύσκολη έδρα του Δοξάτου με 0-1.

Ο χρυσός σκόρερ του Μέγα ήταν ο Λυκίδης.
Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ -ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ                     6 –  3

( 20’(π),32’,88’ Παπαδόπουλος Ν.,43’ Αλλα, 44’ Τουματζίδης,70’ Βασιλειάδης / 65’Παπαδόπουλος,75’ Ψυχράμης,80’

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ          ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ      2-1

7’ Ιωσιφίδης, 11’ Μανωλεσάκης/62’ Μουρατίδης

ΕΘΝ.ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ        ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ               0-2

19’Μήτρε, 55’Καραγκιοζίδης